logo Silvarium tisk
Vlasta GAJDOŠÍKOVÁ, moderátorka

Nedávno uspořádalo Hnutí Duha exkurzi do lužních lesů na soutoku Moravy a Dyje. Autem se tam nesmí, účastníci proto vyjeli na kole.

osoba

A moc do toho teda nešlapej. Já jsem taková začátečnice.

osoba

Počkej, až uvidíš ty komáry, tak to šlápneš do pedálů.

Vlasta GAJDOŠÍKOVÁ, moderátorka

Oblast vzácných lužních lesů se má podle záměrů ministerstva životního prostředí stát chráněnou krajinnou oblastí. Lokalita je v soustavě evropských chráněných území Natura 2000, takže i stát nad ní musí vyhlásit ochranu. Okolní obce a významné podniky v regionu s tím ale nesouhlasí. Bojí se, že CHKO omezí jejich aktivity. O tom všem budou dnešní Otázky a odpovědi. Vítá vás u nich Vlasta Gajdošíková. Lužní lesy na soutoku jsou unikátní oblastí s největší rozmanitostí rostlin a živočichů v celé republice. Přesto v nich Lesy České republiky intenzivně těží dřevo. Podle ekologů proces vyhlašování ochrany probíhá příliš pomalu, uvedl Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Jaromír BLÁHA, Hnutí Duha

Tady před deseti lety bylo ještě 3 tisíce hektarů lesů, kde jsou stromy starší než 100 let a za posledních 10 let zmizelo 650 hektarů z těchto 3 tisíc a půjde-li ta těžba tímto tempem dál, tak ty staré lesy a na ně vázané rostliny a živočichové odsud zmizí. O tom, že by to území mělo mít statut chráněného území, se vede diskuse už přes 10 let a nyní to bylo znovu vzneseno před rokem a my vidíme, že se ve skutečnosti to nepohnulo ani kousek dopředu.

Vlasta GAJDOŠÍKOVÁ, moderátorka

První reakce většiny dotčených obcí a podniků na záměr vytvořit v oblasti CHKO byla záporná, shrnul starosta Lanžhota František Hrnčíř.r

František HRNČÍŘ, starosta Lanžhota

Jak tady v regionu Podluží, tak s LVA, ale i hospodářské komory, agrární komory a dalších fyzických osob, kterých by se to přímo dotýkalo, tam jednoznačně vyznělo "CHKO ne!".

Vlasta GAJDOŠÍKOVÁ, moderátorka

Intenzivní těžba dřeva ale místním obyvatelům vadí.

místní obyvatelka

Je veliká, opravdu je veliká a myslím si, že by se to mělo dělat trošičku jako jinak. Že to všecko se vyváží a prodává se to Rakušákům, kdežto Rakušáci a ... si ty stromy a lesy chrání, kdežto u nás se to likviduje!

místní obyvatelka

No, ježíš majra, se dneska úplně vypleňuje les, úplně. Hnus, hnus, hnus!

Vlasta GAJDOŠÍKOVÁ, moderátorka

A to by ale přece chráněná krajinná oblast omezila, ne?

místní obyvatelka

Ani moc ne, protože tam už není co chránit.

místní obyvatelka

Tam už není co.

místní obyvatelka

Když byste letěli helikoptérou nad lesama, oni nechávají při cestě stromy, ale prostě to jsou obrovské plochy vykácené!

Vlasta GAJDOŠÍKOVÁ, moderátorka

Obyvatelé města se ale také bojí, že vytvořením CHKO se omezí jejich přístup do lesů. S tím mají zkušenost z dob komunismu, kdy hned za městem začínalo hraniční pásmo.

místní obyvatelka

Čtyřicet roků jsme nesměli jako do lesa, ani na houby a nikam, ať udělají něco chráněného, ale ne to, aby my jsme tam vůbec nemohli jít. To bysme s tím nesouhlasili.

místní obyvatel

Tady ochranáři by to nejradši zavřeli všecko, že tam je nějaký jeden orel a na pár motýlů nebo něco, ale to chce ty lesy i udržovat, ne, že se to zavře a bude z toho jenom nějaká poušť tam.

Vlasta GAJDOŠÍKOVÁ, moderátorka

V současnosti na soutoku hospodaří Lesy České republiky. Jejich stanovisko ke vzniku chráněné krajinné oblasti popsala mluvčí Eva Kijonková.

Eva KIJONKOVÁ, tisková mluvčí Lesů České republiky

Z našeho pohledu jsou v tuto chvíli stále ještě čtyři otevřené možnosti. Jednou z nich je vyhlášení chráněné krajinné oblasti, jinou variantou je takzvaná smluvní ochrana území a také přichází v úvahu vyhlásit národní přírodní památku a také by území mohlo být spravováno obecně prospěšnou společností Biosférická rezervace Dolní Morava. My bychom asi v tuto chvilku neradi některou z těch variant preferovali. Samozřejmě, že si dovedeme představit každou z nich za určitých podmínek, nicméně my nebudeme těmi, kteří o tom budou rozhodovat. Bude to ministerstvo životního prostředí.

Vlasta GAJDOŠÍKOVÁ, moderátorka

Obce z Podluží chtějí na chráněném území, pokud možno, vydělat a navrhly, aby se stalo rovnou národním parkem, potvrdil starosta Lanžhota František Hrnčíř.

František HRNČÍŘ, starosta Lanžhota

Národní park by byl přitažlivější pro turisty než CHKO. Je fakt, že pokud by to mělo výraznějším způsobem omezit podnikatele, tak je to nesmysl. To samé, třeba moravské naftové doly, pokud oni tady těží, tak je to vždycky přínos pro obce. Dostáváme ročně 700 tisíc, což teda není moc proti tomu, co se tady těžívalo před 30 rokama. No, ale pokud tam ještě něco je a byla by těžba intenzivnější, tak samozřejmě by ty peníze byly daleko vyšší.

Vlasta GAJDOŠÍKOVÁ, moderátorka

Agentura ochrany přírody a krajiny preferuje spíš CHKO než národní park. V parcích by se totiž prakticky nemělo hospodařit a měly by v nich probíhat jenom přírodní procesy. Jihomoravské lužní lesy jsou ale kulturní krajinou, kterou spoluvytvářel člověk.

Jaromír BLÁHA, Hnutí Duha

Obě varianty jsou možné.

Vlasta GAJDOŠÍKOVÁ, moderátorka

Říká Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Jaromír BLÁHA, Hnutí Duha

Národní park je samozřejmě lepší, nicméně politicky méně schůdnější, protože by to znamenalo v podstatě převod práva hospodaření ze státního podniku Lesy České republiky na správu budoucího národního parku a Lesy České republiky si vzhledem k tomu, jaké příjmy mají z prodeje dřeva z této oblasti, toto nebudou chtít nechat vzít.

Eva KIJONKOVÁ, tisková mluvčí Lesů České republiky

My samozřejmě nemůžeme zastírat, že v této lokalitě je mimořádně kvalitní dubové dřevo.

Vlasta GAJDOŠÍKOVÁ, moderátorka

Potvrzuje mluvčí lesů Eva Kijonková.

Eva KIJONKOVÁ, tisková mluvčí Lesů České republiky

Je ale potřeba říci, že to jsou vlastně uměle vysazované lesy člověkem odjakživa s tímto cílem, aby tam ty vysoce kvalitní duby rostly, takže samozřejmě se tam toto dřevo i těží.

Vlasta GAJDOŠÍKOVÁ, moderátorka

Chráněné území by znamenalo stop způsobu hospodaření, který se teď na podloží často uplatňuje, popsal Jaromír Bláha.

Jaromír BLÁHA, Hnutí Duha

To znamená, že se najednou vytěží plocha až dvou hektarů lesa, pak přijedou stroje, zořou půdu, vyorají pařezy, půdu rozfrézují. Tím v podstatě zničí cibulky rostlin, které na jaře tvoří ty krásné koberce květů, které jsou charakteristické, zničí tím půdní druhy organizmů, které ten les nezbytně potřebuje k životu a následně se pěstují i znovu jednověké lesy, v podstatě plantáže, byť dubů v této oblasti. Takto přírodní lesy nefungují.

Vlasta GAJDOŠÍKOVÁ, moderátorka

Způsob obnovy vytěžených lužních lesů kritizovala i Česká inspekce životního prostředí, uvedla Eva Kijonková.

Eva KIJONKOVÁ, tisková mluvčí Lesů České republiky

Nejednalo se tady o nějaké výtky týkající se těžby. My samozřejmě postupujeme podle zákona a také podle toho, co nám stanoví krajský úřad. Pro nás je samozřejmě partnerem Agentura ochrany přírody a krajiny a my v tuto chvíli s nimi konzultujeme, připravujeme nový lesní hospodářský plán na příštích 10 let, čili o nějakém drancování toho lesa, nebo vytěžování nad rámec zákona a povinností nemůže být vůbec řeč.

Vlasta GAJDOŠÍKOVÁ, moderátorka

Hnutí Duha navrhuje, aby část zamýšlené CHKO jižně od Národní přírodní rezervace Ranšpurk byla zcela bezzásahová a druhá část by se lesnicky využívala, ale šetrněji, než dosud. První vlaštovky v tomto směru už jsou, potvrdil Stanislav Koukal z Agentury ochrany přírody a krajiny.

Stanislav KOUKAL, Agentura ochrany přírody a krajiny

Je pravda, že se podařilo v poslední době dojednat mezi ministerstvem a lesy nějakou dohodu, která stanovuje poměrně velkou plochu bezzásahových území, podařilo se vyjednat to, že lesy ponechávají výstavky v počtu deseti stromů na hektar na těch stěžejních plochách, dostávají za to nějakou platbu za ekonomickou újmu.

Vlasta GAJDOŠÍKOVÁ, moderátorka

Do června by měla Agentura ochrany přírody a krajiny připravit podklady pro obce a po projednání se starosty by se měla upravit konečná podoba návrhu, který pak dostane ministerstvo životního prostředí. Pak teprve začne vlastní legislativní proces. Chráněné území by mohlo být vyhlášeno nejdříve příští rok.



Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Považujete osiku za vhodnou přípravnou dřevinu?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě