logo Silvarium tisk
Kraj Liberecký
JAROSLAV HOŘENÍ

V Rokytnicích i v Harrachově se obávají, že rozšíření chráněného pásma omezí turistiku

Krkonoše - Ani po více než roční práci na novémplánu péče a rozdělení zón v Krkonošském národním parku (KRNAP) nedospěly obce a správa parku k dohodě. Hlavní třecí plocha se týká lanovky a sjezdovky na Lysé hoře.
V první ochranné zóně má zůstat podle návrhu KRNAPu konečná stanice lanovky na Lysou horu a také sjezdovka. S tím ale zásadně nesouhlasí rokytnická radnice. Ta sice novou zonaci Krkonoš již schválila, ale s připomínkou k lanovce. „Jedná se jen o několik desítek metrů. Když už tam lanovka je, tak by bylo logické, aby byla ve druhé zóně,” míní starosta Rokytnice nad Jizerou Petr Matyáš. Pokud konečná lanovky zůstane v první zóně, nemůže lanovka sloužit celoročně..

„Rádi bychom zavedli letní provoz, to ale už od doby postavení lanovky není možné a Správu KRNAPu o tom nechce ani slyšet,” říkáMatyáš. Lanovku lze pouštět jen od určitého množství sněhu. Spor trvá také kolem cesty u konečné. Správa tvrdí, že cesta není zanesena v mapách a městu tak vyvstává problém s pohybem turistů u lanovky, kteří se nesmějí v první zóně pohybovat mimo značené cesty. Pokud se Rokytnice se správou parku nedohodne, rozhodující slovo bude mít tak jako v dalších nevypořádaných připomínkách ministerstvo životního prostředí.

Nespokojenost panuje i mezi některými harrachovskými zastupiteli, kteří se obávají omezení turistického vyžití díky rozšíření první a druhé zóny ochrany. „Stále tu je tendence rozšiřovat ubytovací kapacity. Co ale novým harrachovským hostům nabídneme, když jsme schválili nová omezení KRNAPu?” ptá se jeden z harrachovský zastupitelů. Podle dalšího zastupitele Oldřicha Jakubce postačuje k ochraně přírody současná podoba rozdělení zón. Devět z 15 zastupitelů se ale přiklonilo k nové zonaci.

„Většinu vašich připomínek jsme vypořádali. V celých Krkonoších se o tisíc hektarů zvyšuje možnost volného pohybu. Obavy z rozšíření druhé zóny bych rád rozptýlil. Vůbec se to nedotkne běžného turistického ruchu, nedotkne se to údržby běžeckých tratí, ani cyklotrasy. Druhá zóna se u vás rozšiřuje výhradně o státní lesy,” vysvětloval v Harrachově ředitel Správy KRNAPu Jan Hřebačka. Ve druhé zóně lze za určitých okolností dokonce stavět. Musí ale jít o nezbytné zemědělské či lesnické objekty či stavby.

Správa může povolit i stavbu jednoduché sportovně rekreační infrastruktury, například bobovou dráhu. Lze se tu i libovolně pohybovat i mimo značené cesty a sbírat tak houby a další lesní plody. V první, nejpřísněji chráněné zóně je třeba prakticky na vše vládní výjimka. Omezen je pohyb, ale i sběr čehokoliv. První ochranná zóna se rozšíří ze současných 4,5 hektaru na sedm hektarů, což je velikost bývalé přírodní rezervace.

V první ochranné zóně má zůstat podle návrhu KRNAPu konečná stanice lanovky na Lysou horu a také sjezdovka.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě