Přihlásit

Oprava krkonošského muzea začne v létě (ČTK)

Stavební práce v Krkonošském muzeu v bývalém augustiniánském klášteře ve Vrchlabí začnou zřejmě v polovině letošního roku. Muzeum se zavřelo veřejnosti na podzim. Nyní je objekt vyklizený a do konce roku 2021 v něm vznikne po přeměně expozic návštěvnické centrum Krkonošského národního parku. Správa KRNAP, které muzeum patří, chce na stavbu získat dotaci z evropských fondů. Novinářům to dnes řekl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

"Aktuálně čekáme na rozhodnutí Evropského parlamentu, který by měl posvětit rozhodnutí Evropské komise (EK) o navýšení limitů na takovéto akce. Limit byl pět milionů euro, do této částky jsme se ale nevešli. Nebyli jsem jediní, proto EK přistoupila k navýšení," řekl Böhnisch.

KRNAP měl původně na projekt přislíbeno 123 milionů korun. "Abychom projekt realizovali v plném rozsahu a podle našich představ, potřebujeme 140 až 150 milionů korun. Díky navýšení (dotace) se do toho vejdeme," řekl ČTK mluvčí KRNAP Radek Drahný.

Náklady z 85 procent pokryje evropská dotace, 15 procent přijde ze státního rozpočtu.

Opravované muzeum s novou expozicí, která naváže na úspěšnou expozici Kámen a život, jež byla instalována v roce 1984 a navštívilo ji přes milion lidí, by mělo sloužit pro návštěvníky jako reprezentativní vstupní brána Krkonoš a mělo by být jedno z nejmodernějších ve střední Evropě.

Návštěvnické centrum by mělo poskytnout co nejsrozumitelnější formou informace o minulosti a současnosti Krkonoš a motivovat lidi k objevování hor a jejich ochraně. Mělo by převzít i roli tradičního muzea a vybídnout návštěvníky k výletům do hor a ne jen do jejich nejatraktivnějších center.

Nová interaktivní expozice by měla být příběhem přírody a lidí usazených v horách. Expozice bude mít několik úrovní a bude jen na návštěvníkovi, do jaké hloubky si bude chtít nabídnuté informace prostudovat. "Informačně by měla být expozice tak bohatá, aby se návštěvník vracel a strávil v návštěvnickém centru třeba i několik dní," řekl Drahný.

Muzeum nabídne i možnosti k pořádání koncertů, festivalů, divadel, přednášek pod širým nebem. V plánech je vybudování nového vstupu do objektu, badatelny či kavárny.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

SVOL žádá ministra Tomana, aby sehnal peníze na ztráty lesníků

SVOL žádá ministra Tomana, aby sehnal peníze na ztráty lesníků

Lesnictví

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL) vyzvalo ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD), aby požádal vládu a Sněmovnu o peníze na úhradu...

Čti dál
Rozhovor s Josefem Vojáčkem, generálním ředitelem Lesů ČR

Rozhovor s Josefem Vojáčkem, generálním ředitelem Lesů ČR

Lesnictví

Rozsáhlý rozhovor redakce Lesnické práce s Josefem Vojáčkem se uskutečnil jen dva týdny po jeho nástupu do čela podniku. Odpovědi ukazují realistické hodnocení současné situace...

Čti dál
MZe vydalo metodiku obnovy lesa po kůrovcové kalamitě

MZe vydalo metodiku obnovy lesa po kůrovcové kalamitě

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Ústavem pro hospodářskou úpravu lesů zveřejnilo první etapu Generelu obnovy lesních porostů po kalamitě. Jde o metodiku, která obsahuje souhrn...

Čti dál
Zajímavosti ze stavby dřeva

Zajímavosti ze stavby dřeva

Dřevařství

Dřevo je jednou z nejvýznamnějších obnovitelných surovin. Díky svému vzhledu, snadné dostupnosti, jednoduché opracovatelnosti a jeho vlastnostem, se využívá pro široké řady aplikací. Vlastnosti dřeva...

Čti dál

17°C

ČR - aktuální počasí

Slunečno

Vlhkost: 39%

Vítr: 17.70 km/h

  • 16 Říj 2018 22°C 10°C
  • 17 Říj 2018 20°C 8°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby