logo Silvarium tisk

PETR ŠKOTKO        

Objekt u Vodňan by byl druhou největší investicí od doby vzniku JETE.

Vodňany, Sebes – Rumunské město Sebes je přibližně veliké jako Písek. Firma Schweighofer zde provozuje jednu ze svých dvou pil. Sem vyrazila v lednu delegace z Vodňan, aby se na vlastní oči přesvědčila, jaký provoz by mohl vzniknout v příštích letech právě v blízkosti Vodňan.

Karel Stuchlík je pracovníkem Lesní správy Vodňany. „Jako lesáka mne především zajímalo, jak na pile řeší nebezpečí kůrovce. Viděl jsem pět kamionů za sebou, které byly okamžitě vyloženy a odkorněny. Takže žádná skládka dřeva, ze které by se v létě brouk vylíhl. Všude navíc absolutní pořádek a čistota,” zavzpomínal. Rumunská pila v Sebesi se rozkládá na 50 hektarech. Jde tedy o gigantický provoz a stejně tak by tomu mělo být i u Vodňan. Zabetonováno by mělo být 80 procent. „Kam ale poteče voda z této plochy?Aco nečistoty z aut? Do našich rybníků? Tohle mi na celém projektu trochu drhne, ale věřím, že celková studie na ekologii nezapomene,” dodal Karel Stuchlík.

Další zásadní otázkou je, kde bude brát firma dřevo. Ročně má totiž zpracovat milion kubických metrů především jehličnaté kulatiny. Majitel pily ve Vodňanech Petr Bečvář rumunskou pilu navštívil také a snažil se spotřebu spočítat. Jeho firma zaměstnává v průměru deset lidí a zpracuje 5000 kubických metrů dřeva. „Pila v Rumunsku pracuje na tři směny 361 dnů v roce. Aby mohla fungovat, musí být denně pokáceno devět českobudějovických náměstí. Takže do deseti let nebudou lesy existovat. Nové stromy nerostou tak rychle a už nyní jsou lesy hodně prořídlé,” tvrdí Petr Bečvář. Podle Karla Stuchlíka ale likvidace lesů nehrozí. „Spádová oblast má být 200 kilometrů. V podstatě celá republika,” míní.

Starosta Viktor Blaščák se zatím nechce příliš vyjadřovat. „Uvidíme, jaké poznatky přinese nezávislá studie.”

Holzindrustie Schweighofer je rodinná firma, jejíž kořeny sahají až do 17. století. V současnosti provozuje dvě velké pily v Rumunsku. Odbytištěm rakouské firmy je především Japonsko.

Pokud by k výstavbě u Vodňan došlo, šlo by na jihu Čech o největší investici od doby výstavby Jaderné elektrárny v Temelíně

 

MYSLÍM SI Vyslechl jsem názor, že malé dřevařské firmy nebudou moci Rakušanům konkurovat a skončí. A co když bude muset na pracáky 500, 1000 nebo 1500 lidí? Jak se potom bude jevit věta „vytvoříme až 500 pracovních míst?” A co už tak chatrný stav českých lesů, které mizí po tunách ve spalovnách štěpky nebo v zahraničí? A 120 a více kamionů denně na silnicích? Jenže pokud nemáte práci, tyto věci vás zajímají jen okrajově. V květnu bude referendum. Uvidíme, k čemu se Vodňanští přikloní. (pš)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě