Ad: Více divočiny našim lesům rozhodně neuškodí Velkou dezinformací je tvrzení pana Kindlmanna, že Šumavané vykazují nižší míru nezaměstnanosti než většina Česka. Opak je pravdou, obec Modrava patří k výjimce, kterou ekologové a ekologická sdružení zneužívají k tvrzení, jak je na Šumavě dobře. Realitou je však spíše situace obce Nová Pec, kde je v současnosti až 17 procent lidí bez práce! Právě těm by pomohla výstavba lanovky z Klápy na Hraničník, která se podle studie britské konzultační společnosti EFTEC, na kterou se pan Kindlmann odvolává, údajně ocitá na samé hranici rentability. Což je další nepravda!
Posudky odborníků totiž dokazují něco jiného, zmíněná lanová dráha, která bude dopravovat turisty z české strany do rakouského lyžařského střediska Hochficht, pomůže místním lidem i ochraně životního prostředí. Její ekonomický přínos bude asi 220 milionů korun ročně. V souvislosti s lanovkou vznikne přímo 30–40 nových pracovních míst a na ně naváže dalších 200–250 nepřímých pracovních míst v oblasti zhruba ohraničené městy a obcemi Černá v Pošumaví, Hořice na Šumavě, Horní Planá, Nová Pec, Želnava, Stožec a Volary.
Nová lanovka by také mohla zastavit vylidňování Nové Pece, odkud se za posledních osm let odstěhoval každý šestý obyvatel! Návratnost investice do lanové dráhy, včetně potřebných nákladů na ochranu přírody, se odhaduje na 12,5 roku! Nesmyslnost studie EFTEC dokazuje i fakt, že podle ní dosahuje ekonomický potenciál národního parku 44 miliard korun, což je číslo zcela mimo realitu. V současné době turismus přináší celé Šumavě asi dvě miliardy korun ročně, více než dvacetinásobný nárůst je jednoduše nesmyslný.
Jiří Hůlka, starosta Horní Plané