Přihlásit

Obce na Libavé po změně kategorie lesů dostanou daň z nemovitosti (ČTK)

Příjmy obcí, které vznikly na začátku roku 2016 vyčleněním části území z Vojenského újezdu Libavá, by se měly od příštího roku zvýšit o několik desítek tisíc korun. Projeví se tak změna úředního zařazení okolních lesů. Týkat se bude obcí Město Libavá, Kozlov a Luboměř pod Strážnou. Na lesy se bude vztahovat daň z nemovitosti, kterou inkasují obce, řekla novinářům senátorka Jitka Seitlová (bez stranické příslušnosti), která ve Městě Libavá jednala se zástupci samospráv a Vojenských lesů a statků (VLS).

Lesní pozemky v katastru tří nových obcí jsou nyní vedeny v kategorii zvláštního určení z důvodu obrany státu či ochrany přírody a vodních zdrojů, takže jsou osvobozeny od daně z nemovitosti. VLS podle Seitlové ještě letos požádají ministerstvo zemědělství, aby lesy převedlo do hospodářské kategorie, na kterou se daň z nemovitosti vztahuje. "Mělo by se to podařit do konce roku, takže obce budou mít příští rok již daně z nemovitosti z těchto lesů," uvedla.
Jednání o změně kategorie lesů v okolí tří nových obcí na Libavé trvala zhruba tři roky a nebyla jednoduchá. VLS podle Seitlové původně uvažovaly o tom, že problém vyřeší pomocí aktualizace lesních hospodářských plánů, což by ale bylo značně zdlouhavé. "Nakonec jsme se před 14 dny dohodli, že žádost na aktualizaci vezmou VLS zpět a bude podána nová žádost, která se bude týkat pouze lesů zvláštního určení z hlediska obrany. Takto jsme našli cestu, aby obce nepřišly o desítky až stovky tisíc korun, což jsou pro tyto obce nemalé částky," řekla Seitlová.

Obce podle senátora Lumíra Kantora (bez stranické příslušnosti) ještě mohou jednat o stejné změně zařazení lesů na Libavé, které jsou vedeny v kategorii zvláštního určení kvůli ochraně životního prostředí či vody a samosprávy z nich rovněž nemají žádné příjmy.

Například v okolí Kozlova je v kategorii zvláštního určení zhruba 3000 hektarů lesů, z nichž polovina tam byla zařazena kvůli obraně státu, takže od ledna by měla být převedena do hospodářského režimu. "Počítali jsme původně s příjmem 250.000 korun, ale půjdeme na polovinu," uvedl starosta Kozlova Roman Fojtík. Zbývajících 1500 hektarů státních lesů má podle něj zvláštní určení například z důvody ochrany přírody. "Uvidíme, jestli se i tady najde ještě nějaká cesta," podotkl.

V katastru Města Libavá mají VLS zhruba 940 hektarů lesů. "Počítáme s částkou do 100.000 korun. I taková částka je pro nás důležitá," řekla starostka Města Libavá Štěpánka Tichá. Vedení obce Luboměř pod Strážnou počítá díky změně kategorie lesů s navýšením rozpočtu o 24.000 korun ročně. V jejím okolí je 360 hektarů lesů zvláštního určení, z toho 252 hektarů připadá na lesy zařazené do této kategorie z důvodu obrany státu.

Obce Město Libavá, Kozlov a Luboměř pod Strážnou, ve kterých žije zhruba 1200 lidí, vznikly v lednu 2016 díky převedení zhruba třetiny Vojenského újezdu Libavá pod civilní správu. Do té doby je spravovala armáda.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

V souvislosti s víkendovými větrnými kalamitami zastavily VLS plánované těžby

V souvislosti s víkendovými větrnými kalamitami zastavily VLS plánované těžby

Lesnictví

Vojenské lesy a statky ČR (VLS) zastavily v souvislosti s větrnými smrštěmi, které zasáhly Česko v neděli 18. března, plánované úmyslné těžby. Rozhodl o tom...

Čti dál
MZe poslalo do připomínkového řízení novelu vyhlášky 101/1996 Sb.

MZe poslalo do připomínkového řízení novelu vyhlášky 101/1996 Sb.

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství poslalo do meziresortního připomínkového řízení novelu vyhlášky 101/1996 Sb., kterou se stanoví podrobnosti o opatřeních k ochraně lesa a vzor služebního odznaku a...

Čti dál
Vichřice poničila Lesům ČR asi 300 000 kubíků dřeva

Vichřice poničila Lesům ČR asi 300 000 kubíků dřeva

Lesnictví

Vichřice, která o víkendu zasáhla Českou republiku, poničila podle předběžných odhadů v lesích státního podniku Lesy České republiky (LČR) přibližně 300 000 metrů krychlových dříví...

Čti dál
MZe chce v souvislosti s africkým morem prasat zavést plošné zástřelné

MZe chce v souvislosti s africkým morem prasat zavést plošné zástřelné

Myslivost

Ministerstvo zemědělství plánuje zavést zástřelné po celé republice, za jedno odlovené divoké prase by lovec měl dostat 2000 Kč. ČTK to řekl ministr zemědělství v...

Čti dál

2°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 35%

Vítr: 11.27 km/h

  • 21 Bře 2018 3°C -3°C
  • 22 Bře 2018 4°C -4°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby