logo Silvarium tisk

Poslanecká sněmovna minulý týden přehlasovala prezidentské veto k návrhu novely zákona o ochraně přírody a krajiny, který se zabývá problematikou národních parků v ČR. Podle vlastníků lesů novela uspíší destrukci horských lesů na Šumavě a dále ohrozí jejich hydrologickou funkci. Bližší podrobnosti sdělil předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL) František Kučera.

* Jaký je váš názor na tuto novelu?

ohledem k tomu, že nestátní lesy představují 12procentní podíl na celkové výměře lesních pozemků zařazených například v Národním parku (NP) Šumava, věnoval SVOL návrhu velkou pozornost, a to již od července 2014, kdy Ministerstvo životního prostředí svolalo první informativní setkání členů Rady NP Šumava s náměstky ministra životního prostředí, a dále potom v průběhu celého legislativního procesu. Poslance nepřesvědčily ani závažné poznatky téměř z 50letého vývoje i v NP Bavorský les, letecké snímky zachycující území od Luzného po Roklan (tzv. „starý" park) a území od Roklanu po Falkenstein (po rozšíření parku), ani vědecky doložená zjištění dopadů nastolení rychlého velkoplošného rozpadu hřebenových smrčin obou národních parků. Česká veřejnost je přesvědčována o tom, že novela přinese národním parkům stabilitu a jejich otevírání šetrně turistice, dlouholetý vývoj v sousedním parku ale ukazuje, že představy jeho zakladatelů a správců o zachování horských smrčin a jejich směřování k pralesu se nenaplnily. Naopak - vývoj směřuje k destrukci lesních porostů.

* Mohl byste přiblížit dopady?

Nejzávažnějším dopadem velkoplošného rozpadu hřebenových území národních parků, který rozhodujícím způsobem nastartovala nekvalifikovaná, spíše ideologická, rozhodnutí o skokovém ponechání tisíců hektarů lesa bez zásahu, je podle odborníků negativní vliv ztráty porostního klimatu lesů pro vodu a klimatizaci krajiny v důsledku jejich uschnutí. V současné době tvoří bezzásahová území zrcadlově souvislou přeshraniční plochu 25 tisíc hektarů, z toho je 11 tisíc hektarů kůrovcových souší. Za jak dlouho se obnoví ekosystém, ve kterém byly i 400 let staré stromy? Dlouhodobá ztráta porostního klimatu v řádu krajiny je nenahraditelná. Na Šumavě byl zaznamenán nárůst průměrné teploty o 3,3 °C oproti dlouhodobému průměru, to však většinu našich zákonodárců neznepokojuje. Podmínky v NP Šumava jsou odlišné od ostatních parků, především se jedná o pramennou oblast Vltavy, obytnou krajinu s řadou obcí i uvnitř národního parku, 87 procent představují kulturní lesy se změněnou dřevinnou skladbou a strukturou a převažují zde vyspělé smrkové porosty. Podle našich zkušeností a znalostí povedou další bezzásahová území na Šumavě k uschnutí lesního patra a nevratným ztrátám vody ze Šumavy i z nižších poloh. Schválený zákon, který nebere tato specifika v úvahu, zřetelně a cíleně omezuje pravomoci zainteresovaných obcí i krajů a přenáší rozhodující opatření pro směřování režimu v národních parcích do výhradní pravomoci Ministerstva životního prostředí, proto nepovažujeme za dobrý.

* Jak tedy stabilizovat horské lesy?

Představy zakladatelů a jejich správců o zachování horských smrčin, které budou ponechány svému vývoji bez zásahu člověka proti kůrovci a jejich směřování k „pralesu", se nenaplnily. Naopak, došlo k rychlému velkoplošnému rozpadu horských smrčin, a to lokálně v řádu asi 15 až 20 let, včetně nejzachovalejších rezervací (Roklan, Trojmezná). Pomalejší rozpad, avšak stále probíhající, je v přirozeně chráněných karech jezer a v nižších polohách - především tam, kde se zachovala přirozená skladba smíšeného' horského lesa. Smíšené porosty i s převahou buku zaujímají v NP Bavorský les 50procentní podíl z celkové plochy, v NP Šumava ovšem dominuje smrk. Kalamity větrné (i sněhové) jsou v prostoru horského lesa zcela přirozené. Největší probíhají v řádu spíše staletí, menší v rozsahu řádu desetiletí, avšak v objemu větším než 100 tisíc m3 ročně probíhají od roku 1980 až dosud v průměru každý třetí rok. V NP Šumava se i v dříve zásahových, dnes bezzásahových územích, do roku 2004 intenzivně doplňovalo uměle. Vitalita přirozené obnovy je v nadmořské výšce pod tisíc metrů řádově vyšší. V NP Bavorský les vzniklo v rozšířené části po Kyrillu několik holin větších než 100 ha souvislé plochy a řada menších, vše bylo ponecháno sukcesi. Jak stabilizovat horské lesy, ukazuje hospodaření Kláštera Schlägl. Zde se však jedná o přechod k výběrnému lesu uplatňovaný v poválečném období aktivní spoluprací lesníka s přírodou. Nové vědecké poznatky spojené s výkonnou technikou snímání obrazu krajiny, měřením parametrů klimatu u různých povrchů vegetace, nové poznatky z měření fyzikálních a biometrických procesů uvnitř stromů rozvíjí dosavadní poznatky i o lesích, Výsledkem výzkumu v světovém měřítku je potvrzení zcela mimořádného pozitivního významu lesů. Závěrem bych chtěl říci, jsme ještě schopni nebo ochotni si připustit, že přírodní procesy v kulturních lesích mohou mít vedle pozitivního rozměru i rozměr opačný, destruktivní? Nejen z hlediska životního prostředí v krajině pro člověka, ale i pro přírodu samu. Součinnost člověka v přírodě je důležitá, v lesních ekosystémech zvláště. Jaká, v jakém prostoru, rozsahu a čase, to je ta věda rozhodnutí lesnických, ekologických i sociálních v našich pestrých přírodních podmínkách, a to i v národních parcích. Účelová snaha v novele zákona č. 114/92 Sb., navléci vše na jedno „kopyto" s centrálním rozhodováním, dobrou cestou do budoucnosti národních parků není. 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě