logo Silvarium tisk

Novinářům to řekl Jiří Svoboda, ředitel Lesního družstva obcí sídlícího v Přibyslavi a regionální předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL). Podle Českého statistického úřadu bylo loni v kraji vytěženo celkově 1,868 milionu metrů krychlových dřeva, meziročně to byl nárůst o čtvrtinu.

Vytěžení deseti milionů metrů krychlových dřeva by znamenalo vznik asi 20.000 hektarů holých ploch. „Což je deset procent plochy lesů Kraje Vysočina," řekl Svoboda. Dřevo se podle něj už skoro nedá prodat a jeho cena výrazně klesla. „Já, pokud jednám o prodeji dřeva, tak se téměř neptám na cenu, protože je důležitější, aby to dřevo odjelo z lesa," uvedl. Lesníci podle něj narážejí i na nedostatek pracovníků a dopravních prostředků, chybět budou také sazenice pro zalesňování.

Růst těžeb se podle Svobody dá očekávat v celé republice. Situaci na Vysočině zhoršuje vyšší podíl smrků a mnoho drobných majitelů lesů. „To jsou všechno důvody, proč ta kalamita doputovala na Vysočinu a proč to na Vysočině bude výrazně větší problém, než byl na severovýchodní Moravě, kde je významně větší podíl listnatých dřevin a menší počet vlastníků," řekl.

Podle Svobody by bylo potřeba vytvořit mezirezortní vládní komisi, která by mohla rozhodnout například o udělení finanční podpory lesníkům, udělení výjimky pro těžší náklady na silnicích či o rychlejším vydávání víz pro zahraniční dělníky. Možným odbytem pro přebytečné dřevo je podle Svobody jeho pálení v elektrárnách.

Na Vysočině lesy zabírají přes 200.000 hektarů pozemků. Objem dřeva poškozeného hmyzem v nich podle statistik loni byl 540.220 metrů krychlových. Podle nedávného odhadu České inspekce životního prostředí (ČIŽP) už letošní objem kůrovcového dřeva na Vysočině převýšil milion metrů krychlových. Těmito zásahy mohlo podle inspekce vzniknout přes 2700 hektarů holých ploch.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě