Přihlásit

Oprava krkonošského muzea začne v létě (ČTK)

Stavební práce v Krkonošském muzeu v bývalém augustiniánském klášteře ve Vrchlabí začnou zřejmě v polovině letošního roku. Muzeum se zavřelo veřejnosti na podzim. Nyní je objekt vyklizený a do konce roku 2021 v něm vznikne po přeměně expozic návštěvnické centrum Krkonošského národního parku. Správa KRNAP, které muzeum patří, chce na stavbu získat dotaci z evropských fondů. Novinářům to dnes řekl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

"Aktuálně čekáme na rozhodnutí Evropského parlamentu, který by měl posvětit rozhodnutí Evropské komise (EK) o navýšení limitů na takovéto akce. Limit byl pět milionů euro, do této částky jsme se ale nevešli. Nebyli jsem jediní, proto EK přistoupila k navýšení," řekl Böhnisch.

KRNAP měl původně na projekt přislíbeno 123 milionů korun. "Abychom projekt realizovali v plném rozsahu a podle našich představ, potřebujeme 140 až 150 milionů korun. Díky navýšení (dotace) se do toho vejdeme," řekl ČTK mluvčí KRNAP Radek Drahný.

Náklady z 85 procent pokryje evropská dotace, 15 procent přijde ze státního rozpočtu.

Opravované muzeum s novou expozicí, která naváže na úspěšnou expozici Kámen a život, jež byla instalována v roce 1984 a navštívilo ji přes milion lidí, by mělo sloužit pro návštěvníky jako reprezentativní vstupní brána Krkonoš a mělo by být jedno z nejmodernějších ve střední Evropě.

Návštěvnické centrum by mělo poskytnout co nejsrozumitelnější formou informace o minulosti a současnosti Krkonoš a motivovat lidi k objevování hor a jejich ochraně. Mělo by převzít i roli tradičního muzea a vybídnout návštěvníky k výletům do hor a ne jen do jejich nejatraktivnějších center.

Nová interaktivní expozice by měla být příběhem přírody a lidí usazených v horách. Expozice bude mít několik úrovní a bude jen na návštěvníkovi, do jaké hloubky si bude chtít nabídnuté informace prostudovat. "Informačně by měla být expozice tak bohatá, aby se návštěvník vracel a strávil v návštěvnickém centru třeba i několik dní," řekl Drahný.

Muzeum nabídne i možnosti k pořádání koncertů, festivalů, divadel, přednášek pod širým nebem. V plánech je vybudování nového vstupu do objektu, badatelny či kavárny.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Lesnictví

Do výběrového řízení na generálního ředitele státního podniku Lesy ČR se přihlásilo 11 uchazečů, sdělilo 16. července tiskové oddělení ministerstva zemědělství. Příchod nového ředitele do...

Čti dál
Nová účinná a jednoduchá metoda asanace kůrovcového dříví

Nová účinná a jednoduchá metoda asanace kůrovcového dříví

Lesnictví

Kůrovcová kalamita postavila vlastníky lesa před problém, jak efektivně asanovat velké objemy kůrovcem napadeného dříví. Jako vhodná metoda zejména pro menší a střední vlastníky lesů...

Čti dál
Nové větší odměrné nádobky na kůrovce

Nové větší odměrné nádobky na kůrovce

Lesnictví

KŮROVCOVÉ INFO v souvislosti s nárůstem odchytů kůrovců na mnoha lokalitách v ČR přichází s novými nádobkami na kůrovce, jejichž objem bude lépe korespondovat s...

Čti dál
Zbylé prostředky z kompenzací zemědělcům by mohly jít na boj se suchem a kůrovcem

Zbylé prostředky z kompenzací zemědělcům by mohly jít na boj se suchem…

Lesnictví

Členové CZECH FOREST think tanku navrhují, aby finanční prostředky, které nebyly vyčerpány z vyčleněných prostředků na odškodnění zemědělců za sucho v roce 2017, byly využity pro rychlou...

Čti dál

21°C

ČR - aktuální počasí

Přeháňky

Vlhkost: 68%

Vítr: 22.53 km/h

  • 17 Čec 2018 21°C 14°C
  • 18 Čec 2018 22°C 16°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby