Přihlásit

Oprava krkonošského muzea začne v létě (ČTK)

Stavební práce v Krkonošském muzeu v bývalém augustiniánském klášteře ve Vrchlabí začnou zřejmě v polovině letošního roku. Muzeum se zavřelo veřejnosti na podzim. Nyní je objekt vyklizený a do konce roku 2021 v něm vznikne po přeměně expozic návštěvnické centrum Krkonošského národního parku. Správa KRNAP, které muzeum patří, chce na stavbu získat dotaci z evropských fondů. Novinářům to dnes řekl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

"Aktuálně čekáme na rozhodnutí Evropského parlamentu, který by měl posvětit rozhodnutí Evropské komise (EK) o navýšení limitů na takovéto akce. Limit byl pět milionů euro, do této částky jsme se ale nevešli. Nebyli jsem jediní, proto EK přistoupila k navýšení," řekl Böhnisch.

KRNAP měl původně na projekt přislíbeno 123 milionů korun. "Abychom projekt realizovali v plném rozsahu a podle našich představ, potřebujeme 140 až 150 milionů korun. Díky navýšení (dotace) se do toho vejdeme," řekl ČTK mluvčí KRNAP Radek Drahný.

Náklady z 85 procent pokryje evropská dotace, 15 procent přijde ze státního rozpočtu.

Opravované muzeum s novou expozicí, která naváže na úspěšnou expozici Kámen a život, jež byla instalována v roce 1984 a navštívilo ji přes milion lidí, by mělo sloužit pro návštěvníky jako reprezentativní vstupní brána Krkonoš a mělo by být jedno z nejmodernějších ve střední Evropě.

Návštěvnické centrum by mělo poskytnout co nejsrozumitelnější formou informace o minulosti a současnosti Krkonoš a motivovat lidi k objevování hor a jejich ochraně. Mělo by převzít i roli tradičního muzea a vybídnout návštěvníky k výletům do hor a ne jen do jejich nejatraktivnějších center.

Nová interaktivní expozice by měla být příběhem přírody a lidí usazených v horách. Expozice bude mít několik úrovní a bude jen na návštěvníkovi, do jaké hloubky si bude chtít nabídnuté informace prostudovat. "Informačně by měla být expozice tak bohatá, aby se návštěvník vracel a strávil v návštěvnickém centru třeba i několik dní," řekl Drahný.

Muzeum nabídne i možnosti k pořádání koncertů, festivalů, divadel, přednášek pod širým nebem. V plánech je vybudování nového vstupu do objektu, badatelny či kavárny.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Rok 2018: lesnictví, jak ho neznáme

Rok 2018: lesnictví, jak ho neznáme

Lesnictví

Souhra mnoha nepříznivých faktorů, zejména pak dlouhodobého sucha a vysokých teplot ve vegetačním období, přispěla k dalšímu rozvoji kůrovcové kalamity na našem území. Rok 2018 změnil...

Z tendru 2019+ zatím Lesy ČR podepsaly 70 % smluv

Z tendru 2019+ zatím Lesy ČR podepsaly 70 % smluv

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dosud z osmimiliardového lesnického tendru 2019+ podepsal smlouvy na 32 ze 47 soutěžených jednotek. Příští týden by měl podepsat...

M. Toman: Boj s kůrovcem je jednou z priorit pro rok 2019

M. Toman: Boj s kůrovcem je jednou z priorit pro rok 2019

Lesnictví

Aktualizováno. Prioritami ministra zemědělství Miroslava Tomana pro nadcházející rok bude kromě řešení situace se suchem a dojednání nové evropské zemědělské politiky především pokračování v boji s...

PF 2019

PF 2019

Lesnictví

Všem čtenářům Silvaria, Lesnické práce a Světa myslivosti přejeme příjemně prožité Vánoce, hodně zdraví a spokojenosti v osobním i pracovním životě v roce 2019 a...

-4°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 84%

Vítr: 20.92 km/h

  • 03 Led 2019 -1°C -5°C
  • 04 Led 2019 0°C -5°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby