Přihlásit

Obce na Libavé po změně kategorie lesů dostanou daň z nemovitosti (ČTK)

Příjmy obcí, které vznikly na začátku roku 2016 vyčleněním části území z Vojenského újezdu Libavá, by se měly od příštího roku zvýšit o několik desítek tisíc korun. Projeví se tak změna úředního zařazení okolních lesů. Týkat se bude obcí Město Libavá, Kozlov a Luboměř pod Strážnou. Na lesy se bude vztahovat daň z nemovitosti, kterou inkasují obce, řekla novinářům senátorka Jitka Seitlová (bez stranické příslušnosti), která ve Městě Libavá jednala se zástupci samospráv a Vojenských lesů a statků (VLS).

Lesní pozemky v katastru tří nových obcí jsou nyní vedeny v kategorii zvláštního určení z důvodu obrany státu či ochrany přírody a vodních zdrojů, takže jsou osvobozeny od daně z nemovitosti. VLS podle Seitlové ještě letos požádají ministerstvo zemědělství, aby lesy převedlo do hospodářské kategorie, na kterou se daň z nemovitosti vztahuje. "Mělo by se to podařit do konce roku, takže obce budou mít příští rok již daně z nemovitosti z těchto lesů," uvedla.
Jednání o změně kategorie lesů v okolí tří nových obcí na Libavé trvala zhruba tři roky a nebyla jednoduchá. VLS podle Seitlové původně uvažovaly o tom, že problém vyřeší pomocí aktualizace lesních hospodářských plánů, což by ale bylo značně zdlouhavé. "Nakonec jsme se před 14 dny dohodli, že žádost na aktualizaci vezmou VLS zpět a bude podána nová žádost, která se bude týkat pouze lesů zvláštního určení z hlediska obrany. Takto jsme našli cestu, aby obce nepřišly o desítky až stovky tisíc korun, což jsou pro tyto obce nemalé částky," řekla Seitlová.

Obce podle senátora Lumíra Kantora (bez stranické příslušnosti) ještě mohou jednat o stejné změně zařazení lesů na Libavé, které jsou vedeny v kategorii zvláštního určení kvůli ochraně životního prostředí či vody a samosprávy z nich rovněž nemají žádné příjmy.

Například v okolí Kozlova je v kategorii zvláštního určení zhruba 3000 hektarů lesů, z nichž polovina tam byla zařazena kvůli obraně státu, takže od ledna by měla být převedena do hospodářského režimu. "Počítali jsme původně s příjmem 250.000 korun, ale půjdeme na polovinu," uvedl starosta Kozlova Roman Fojtík. Zbývajících 1500 hektarů státních lesů má podle něj zvláštní určení například z důvody ochrany přírody. "Uvidíme, jestli se i tady najde ještě nějaká cesta," podotkl.

V katastru Města Libavá mají VLS zhruba 940 hektarů lesů. "Počítáme s částkou do 100.000 korun. I taková částka je pro nás důležitá," řekla starostka Města Libavá Štěpánka Tichá. Vedení obce Luboměř pod Strážnou počítá díky změně kategorie lesů s navýšením rozpočtu o 24.000 korun ročně. V jejím okolí je 360 hektarů lesů zvláštního určení, z toho 252 hektarů připadá na lesy zařazené do této kategorie z důvodu obrany státu.

Obce Město Libavá, Kozlov a Luboměř pod Strážnou, ve kterých žije zhruba 1200 lidí, vznikly v lednu 2016 díky převedení zhruba třetiny Vojenského újezdu Libavá pod civilní správu. Do té doby je spravovala armáda.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Moravskoslezský kraj žádá více lesnických odborníků na obcích

Moravskoslezský kraj žádá více lesnických odborníků na obcích

Lesnictví

Více odborníků v oblasti lesnictví na obcích s rozšířenou působností, ale například i zjednodušení výběrových řízení na firmy likvidující kůrovcovou kalamitu by mohlo v Moravskoslezském...

Čti dál
V Mnichově byl zahájen lesnický veletrh Interforst 2018

V Mnichově byl zahájen lesnický veletrh Interforst 2018

Komerční zpráva

13. mezinárodní veletrh lesního hospodářství a lesní techniky byl 18. 7. zahájen na mnichovském výstavišti. Na veletrhu se představí 450 vystavovatelů z 27 zemí na výstavní...

Čti dál
Švédsko trápí nejhorší požáry v moderní historii

Švédsko trápí nejhorší požáry v moderní historii

Lesnictví

Švédsko sužují kvůli neobvykle suchému a teplému počasí lesní požáry. Nejpostiženější jsou regiony Gävleborg, Jämtland a Dalarna, které leží v centrální části skandinávské země, uvedl...

Čti dál
Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Lesnictví

Do výběrového řízení na generálního ředitele státního podniku Lesy ČR se přihlásilo 11 uchazečů, sdělilo 16. července tiskové oddělení ministerstva zemědělství. Příchod nového ředitele do...

Čti dál

17°C

ČR - aktuální počasí

Přev.zataženo

Vlhkost: 91%

Vítr: 11.27 km/h

  • 20 Čec 2018 26°C 16°C
  • 21 Čec 2018 27°C 15°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby