Přihlásit

Obce na Libavé po změně kategorie lesů dostanou daň z nemovitosti (ČTK)

Příjmy obcí, které vznikly na začátku roku 2016 vyčleněním části území z Vojenského újezdu Libavá, by se měly od příštího roku zvýšit o několik desítek tisíc korun. Projeví se tak změna úředního zařazení okolních lesů. Týkat se bude obcí Město Libavá, Kozlov a Luboměř pod Strážnou. Na lesy se bude vztahovat daň z nemovitosti, kterou inkasují obce, řekla novinářům senátorka Jitka Seitlová (bez stranické příslušnosti), která ve Městě Libavá jednala se zástupci samospráv a Vojenských lesů a statků (VLS).

Lesní pozemky v katastru tří nových obcí jsou nyní vedeny v kategorii zvláštního určení z důvodu obrany státu či ochrany přírody a vodních zdrojů, takže jsou osvobozeny od daně z nemovitosti. VLS podle Seitlové ještě letos požádají ministerstvo zemědělství, aby lesy převedlo do hospodářské kategorie, na kterou se daň z nemovitosti vztahuje. "Mělo by se to podařit do konce roku, takže obce budou mít příští rok již daně z nemovitosti z těchto lesů," uvedla.
Jednání o změně kategorie lesů v okolí tří nových obcí na Libavé trvala zhruba tři roky a nebyla jednoduchá. VLS podle Seitlové původně uvažovaly o tom, že problém vyřeší pomocí aktualizace lesních hospodářských plánů, což by ale bylo značně zdlouhavé. "Nakonec jsme se před 14 dny dohodli, že žádost na aktualizaci vezmou VLS zpět a bude podána nová žádost, která se bude týkat pouze lesů zvláštního určení z hlediska obrany. Takto jsme našli cestu, aby obce nepřišly o desítky až stovky tisíc korun, což jsou pro tyto obce nemalé částky," řekla Seitlová.

Obce podle senátora Lumíra Kantora (bez stranické příslušnosti) ještě mohou jednat o stejné změně zařazení lesů na Libavé, které jsou vedeny v kategorii zvláštního určení kvůli ochraně životního prostředí či vody a samosprávy z nich rovněž nemají žádné příjmy.

Například v okolí Kozlova je v kategorii zvláštního určení zhruba 3000 hektarů lesů, z nichž polovina tam byla zařazena kvůli obraně státu, takže od ledna by měla být převedena do hospodářského režimu. "Počítali jsme původně s příjmem 250.000 korun, ale půjdeme na polovinu," uvedl starosta Kozlova Roman Fojtík. Zbývajících 1500 hektarů státních lesů má podle něj zvláštní určení například z důvody ochrany přírody. "Uvidíme, jestli se i tady najde ještě nějaká cesta," podotkl.

V katastru Města Libavá mají VLS zhruba 940 hektarů lesů. "Počítáme s částkou do 100.000 korun. I taková částka je pro nás důležitá," řekla starostka Města Libavá Štěpánka Tichá. Vedení obce Luboměř pod Strážnou počítá díky změně kategorie lesů s navýšením rozpočtu o 24.000 korun ročně. V jejím okolí je 360 hektarů lesů zvláštního určení, z toho 252 hektarů připadá na lesy zařazené do této kategorie z důvodu obrany státu.

Obce Město Libavá, Kozlov a Luboměř pod Strážnou, ve kterých žije zhruba 1200 lidí, vznikly v lednu 2016 díky převedení zhruba třetiny Vojenského újezdu Libavá pod civilní správu. Do té doby je spravovala armáda.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Europoslanec Zdechovský podal stížnost na IKEA kvůli diskriminaci českých dodavatelů

Europoslanec Zdechovský podal stížnost na IKEA kvůli diskriminaci českých dodavatelů

Lesnictví

Aktualizováno o stanovisko FSC ČR - 14. 12. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) podal podnět Evropské komisi k prošetření postupu společnosti IKEA. Nábytkářský koncern požaduje u...

Čti dál
Nová publikace Meliorační a zpevňující funkce lesních dřevin

Nová publikace Meliorační a zpevňující funkce lesních dřevin

Lesnictví

V nakladatelství a vydavatelství Lesnická práce právě vyšla nová odborná publikace Meliorační a zpevňující funkce lesních dřevin autorů Dušana Kacálka, Oldřicha Mauera, Viléma Podrázského, Mariana Slodičáka...

Čti dál
Omluva čtenářům Světa myslivosti

Omluva čtenářům Světa myslivosti

Myslivost

Při výrobě Světa myslivosti č. 12/2017 došlo v tiskárně u části nákladu k výrobní vadě – ke špatnému slepení hřbetní části a následnému uvolnění stránek. Čtenářům, kteří...

Čti dál
Vojenské lesy a statky vykážou zisk 565 milionů korun

Vojenské lesy a statky vykážou zisk 565 milionů korun

Lesnictví

Státní podnik Vojenské lesy a statky vykáže v letošním roce zisk před zdaněním 565 milionů korun. Na twitteru to dnes uvedl končící ministr obrany a...

Čti dál

2°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 71%

Vítr: 22.53 km/h

  • 14 Pro 2017 5°C 1°C
  • 15 Pro 2017 4°C 1°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC