logo Silvarium tisk
Tomáš Lébr

Stockholm, Praha - Za nejstarší strom světa je dosud považována borovice dlouhověká přezdívaná Metuzalém, která roste na hranicích severoamerických států Kalifornie a Nevada. Odborníci její věk odhadují podle přepočtu letokruhů na 4 780 let. Nyní však švédští vědci přišli se zprávou, která bere dech - podle nich jsou v zemi stromy, které jsou staré 8 000 let. A jsou to „obyčejné” smrky.

Vědci objevili skupinku neuvěřitelně starých smrků v odlehlých horách na západě Švédska. Otužilé smrky byly objeveny vysoko na svahu hory, kde zůstaly v bezpečí před hrozbou vytěžení.

Zároveň však byly vystaveny tvrdým klimatickým podmínkám horského hřbetu, který odděluje Norsko a Švédsko.

Vědci v laboratořích v Miami na Floridě uhlíkovou metodou zjistili, že nejstarší z objevených stromů zapustil kořeny před 8 000 lety. „To z něj činí nejstarší známý žijící strom na světě,” řekl profesor univerzity ve švédském městě Umea Leif Kullman.

Odolní trpaslíci Dva další stromy objevené v rámci studie klimatických změn ve švédském kraji Dalarna jsou staré 4 800 až 5 500 let, dodává Kullman. „Tohle byly první stromy, které vyrostly po době ledové,” říká Lars Hedlund, který se na klimatických studiích v Dalarně podílel. „To znamená, že pokud dnes mluvíme o klimatických změnách, tak v těchto stromech můžeme objevit každou klimatickou změnu, k níž v historii došlo.”

Ačkoli jeden kmen se může dožít věku maximálně 600 let, rekordní smrky přežily tím, že „vypustily” nový kmen ve chvíli, kdy starý kmen odumíral, popsal vývoj nalezených smrků profesor Kullman. Díky sevření staré kůry byly zakrslé. Zvyšující se teploty v oblasti v posledních letech pak způsobily, že smrky začaly rychle vyrůstat do výše. Díky tomu také bylo podle Kullmana snadnější je nalézt.

 „Dlouhou dobu přežívaly jako ,keře‘ vysoké zhruba půlmetru,” popsal švédský vědec. „Ale v posledních několika desetiletích se tak oteplilo, že vylezly ven, asi jako když rostou houby z podhoubí,” dodal Kullman.

V Česku se podobní věkoví rekordmani nevyskytují, přesto tu máme jeden unikát - v areálu Botanické zahrady v Praze je od září 2006 k vidění potomek dosavadního věkového rekordmana, již zmíněného Metuzaléma.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě