Přihlásit

Oprava krkonošského muzea začne v létě (ČTK)

Stavební práce v Krkonošském muzeu v bývalém augustiniánském klášteře ve Vrchlabí začnou zřejmě v polovině letošního roku. Muzeum se zavřelo veřejnosti na podzim. Nyní je objekt vyklizený a do konce roku 2021 v něm vznikne po přeměně expozic návštěvnické centrum Krkonošského národního parku. Správa KRNAP, které muzeum patří, chce na stavbu získat dotaci z evropských fondů. Novinářům to dnes řekl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

"Aktuálně čekáme na rozhodnutí Evropského parlamentu, který by měl posvětit rozhodnutí Evropské komise (EK) o navýšení limitů na takovéto akce. Limit byl pět milionů euro, do této částky jsme se ale nevešli. Nebyli jsem jediní, proto EK přistoupila k navýšení," řekl Böhnisch.

KRNAP měl původně na projekt přislíbeno 123 milionů korun. "Abychom projekt realizovali v plném rozsahu a podle našich představ, potřebujeme 140 až 150 milionů korun. Díky navýšení (dotace) se do toho vejdeme," řekl ČTK mluvčí KRNAP Radek Drahný.

Náklady z 85 procent pokryje evropská dotace, 15 procent přijde ze státního rozpočtu.

Opravované muzeum s novou expozicí, která naváže na úspěšnou expozici Kámen a život, jež byla instalována v roce 1984 a navštívilo ji přes milion lidí, by mělo sloužit pro návštěvníky jako reprezentativní vstupní brána Krkonoš a mělo by být jedno z nejmodernějších ve střední Evropě.

Návštěvnické centrum by mělo poskytnout co nejsrozumitelnější formou informace o minulosti a současnosti Krkonoš a motivovat lidi k objevování hor a jejich ochraně. Mělo by převzít i roli tradičního muzea a vybídnout návštěvníky k výletům do hor a ne jen do jejich nejatraktivnějších center.

Nová interaktivní expozice by měla být příběhem přírody a lidí usazených v horách. Expozice bude mít několik úrovní a bude jen na návštěvníkovi, do jaké hloubky si bude chtít nabídnuté informace prostudovat. "Informačně by měla být expozice tak bohatá, aby se návštěvník vracel a strávil v návštěvnickém centru třeba i několik dní," řekl Drahný.

Muzeum nabídne i možnosti k pořádání koncertů, festivalů, divadel, přednášek pod širým nebem. V plánech je vybudování nového vstupu do objektu, badatelny či kavárny.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Na Zlínsku zvýší zástřelné za ulovené divočáky

Na Zlínsku zvýší zástřelné za ulovené divočáky

Myslivost

Ministerstvo zemědělství upravilo ve spolupráci se Státní veterinární správou opatření zavedená v reakci na výskyt afrického moru prasat. S účinností od 19. ledna dostanou lovci...

Čti dál
LČR chtějí přitáhnout lidi do oboru, učňům dají stipendia

LČR chtějí přitáhnout lidi do oboru, učňům dají stipendia

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky chce pomoci řešit nedostatek pracovníků v lesnictví poskytnutím prospěchových stipendií žákům lesnických učilišť. Stipendium 1500 korun měsíčně by mělo žáky...

Čti dál
Novoroční anketa Lesnické práce

Novoroční anketa Lesnické práce

Lesnictví

Rok 2017 oproti předešlým rokům přinesl problémy hned v několika zásadních oblastech lesního hospodářství. Kritická situace v ochraně lesa, propady cen na trhu s dřívím...

Čti dál
LČR uzavřely tendr 2018+, nejvíc smluv má Lesní společnost Ledeč

LČR uzavřely tendr 2018+, nejvíc smluv má Lesní společnost Ledeč

Lesnictví

Podpisem posledních dvou smluv uzavřel v úterý 9. 1. státní podnik Lesy České republiky (LČR) třímiliardový lesnický tendr 2018+. Z 52 územních jednotek bylo podepsáno...

Čti dál

-3°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 95%

Vítr: 6.44 km/h

  • 22 Led 2018 0°C -3°C
  • 23 Led 2018 3°C -1°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC

Naše další weby