Přihlásit

Odstraňování následků víkendové vichřice (ČT 1)

Jan PIRKL, moderátor
--------------------
Lidé bez elektrického proudu, zatarasené silnice, desetitisíce kubíků poničeného dřeva. Následky víkendové vichřice, která asi nejvíc ze všech zasáhla Olomoucký kraj. Profesionální a dobrovolní hasiči zasahovali u 300 událostí. Nejčastěji kvůli popadaným stromům na silnicích nebo poškozeným střechám.

/ Ukázka /

Martin LAŠTŮVKA, redaktor
--------------------
Popadaly, jakoby nic. Tisíce stromů strhl k zemi silný vítr. Ničil hlavně v neděli nad ránem. Les nedaleko Bělkovic na Olomoucku. Dřevorubci tady dnes měli kácet stromy napadené kůrovcem. Místo toho odklízejí kmeny, které zatarasily silnici.

Petr NORŽÁK, dřevorubec
--------------------
Máme to do zítřka udělat údajně, ale nevím, jestli to stihneme.

/ Ukázka /

Martin LAŠTŮVKA, redaktor
--------------------
Silnice mezi Těšíkovem a Hraničnými Petrovicemi na Šternbersku. Zatarasily ji desítky stromů. A silničáři je museli odklízet celé pondělní ráno a dopoledne. Stromy strhaly o kousek dál i elektrické vedení. Bez proudu tak už druhý den zůstávají desítky domácností. Podle společnosti ČEZ by se mohly elektřiny dočkat ještě dnes. Nevíte vůbec nic?

Josef POHANKA
--------------------
Včera říkali, že do 6 do večera to bude v pořádku. A do teďka to není. Nejde voda, nejde nic. Vůbec nic nejde.

Martin LAŠTŮVKA, redaktor
--------------------
Nejvíc práce s odklízením následků vichřice měli hasiči. Od soboty do dnešního rána zasahovali u 300 událostí. Po hasičích teď budou nejvytíženější lesníci. Podle prvních odhadů poškodil vítr jen na Olomoucku minimálně 40 tisíc krychlových metrů dřeva, které je ve správě Lesů České republiky. Další škody hlásí obce nebo soukromníci.

Josef NEPLECH, zástupce lesního správce, Lesy ČR Šternberk
--------------------
Když se podíváte do porostu, tak dřeviny, které jsou na zemi, tak hlavně jsou to jedle, jedle, sem tam nějaký modřín, ten smrk, který už byl vytěžený kůrovcem, tak škoda, že nám to takhle vítr shodil.

Martin LAŠTŮVKA, redaktor
--------------------
Některé stromy ještě nespadly, i když jsou poškozené, a proto nebezpečné. Státní lesy tak chtějí ještě tento týden vyjednat u krajského úřadu zákaz vstupu do některých porostů. Martin Laštůvka, Česká televize, Šternbersko.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Nové větší odměrné nádobky na kůrovce

Nové větší odměrné nádobky na kůrovce

Lesnictví

KŮROVCOVÉ INFO v souvislosti s nárůstem odchytů kůrovců na mnoha lokalitách v ČR přichází s novými nádobkami na kůrovce, jejichž objem bude lépe korespondovat s...

Čti dál
Zbylé prostředky z kompenzací zemědělcům by mohly jít na boj se suchem a kůrovcem

Zbylé prostředky z kompenzací zemědělcům by mohly jít na boj se suchem…

Lesnictví

Členové CZECH FOREST think tanku navrhují, aby finanční prostředky, které nebyly vyčerpány z vyčleněných prostředků na odškodnění zemědělců za sucho v roce 2017, byly využity pro rychlou...

Čti dál
Poslanci jednali  o kůrovcové kalamitě

Poslanci jednali o kůrovcové kalamitě

Lesnictví

Kůrovcová kalamita, která zasáhla sedm krajů, je podle ministrů zemědělství a životního prostředí dosud největší v ČR. Zvládnout ji potrvá roky a bude nutné sázet druhově...

Čti dál
Lesům ČR loni klesl čistý zisk o 26 procent

Lesům ČR loni klesl čistý zisk o 26 procent

Lesnictví

Aktualizováno o průběžné výsledky hospodaření v letošním roce. Státnímu podniku Lesy České republiky loni klesl čistý zisk o 26 procent na 3,08 miliardy korun z...

Čti dál

25°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 38%

Vítr: 0.00 km/h

  • 16 Čec 2018 27°C 13°C
  • 17 Čec 2018 25°C 14°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby