logo Silvarium tisk
JANA KOPECKÁ Snižování stavů se dotkne hlavně nasmlouvaných živnostníků. Za situaci může několik faktorů

Karlovarsko/ Obecní a městské lesy v Karlovarském kraji, kterých je celkem dvacet sedm, se potýkají s vážnými finančními problémy. Situace už došla tak daleko, že řada lesních organizací musela začít radikálně snižovat stavy zaměstnanců. Jak například říká ředitel Lázeňských lesů v Karlových Varech Evžen Krejčí, „naštěstí“ jde jen o nasmlouvané lesníky se živnostenským listem a ne o stálé pracovníky.

Velké problémy čekají například Městské lesy Božího Daru. „U nás je ten extrém ještě markantnější. Došlo to tak daleko, že budu muset propustit všechny čtyři lidi, které mám nasmlouvané na živnostenský list. Ti pro nás přitom pracují už deset let a jsou to lidi, kteří práci v lese umějí,” říká šéf božídarských lesů Karel Picura.

 O místní lesy se tak nebude mít kdo starat. „Dostáváme se do neřešitelných situací. Práce v lese budeme muset omezit jen na mimořádné akce. Otázkou je, jak tohle dlouho vydrží,” dodává Picura.

 Karlovarské Lázeňské lesy už stavy zaměstnanců snížily. Počet pracovníků na živnostenský list, kteří byli nasmlouváni na lesnickou činnost, tak už od začátku května klesl o patnáct. „Musíme ovšem zásadně redukovat i další práce, jako například opravy opěrných zdí či lesních cest. Celkem jsme tak přišli o třicet až čtyřicet živnostníků, kteří pro nás tradičně pracovali několik let,” vysvětluje ředitel Krejčí.

Lázeňské lesy navíc dalším soukromníkům snížily tarify. „Za stejnou práci, jako odvedli loni, dostanou letos odměny o deset procent nižší,” pokračuje Krejčí.

 Finanční problémy mají pro tuto městskou organizaci další dopad. Stálým zaměstnancům se letos nevalorizovaly platy. Navíc Lázeňské lesy letos využijí jen jedenáct lidí z úřadu práce, přičemž v loňském roce jich bylo dvacet.

Příčin těchto problémů je hned několik. Lesáci se shodují, že jedním z viníků je i Karlovarský kraj, který odmítá přerozdělit standardní příspěvky ve výši 12 milionů korun na lesní hospodářství. Například pro božídarské lesy tento příspěvek činí 30 procent z přibližně třímilionového rozpočtu.

Dalším důvodem jsou i stále rostoucí náklady, přičemž výkupní cena dřeva měsíc od měsíce klesá. „Cena dřeva klesla o třicet procent. Ocitli jsme se téměř na historickém minimu, dnešní ceny - 1400 korun za kulatinu - si nikdo nepamatuje. Ještě před deseti lety, kdy byly náklady nižší, se kulatina vykupovala za dva tisíce korun,” dodává ředitel Lázeňských lesů.


Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě