Přihlásit

Největší dřevař nabízí miliardy za moravské lesy (Idnes)

Název: Největší dřevař nabízí miliardy za moravské lesy
Zdroj: Idnes
Datum: 27.04.2007
Autor: Jaroslav Mašek, MF DNES
Rubrika: ekonomika


Ivan Doubrava, šéf největší tuzemské dřevařské firmy CE WOOD, chce rozhýbat pronájem státních lesů. Jako vějičku na ministra zemědělství Petra Gandaloviče (ODS) si připravil studii, podle které může za pronájem moravských státních lesů zaplatit 1,5 miliardy korun ročně.

CE WOOD je na Moravě tradičně silný, má tam umístěný také vlastní zpracovatelský průmysl.

"Zdůrazňuji, že nejprve chci průhlednou soutěž o pronájem. Do ní bychom mohli nabídnout přibližně jeden a půl miliardy ročně po dobu deseti let," říká Doubrava.

Další podmínky kvůli konkurenci tají. Gandalovič chce pronajmout jen deset procent Podle Doubravy by číslo mělo otevřít oči vládě a šéfům státního podniku Lesy České republiky (LČR), kteří se momentálně snaží vrátit větší část obchodu se státním dřevem pod pravomoc zaměstnanců LČR.

"Chceme jim ukázat, že ze třetinové plochy státních lesů se dá vydělat více, než je dnešní příjem LČR z celé jejich plochy," dodává Doubrava.

Pokud by státní podnik pronajal všechny lesy, mohl by podle Doubravy inkasovat v desetiletém horizontu od všech soukromých nájemců přes čtyřicet miliard korun.

Dlouhodobý pronájem státních lesů není nic nového. Dřevařské firmy se o něj snaží už od počátku devadesátých let, ale zatím se k desetileté hranici ani nepřiblížily.

O tak dlouhé době nechce zatím slyšet ani ministr Gandalovič. Přesto chystá novinku. "Letos chceme vyzkoušet pronájem až deseti procent rozlohy státních lesů," říká Gandalovič.

Podle něj půjde o takzvaný aukční model, který funguje například v Kanadě. Na určité území se vyhlásí veřejná soutěž, ve které rozhodne cena za pronájem.

Správa lesa potom přejde na soukromou firmu a státní podnik její činnost kontroluje. Gandalovič chce tendr vypsat prozatím na dva roky, nájemci by se území mohli ujmout od počátku příštího roku.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

ČHMÚ zpřístupnilo mapu sumy efektivních teplot ve vztahu k rojení kůrovců

ČHMÚ zpřístupnilo mapu sumy efektivních teplot ve vztahu k rojení kůrovců

Lesnictví

Teploty mají významný na rychlost vývoje kůrovců. Čím vyšší jsou průměrné teploty, tím je vývoj kůrovců rychlejší. Proto vznikla nová mapová informace zveřejňující sumu efektivních...

ČSÚ: Nahodilá těžba v roce 2019 představovala 95 % těžby celkové

ČSÚ: Nahodilá těžba v roce 2019 představovala 95 % těžby celkové

Lesnictví

Těžba dřeva vloni dosáhla 32,6 mil. m3 dřeva bez kůry, což představuje doposud rekordní objem vytěženého dříví. Došlo také k výraznému nárůstu plochy umělého zalesňování...

SLŠ: Průběh jarního počasí zásadně ovlivnil stav kultur v lesích

SLŠ: Průběh jarního počasí zásadně ovlivnil stav kultur v lesích

Lesnictví

Nízká půdní vlhkost po suché zimě, velké rozdíly v denních a nočních teplotách v první půlce dubna a výrazný deficit srážek v průběhu celého dubna...

LČR za rok dokončily 70 staveb v rámci programu „Vracíme vodu lesu“

LČR za rok dokončily 70 staveb v rámci programu „Vracíme vodu lesu“

Lesnictví

Desítky nádrží, tůní a mokřadů, přírodní koryta potoků – Lesy České republiky vrací lesům a krajině vodu. V rámci největšího programu v historii státního podniku...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby