Přihlásit

Německo: Politikové mobilizují k akci za záchranu lesů (blisty.cz)

Lesy jsou jedním z nejefektivnějších způsobů jak snižovat emise CO2 a jen v Německu jsou schopny každoročně absorbovat 62 milionů tun CO2 - 7 procent emisí Německa.

Avšak lesy jsou také už dlouhá staletí součástí kulturní totožnosti Německa a němečtí politikové nyní reagují na odumírání lesů jako na hlavní politickou prioritu.

Německá ministryně zemědělství Julia Klöckner oznámila, že se příští měsíc bude konat celostátní summit, kde se němečtí lesníci a odborníci na podnebí mají dohodnout na multimilionovém akčním plánu na záchranu lesů. Klöcknerová přislíbila půl miliardy euro z vládního fondu pro klima a energetiku.

V loňském i v letošním suchém létě přišly lesy v Německu o 200 litrů vody z dešťů na každý čtvereční metr, konstatoval německý meteorologický úřad. Je to nejsušší období za posledních 50 let.

Celý článek najdete zde.

Komentáře   

+5 # Starý 2019-08-09 13:55
Zajímavé, jak se k problémům staví jinde a zejména zajímavý je výčet ohrožených dřevin-smrk, buk, javor a jasan, což z 75 % jsou dřeviny na které se u nás v ČR přechází !!!!

Nejde o omyl v článku a nebo že by se naše vláda a Mze spletli ????
+4 # schutzmeister@iex.cz 2019-08-10 11:44
Nepůjde o omyl.
Na SM a JS se schodneme, javor se na slunci doslova upraží - skvělý je jen jako podrost a jen v dobrém zástinu - takže když horní SM etáž sežere kůrovec, javor se pak upeče.
A buk ? Tam je třeba vidět jiné podmínky. Asi nepůjde o buk v Bavorsku, ale víc k Francii a moři. Sám jsem zíral na BK v Duryňsku - pěstuje se ve směsi s borovicí cca ve 200 m na písčiých půdách - čili zhruba jako u nás u Přelouče. Směs je to kvalitní, ale BK prosychá i v normálních letech. Takže teď to nebude lepší. To je něco jiného, než náš BK na Kleti nebo v Javorníkách.
MZE se ale zcela jistě plete u Douglasky.
Můj soukromý seznam je HR,TR,HB,LP - a od dubu dál je to už jen bída.
+5 # Starý 2019-08-10 21:10
Já to mám jinak a už léta zkouším.
SM sázím a nemám problém, když ve vedlejších a zejména státních lesích nepěstují na větvích v hromadách a prořezávkách dělaných na jaře a v létě, což je běžná praxe, lýk. lesklého + další kůrovce. DG super, ale musí být ve směsi, ideálně MD, DBC, CER, BO, JDO + JD, i SM ve spodní etáži, fungují skvěle, ale jen tam kde nepáchne člověk, což je málokde a kde se nedostane díky lidem zvěř. DG samostatně v monokultuře-špatné, ale osvědčila se mi na skalách, ale musí být super jednotlivá ochrana a nesmí posloužit na vánoce-což je obrovský problém, protože odrůstá pomalu a má krásná patra, takže jich mám minimum, kradou je i 6 m vysoké.
LP je skvělá do sucha, ale musel jsem je loni zalévat, osvědčila se mi i OL a JL i JLV. JV mi skvěle roste u potoků v ostružině. Ale u JV u sousedů vidím strašné rozdíly v provenienci, asi je trhají u silnic? Podobné to asi bude u DBZ, ale když sesbírám žaludy u starých, osvědčených stromů, které nemají v blízkosti jiné opylovače, tak je to také dobré, jen mi je ničí zvěř v plotech co tam hubaři pustí, čímž nechci hanit DBZ. Zkouším i KJ, skvělý i do sucha-problém zvěř. Náš BK se mi jeví jako omyl, dělá dvojáky a je nekvalitní, čímž doufám, že máte lepší zkušenost z náletu či provenience.
No doufám že naše příspěvky někoho zaujmou.
Vše je má zkušenost.
Tak třetinu národa bych vystřelil za škody na měsíc, i když věřím, že je to pár tupců, kteří se stále opakují.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

WOODTEC 2020 se bude konat od 21. do 23. října

WOODTEC 2020 se bude konat od 21. do 23. října

Komerční zpráva

Na základě výsledku proběhlého výběrového řízení Svazu výrobců a dovozců dřevozpracujících strojů a zařízení bylo pro konání národní oborové výstavy dřevozpracující techniky vybráno Výstaviště Brno...

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Lesnictví

Jako poznat kůrovcem napadený strom v zimním období, jak odlišit sterilní kůrovcové souše a aktivní kůrovcové stromy nebo kolik jedinců lýkožrouta smrkového se může nacházet...

ALSOL letos předpokládají kvůli kalamitě těžbu ve výši  900 000 kubíků

ALSOL letos předpokládají kvůli kalamitě těžbu ve výši 900 000 kubíků

Lesnictví

Rekordních 900 000 metrů krychlových dřeva letos kvůli kůrovcové kalamitě a suchu plánují vytěžit Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL), které hospodaří v Olomouckém a...

Novoroční anketa Lesnické práce: kalamita přerostla v celorepublikový problém

Novoroční anketa Lesnické práce: kalamita přerostla v celorepublikový problém

Lesnictví

V roce 2019 se naplno ukázaly limity dosavadního samofinancování péče o lesní ekosystémy, nepřipravenost lesního hospodářství a České republiky na celoplošné katastrofy, ale také obrovská...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby