logo Silvarium tisk

Již v prehistorických dobách byly lesy kolem dolních toků řek Moravy a Dyje ovlivňovány činností člověka. Lužní lesy poskytovaly dřevo na výstavbu příbytků či dokonce železnice, byly zdrojem paliva a cenné suroviny pro další zpracování. Někdy od poloviny 18. století začali lesníci v lesích intenzivně hospodařit, zakládat nové porosty a postupně tak vytvořili, kromě jiných přírodních hodnot, také oblast unikátního krajinného rázu.

Od roku 1990 se stávají lužní lesy na Soutoku předmětem zájmu ochranářské veřejnosti. Mezi první požadavky lze zařadit snahy o zrušení obory včetně odstranění oborního plotu. Bezprostředně poté následoval požadavek, směřující k výraznému snížení stavů jelení a daňčí zvěře. Prakticky celá devadesátá léta lze charakterizovat snahami o rozšíření CHKO Pálava. Bez projednání s lesníky a vyjádřením jejich souhlasu, se od roku 2005 stává Soutok součástí Natury, přičemž tento bezprecedentní akt lze považovat za jeden z nosných argumentů pro záměry vyhlášení území za zvláště chráněné lokality. V listopadu minulého roku je, pod nátlakem různých ochranářských iniciativ, uzavřena rámcová dohoda mezi Lesy ČR a Agenturou ochrany přírody, o obnově dubových porostů prosvětlováním na ploše 780 ha lužních lesů.

Celý článek najdete zde

Komentáře  

0 # schutzmeister@iex.cz 2021-03-22 11:44
Jo, staré, dobré Rakousko. :-)
Že to ještě nikoho nenapadlo, zavést tyhle staré dobré pořádky v lesích.
Jako pálení stojících stromů na potaš.
Nebo pastvu bavorského dobytka na dnešní nejcennější části horní Šumavy ?
Nebo vyžínání trávy pro kozu ?
Jo, to byli časy....
Děda vyprávěl, tak o tom něco vím.
Jeho děda chodil na pařezy - za dvacetník - někdy kolem roku 1910-1920 jste si mohl jeden vykopat. Byl to už starý člověk, důchody nebyli, tak aby rodině něco přinesl, staral se o palivo. Vše ostatní bylo nad poměry rodiny, takže buď pařezy, nebo se v noci chodilo " na větve ". To se po žebříku vylezlo, co to šlo a řezali se "čerstvé" . A nesměl vás hajnej nachytat. Vše ostatní se platilo. Taky lovil krtky, tenkrát byli krtčí kožichy v kurzu.
Jo, to byli časy.....
Koneckonců, nejlepší ochránci Soutoku byli péesáci, ne ?
Pěkně se to oplotiilo, pustil se do toho proud a samopalníci to střežili bděle dnem i nocí. Taky mě takhle málem odpráskli, Jo, to byli časy....
Dneska lidi nevědí, jak má les vypadat....

Je to stejně marná snaha, včera říkali, že jsou v plánu dva nové parky - Křivoklátsko a Soutok.
Jde jen o to, vytěžit co se dá, než to přijde.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě