Přihlásit

Otevřené arboretum přilákalo stovky lidí (Právo)

Možnost zhlédnout vzácné dřeviny z Chile, a to společně s odborníky z Mendelovy univerzity, podívat se na jalovce, které rostou i v sadech jednoho z nejslavnějších moravských výrobců pálenek Pochutnat si na výtečném kančím guláši si v sobotu při dni otevřených dveří řícmanického arboreta nenechalo ujít několik stovek lidí.

„Arboretum zpřístupňujeme veřejnosti pouze jednou za rok. Také letos připadl den otevřených dveří na zimní měsíc. Právě v zimě totiž jehličnany pokryje sníh a stromy nejvíce vyniknou. Lidem ukazovali vzácné dřeviny odborníci z Mendelovy univerzity. Děti se zase mohly naučit, jak rozeznat daňka od jelena, určit stáří zvířete podle rohů, nebo si mohly osvojit správné chování k lesní zvěři," řekl Právu Václav Hurt, vedoucí střediska sazenic a arboret lesního podniku Křtiny. Řícmanické arboretum, ležící před branami Moravského krasu, spravuje lesní podnik Křtiny, jenž spadá pod Mendelovu univerzitu. Arboretum se rozkládá na 4,31 hektaru a nachází se tu jedna z nejhodnotnějších sbírek jehličnatých dřevin v Česku.
Každý rok se vydávají obdivovat krásy zdejší přírody jak místní, tak lidé z Brna, od kterého je arboretum vzdálené 17 kilometrů. Letos navíc návštěvníkům přálo počasí a na zájmu lidí to bylo znát. Však i zdejší prodavačka marně hledala v paměti, kdy byla na akci podobně hojná účast. Podle ní si cestu do lesa mohlo najít na šest stovek milovníků přírody.
Kromě kochání se vzácnými stromy a keři z různých koutů světa se s otevřenými dveřmi řícmanického arboreta také neodmyslitelně pojí tradiční kančí guláš, bez něhož by si lidé návštěvu lesa těžko dokázali představit. „Na guláš se těším každý rok. I letos chutná znamenitě. Zklamalo mě ale, že guláš oproti minulému roku podražil," pochválil a zároveň si postěžoval jeden z návštěvníků.
Koho odradilo patnáctikorunové zdražení oblíbené pochoutky, ten si místo guláše mohl zajít k ohni opéct špekáček, což ocenily zvláště děti. Ostatní, kteří nechtěli ochutnat guláš ani špekáček, mohli ojedinělé otevření arboreta využít alespoň k příjemné víkendové procházce s domácími mazlíčky.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

MZe chce v souvislosti s africkým morem prasat zavést plošné zástřelné

MZe chce v souvislosti s africkým morem prasat zavést plošné zástřelné

Myslivost

Ministerstvo zemědělství plánuje zavést zástřelné po celé republice, za jedno odlovené divoké prase by lovec měl dostat 2000 Kč. ČTK to řekl ministr zemědělství v...

Čti dál
K návrhu novely zákona o zbraních

K návrhu novely zákona o zbraních

Myslivost

Dne 7. února 2018 vláda schválila návrh zákona, kterým se mění zákon č. 119/2002 Sb., o střelných zbraních a střelivu (zákon o zbraních), ve znění...

Čti dál
Je důležité vést mladou generaci ke schopnostem kritického myšlení

Je důležité vést mladou generaci ke schopnostem kritického myšlení

Lesnictví

Mendelova univerzita v Brně vznikla již v roce 1919. Ke stoletému výročí ji povede profesorka Danuše Nerudová, první rektorka v historii univerzity. Jedním z jejích...

Čti dál
Agrární komora a část lesníků žádají po vládě opatření kvůli kalamitě

Agrární komora a část lesníků žádají po vládě opatření kvůli kalamitě

Lesnictví

Agrární komora ČR vyzvala vládu v demisi, aby prosadila mimořádná řešení kalamitní kůrovcové situace. V legislativě by měl kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) vyřešit parametry...

Čti dál

-8°C

ČR - aktuální počasí

Přev.zataženo

Vlhkost: 65%

Vítr: 35.40 km/h

  • 19 Bře 2018 -2°C -8°C
  • 20 Bře 2018 2°C -6°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby