logo Silvarium tisk

Lesy města Brna nabízejí nocleh v domku na stromě. Mají plno až do října

BRNO Strávit noc na stromě uprostřed lesa lze klidně i pár kilometrů od centra Brna. A nemusí to nutně znamenat, že pod ním hlídkuje rozzuřený divočák. Naopak, kousek od Babího lomu u Lelekovic takhle tráví svou svatební noc i novomanželé. Lesy města Brna tam v osmimetrové výšce vybudovaly srub na kmeni stromu a teď ho pronajímají zájemcům.
Chatka na kmeni buku nenabízí žádný luxus a ubytování v něm stojí 2 900 korun v případě jedné noci nebo 2 100 za každou noc delšího pobytu. Přesto je o nocování v ní obrovský zájem. „Lidé stále více touží uniknout z přestresovaného města a navrátit se alespoň na chvíli k přírodě," myslí si Monika Neshybová z Lesů města Brna. Už teď je srub rezervovaný na všechny víkendy až do října. „Stojí vedle myslivecké chaty, která je využívána na svatby a oslavy, takže slouží i novomanželům pro netradiční svatební noc," přibližuje Neshybová a dodává, že romantická stavba nejvíc láká právě páry.
Do srubu s vnitřní rozlohou pouhých 14 metrů čtverečních se chodí po točitém schodišti, na místo není zavedená voda ani elektřina. Posedět se dá na verandě i na válendě uvnitř. Hosté mají k dispozici manželskou postel a základní komfort zajišťuje suchý záchod. A kdyby se návštěvníci domku nedokázali zahřát sami, poslouží jim petrolejová kamna.

Přibude i srub pro rodiny, staví jej brněnská firma

Kvůli velkému úspěchu srubu, který čeká druhá sezona, už Lesy budují poblíž další. Ten bude zaměřený spíše na rodiny. Místo buku bude objímat modřín, staví se v menší výšce a bude o něco prostornější. Měl by být hotový a připravený k obývání zhruba do měsíce a půl.
Sruby pro Lesy města Brna postavila firma Tree House Brňanky Evy Maděryčové. Ta si inspiraci přivezla z Francie, kde jsou podobné stavby rozšířené například v blízkosti kempů. „Byly jsme z toho s kolegyní tak nadšené, že jsme chtěly začít v Česku. Používáme francouzské know-how, ale na rozdíl od některých zahraničních výrobců chceme zachovat surovost a kontakt s přírodou, takže nezavádíme dovnitř elektřinu," vysvětluje Maděryčová, která svou společnost založila v roce 2010. Stromových domků zatím v Česku postavila deset, nabízí i pozemní dřevostavby nebo obydlí na vodě.
Stavba srubu trvá zhruba měsíc, ceny začínají na 350 tisících korunách za nejmenší verzi pro dva lidi. Zásadní je pro stavitele dendrologický posudek stromu. Musí být stabilní a mít hluboké kořeny, nejvhodnější je podle Maděryčové dub. Domek může vyrůst okolo kmene, nebo být se stromem propojen i jinak, například se o něj opírat.
Žádný jeřáb se kvůli stavbě do lesa neprodírá. Konstruktéři začínají zavěšení v koruně stromu a vybudují základnu – budoucí podlahu chatky. „Její vhodné umístění je nejdůležitější část stavby," tvrdí Maděryčová, která v Brně vybudovala i lanový park.
Vzhledem k tomu, že ve srubech není elektřina a hlavně žádná tekoucí voda, doporučuje je Maděryčová spíše na kratší pobyty. „Lidé si to většinou chtějí zkusit na jednu nebo dvě noci," říká. Také nedoporučuje v chatkách jakkoli manipulovat s otevřeným ohněm.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě