Přihlásit

Obrana proti zlodějům stromků (ČT 1)

Václav SVOBODA, moderátor
Lesníci teď budou v revírech hlídat mnohem častěji přichází totiž období krádeží stromků, hlavně poblíž větších měst se jich před Vánocemi ztratí desítky. Hajní kvůli tomu uzavírají příjezdové cesty nebo instalují fotopasti. V oplocenkách zase odstřelují větve, aby stromky zloděje příliš nelákaly.

Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor
Nejlevnější stromek je možné sehnat za 150 korun, náletových smrků Domažlické městské lesy každý rok vyřežu víc než 200.

Josef FORST, výrobní technik, Domažlické městské lesy
Tohle jsou stromky, který by šly vlastně v první prořezávce, tak by šli ven vlastně, když je jich tam víc, než požadovaný počet, co máme, tak vlastně vyřezáváme.

Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor
Přesto každý rok lidi riskují pokutu, za kterou by pořídili vánoční stromky dva, v lesích nedaleko Domažlic každý rok chybí mladé jedle nebo borovice, přitom uříznutím jednoho stromku se naruší celý porost.

Prokop HORNÍK, hajný, Domažlické městské lesy
Ty lidi opravdu vezmou ten nejhezčí stromek, ten nejlepší, nejzdravější, co v té oplocence je, takže tam ty potom zůstávají ty stromky, které vlastně by šly v prořezávce pryč, ale my je nemůžeme uříznout, protože nám vlastně chybí ty zdravé stromky v porostu.

Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor
Hajní teď revíry pravidelně kontrolují, někde instalují i fotopasti nebo stromky zastřihují.

Prokop HORNÍK, hajný, Domažlické městské lesy
Můžeme takhle ty špičky, ty špičky jako ustřihnout ještě 2 větve jo a tím pádem už není pravidelný a těm lidem se nelíbí.

Zdeněk MLNAŘÍK, redaktor
Nejvíc stromků se začíná obvykle ztrácet v druhé polovině prosince, kdy si lidi myslí, že už tu lesníci nejsou, kontroly ale probíhají až do Štědrého dne a ztrácí se hlavně z lesů blízko velkých měst. S krádežemi proto nemá díky odlehlosti problémy třeba šumavský Národní park. Nejdražší na trhu bývá kavkazská jedle, která stojí kolem 500 korun, nejlevnější jsou smrky z prořezávek. Zdeněk Mlnařík, Česká televize, západní Čechy.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

VLS na Olšině slavnostně otevřely novou naučnou stezku

VLS na Olšině slavnostně otevřely novou naučnou stezku

Lesnictví

Ve čtvrtek 9. 7. Vojenské lesy a statky ČR (VLS) slavnostně otevřely nové návštěvnické středisko Olšina s naučnou stezkou, které mohou nově využívat návštěvnici i...

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnictví

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ! Zodpovězte správně otázky v soutěžním formuláři a budete zařazeni do slosování o spoustu zajímavých cen.Soutěžit můžete od 1. 7. do...

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Lesnictví

Aktualizováno. Úřady nebudou muset každých pět let nechávat vypracovávat posudky, aby se zjistilo, kolik má být v honitbě zvěře. Tuto povinnost, která ale zatím nezačala...

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Lesnictví

Na podporu lesního hospodářství by měl stát od příštího roku přispívat o 2,5 miliardy korun více než letos, kdy je to 1,15 miliardy korun. Peníze...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR DECATHLON

Naše další weby