Přihlásit

Otevřené arboretum přilákalo stovky lidí (Právo)

Možnost zhlédnout vzácné dřeviny z Chile, a to společně s odborníky z Mendelovy univerzity, podívat se na jalovce, které rostou i v sadech jednoho z nejslavnějších moravských výrobců pálenek Pochutnat si na výtečném kančím guláši si v sobotu při dni otevřených dveří řícmanického arboreta nenechalo ujít několik stovek lidí.

„Arboretum zpřístupňujeme veřejnosti pouze jednou za rok. Také letos připadl den otevřených dveří na zimní měsíc. Právě v zimě totiž jehličnany pokryje sníh a stromy nejvíce vyniknou. Lidem ukazovali vzácné dřeviny odborníci z Mendelovy univerzity. Děti se zase mohly naučit, jak rozeznat daňka od jelena, určit stáří zvířete podle rohů, nebo si mohly osvojit správné chování k lesní zvěři," řekl Právu Václav Hurt, vedoucí střediska sazenic a arboret lesního podniku Křtiny. Řícmanické arboretum, ležící před branami Moravského krasu, spravuje lesní podnik Křtiny, jenž spadá pod Mendelovu univerzitu. Arboretum se rozkládá na 4,31 hektaru a nachází se tu jedna z nejhodnotnějších sbírek jehličnatých dřevin v Česku.
Každý rok se vydávají obdivovat krásy zdejší přírody jak místní, tak lidé z Brna, od kterého je arboretum vzdálené 17 kilometrů. Letos navíc návštěvníkům přálo počasí a na zájmu lidí to bylo znát. Však i zdejší prodavačka marně hledala v paměti, kdy byla na akci podobně hojná účast. Podle ní si cestu do lesa mohlo najít na šest stovek milovníků přírody.
Kromě kochání se vzácnými stromy a keři z různých koutů světa se s otevřenými dveřmi řícmanického arboreta také neodmyslitelně pojí tradiční kančí guláš, bez něhož by si lidé návštěvu lesa těžko dokázali představit. „Na guláš se těším každý rok. I letos chutná znamenitě. Zklamalo mě ale, že guláš oproti minulému roku podražil," pochválil a zároveň si postěžoval jeden z návštěvníků.
Koho odradilo patnáctikorunové zdražení oblíbené pochoutky, ten si místo guláše mohl zajít k ohni opéct špekáček, což ocenily zvláště děti. Ostatní, kteří nechtěli ochutnat guláš ani špekáček, mohli ojedinělé otevření arboreta využít alespoň k příjemné víkendové procházce s domácími mazlíčky.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Těžba dřeva loni překročila devatenáct milionů metrů krychlových

Těžba dřeva loni překročila devatenáct milionů metrů krychlových

Lesnictví

Doplněno o grafy. Těžba dřeva v českých lesích loni stoupla o desetinu na rekordních 19,4 milionu metrů krychlových. Těžba tak pokořila rekord z roku 2007...

Čti dál
Hnutí Duha předalo vládě komplexní balíček opatření pro zdravé lesy

Hnutí Duha předalo vládě komplexní balíček opatření pro zdravé lesy

Lesnictví

Hnutí Duha vytvořilo balíček opatření, která by podle zmíněného návrhu pomohla k lepšímu stavu lesů v zemi. Po krátkém happeningu ho ve středu 13. 6...

Čti dál
Asociace nabízí tisíc romských pracovníků na boj proti kůrovci

Asociace nabízí tisíc romských pracovníků na boj proti kůrovci

Lesnictví

Asociace romských podnikatelů a spolků nabídla tisíc pracovníků, kteří jsou dlouhodobě evidováni na úřadech práce, na práci v lesích při boji proti kůrovci. Poslala proto...

Čti dál
MZe reaguje na kritiku vyhlášky o zpracování OPRL a o vymezení HS

MZe reaguje na kritiku vyhlášky o zpracování OPRL a o vymezení HS

Lesnictví

Navrhovaná novela vyhlášky o lesích vzbudila rozruch. V médiích a na internetu se objevilo několik poplašných tvrzení například o tom, že určuje druhovou skladbu lesů...

Čti dál

16°C

ČR - aktuální počasí

Přev.zataženo

Vlhkost: 59%

Vítr: 28.97 km/h

  • 21 Čer 2018 30°C 14°C
  • 22 Čer 2018 15°C 10°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby