logo Silvarium tisk
František Krejčí

Článek pánů senátorů Tomáše Jirsy a Petra Pitharta (Neodepisujme srdce Šumavy, LN 16. 7.) je jasným dokladem, že my ochranáři děláme pro popularizaci ochrany přírody a přírodních procesů ve zbytcích dochované původní přírody stále velmi málo. Nejen na Šumavě, ale i v jiných chráněných částech české přírody se nachází řada přírodních unikátů. O ty je třeba pečovat jinak, než jsme zvyklí z hospodářských lesů. Jsou to například horské a podmáčené smrčiny nebo rašeliniště jako například na pramenech Vltavy.

Dali jsme porostu více volnosti Názory, které oba senátoři prezentují v článku, odpovídají úrovni poznání ve světové ochraně přírody, jaká tu byla přibližně před padesáti lety. My se snažíme o ochranu přírody na mezinárodní úrovni, což je v chráněných územích šumavského typu normální. Na Šumavě neprobíhají žádné „moderní“ experimenty s lesem. Lesu jsme prostě v souladu s vědeckými poznatky dali více volnosti.

Péče o lesy (včetně ochrany lesa proti kůrovcům) je v šumavském parku jasně diferencována na základní tři typy podle aktuálního stavu lesních porostů. Nejcennější a nejvýše položené smrčiny nemohou být chráněny tím, že je budeme kácet či v nich loupat kůru ještě před pokácením.

Popisovaná hodnota zbytku starého porostu v pramenné oblasti Vltavy je sice vysoká, ale v článku značně, a troufám si říct neodborně přehnaná. V celém pásmu horských a podmáčených smrčin Šumavy lze najít geneticky cenné smrky, tedy nejen u pramenů Vltavy a na Trojmezné. Záchranou těchto genetických hodnot se Správa Národního parku (NP) a Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Šumava jednak zabývá už sedmnáct let od svého vzniku a jednak mají tyto staré stromy zajištěné potomstvo v přirozeném zmlazení v podrostu.

Stejně tak je velmi nepřesně hodnocen vliv ochrany přirozených procesů v horských podmínkách NP Šumava na ekologii a regionální rozvoj.

Vzhledem k tomu, že sice dochází a bude docházet v některých částech NP k odumírání vzrostlých smrků na plochách v řádu jednotlivých procent výměry lesů NP, zabývala se řada renomovaných vědců u nás i v zahraničí možnými zmíněnými dopady ochrany těchto a podobných smrčin. Výsledky jasně ukázaly, že není nutné mít přehnané obavy.

Senátoři, důvěřujte přírodě!

Věřím tomu, že páni senátoři mají pouze obyčejnou lidskou obavu o další osud zelené Šumavy. Mohu je ubezpečit, že přírodě mohou důvěřovat. I oni jsou jejím produktem a součástí. Vědecké, odborné a provozní zkušenosti dokazují, že se v NP Šumava přírodní prostředí zlepšuje. Že ochrana přírodních procesů na přibližně třetině jeho výměry nezpůsobuje žádnou ekologickou ani socioekonomickou újmu. Není dobré čtenáře a případné vaše voliče strašit povodněmi či vizí suché Šumavy, nebo dokonce ohrožením celých jižních Čech.

Postrevoluční vláda ušlechtile vyhlásila dobrý národní park a k jeho vzniku přispěl velkou měrou i tehdejší premiér Petr Pithart. Dodnes nám řada světových odborníků k tomuto činu gratuluje. Máme šanci ve spolupráci se sousedním Národním parkem Bavorský les vytvořit unikátní středoevropský trvale udržitelný projekt v ochraně přírody, který je a bude přínosem i pro nás, místní obyvatele. Nekažme si renomé, které NP Šumava nyní opět v mezinárodním měřítku získává.

Dovoluji si pozvat všechny senátory, kteří své obavy vyjádřili v minulých týdnech svým otevřeným dopisem premiéru Topolánkovi. Přijeďte se sami přesvědčit, že vaše obavy z přírodního vývoje části zdejších lesů jsou zbytečné. Že je lepší pomáhat Šumavě a nám Šumavákům jinak - dobrou politickou prací pro podporu citlivého trvale udržitelného socioekonomického rozvoje Šumavy. Správa NP a CHKO Šumava už tuto cestu zahájila.

František Krejčí, ředitel Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě