logo Silvarium tisk

Deset let chodili Bouzovští po soudech, než vybojovali zpět majetek bývalého lesního družstva. Krásou a výnosy lesních pozemků rozprostírajících se v krasové oblasti Javoříčských jeskyní se neradovali dlouho.

Také na Bouzovské vrchovině udeřil kůrovec, a to silou, jakou nikdo nečekal. Správci letos mluví o katastrofě. „Slyšíme o Šumavě, Jeseníkách, ale i tady je stav katastrofální. Kůrovce je oproti loňskému roku dva i vícekrát tolik. Jsme v situaci, do které jsme se nikdy nechtěli dostat,“ popisoval Miroslav Půr, jednatel společnosti Bouzovské lesy.

Od roku 2012 spravuje lesní majetek o výměře 1757 hektarů, který patří Bouzovu, Luké, Hvozdu a Ludmírovu. Obce si lesy vydobyly po vleklých soudních tahanicích a od té doby jim každoročně obohacují rozpočty o několik milionů korun. Vloni a zejména v letošním roce však přišla rána v podobě nebývalého výskytu kůrovce.

V oblasti se projevilo suché a teplé počasí, v němž se vývoj kůrovce urychluje a zvyšuje se tak počet jeho generací. Pryč nyní musejí všechny napadené jehličnany. „Zastoupení jehličnanů je v průměru 60 procent – zbytek jsou listnáče. Tam, kde je smrk v převaze, je kalamita," připomněl Půr.

Dřevorubci tak nedělají poslední rok nic jiného, než takzvanou nahodilou těžbu kůrovcem napadeného dřeva. „Do toho přišla vichřice. Nestíháme a navíc bude problém zpracovat dřevní hmotu, protože nejsou kapacity,“ popisoval jednatel společnosti Bouzovské lesy Miroslav Půr.

V polovině srpna pustošilo lesy ve velké části střední Evropy takzvané derecho. Stromy vyvracelo a lámalo také na Bouzovské a Drahanské vrchovině. „Na prvním místě je kůrovec, větrná kalamita musí chvíli počkat. Z té už generace kůrovce nevyletí," vysvětloval jednatel lesní společnosti.

Podle starosty Bouzova Marcela Chmeliny jsou lesy od loňska hlavně starost. „Vysoudili jsme je a spolu s dalšími obcemi založili lesní společnost, a teď přišla tato pohroma. Dřeva je nadbytek a jeho cena klesá. Oproti tomu těžba toho kůrovcem napadeného vyžaduje vyšší náklady,“ uvedl starosta.

Potvrdil, že příjmy obecní kasy v Bouzově, kam v průměru plynulo pět milionů korun, se tak o něco ztenčí. „Letos se to ještě neprojeví, ale v dalších letech určitě ano. Kůrovec bude velká zátěž,“ uvedl starosta Chmelina. Toho, že o lesy obce usilovaly, však nelituje. „Jsme rádi, že se podařilo získat do majetku obce to, co jí patřilo. Navíc kůrovec nebude věčně,“ poznamenal. Najít nejvhodnější dřevinu je obecně velmi obtížné. „Ideální je pestré zastoupení kvalitních dřevin,“ uzavřel Miroslav Půr.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě