Přihlásit

Otevřené arboretum přilákalo stovky lidí (Právo)

Možnost zhlédnout vzácné dřeviny z Chile, a to společně s odborníky z Mendelovy univerzity, podívat se na jalovce, které rostou i v sadech jednoho z nejslavnějších moravských výrobců pálenek Pochutnat si na výtečném kančím guláši si v sobotu při dni otevřených dveří řícmanického arboreta nenechalo ujít několik stovek lidí.

„Arboretum zpřístupňujeme veřejnosti pouze jednou za rok. Také letos připadl den otevřených dveří na zimní měsíc. Právě v zimě totiž jehličnany pokryje sníh a stromy nejvíce vyniknou. Lidem ukazovali vzácné dřeviny odborníci z Mendelovy univerzity. Děti se zase mohly naučit, jak rozeznat daňka od jelena, určit stáří zvířete podle rohů, nebo si mohly osvojit správné chování k lesní zvěři," řekl Právu Václav Hurt, vedoucí střediska sazenic a arboret lesního podniku Křtiny. Řícmanické arboretum, ležící před branami Moravského krasu, spravuje lesní podnik Křtiny, jenž spadá pod Mendelovu univerzitu. Arboretum se rozkládá na 4,31 hektaru a nachází se tu jedna z nejhodnotnějších sbírek jehličnatých dřevin v Česku.
Každý rok se vydávají obdivovat krásy zdejší přírody jak místní, tak lidé z Brna, od kterého je arboretum vzdálené 17 kilometrů. Letos navíc návštěvníkům přálo počasí a na zájmu lidí to bylo znát. Však i zdejší prodavačka marně hledala v paměti, kdy byla na akci podobně hojná účast. Podle ní si cestu do lesa mohlo najít na šest stovek milovníků přírody.
Kromě kochání se vzácnými stromy a keři z různých koutů světa se s otevřenými dveřmi řícmanického arboreta také neodmyslitelně pojí tradiční kančí guláš, bez něhož by si lidé návštěvu lesa těžko dokázali představit. „Na guláš se těším každý rok. I letos chutná znamenitě. Zklamalo mě ale, že guláš oproti minulému roku podražil," pochválil a zároveň si postěžoval jeden z návštěvníků.
Koho odradilo patnáctikorunové zdražení oblíbené pochoutky, ten si místo guláše mohl zajít k ohni opéct špekáček, což ocenily zvláště děti. Ostatní, kteří nechtěli ochutnat guláš ani špekáček, mohli ojedinělé otevření arboreta využít alespoň k příjemné víkendové procházce s domácími mazlíčky.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesnická sdružení se ohradila proti připomínkovému řízení k vyhlášce 83/1996

Lesnická sdružení se ohradila proti připomínkovému řízení k vyhlášce 83/1996

Lesnictví

Lesnické organizace a profesní lesnická sdružení se v posledních dnech ohradily proti - podle svých slov nestandardnímu - vývoji připomínkovému řízení při schvalování nové vyhlášky...

Čti dál
Škody po víkendových vichřicích odhadují LČR na 300 000 kubíků

Škody po víkendových vichřicích odhadují LČR na 300 000 kubíků

Lesnictví

Doplněno 24. 9. Vichřice, které o víkendu zasáhly Českou republiku, poničily podle předběžných odhadů v lesích státního podniku Lesy České republiky přibližně 300.000 metrů krychlových...

Čti dál
Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Lesnictví

Převis nabídky kalamitního dříví na trhu se projevil drastickým propadem jeho cen. Příjmy z prodeje dříví již vlastníkům lesů nemusí pokrýt ani náklady na povinnou...

Čti dál
SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

Lesnictví

Nová anketa! Ministr zemědělství Miroslav Toman 12. 9. prohlásil, že MZe zvažuje plošný zákaz mýtních úmyslných těžeb jako opatření podporující rychlejší zpracování kůrovcové kalamity. Jak uvádí...

Čti dál

2°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 80%

Vítr: 11.27 km/h

  • 26 Zář 2018 15°C 0°C
  • 27 Zář 2018 20°C 6°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby