logo Silvarium tisk

ROMAN HELCL

Rozsáhlé lesy, pozemky či nemovitosti nyní v Olomouckém kraji mohou dostat zpět církve. Vláda totiž včera schválila restituce. Církve mají rok na podání žádostí o vydání majetku.

Především pole a lesy, kromě toho i několik hájoven či dům v lázních Teplice nad Bečvou. To je majetek, který církvím v Olomouckém kraji zabavili po roce 1948 komunisté, a který teď po letech sporů a tahanic dostanou zřejmě od státu zpět. Církevní restituce totiž včera schválila vláda.

Podle odborníků připadne drtivá většina ukradeného majetku katolíkům. Jejich zástupci v Olomouckém kraji už včera vzkázali, že vrácené pole a lesy nechají i nadále v nájmu těm, kteří na nich dnes hospodaří. „V lesích budou dále pracovat ti, kteří tam pracují dnes, jen dosadíme vlastní lidi do vedení, což nebudou ovšem kněží, ale laici a odborníci. Počítáme se zřízením společnosti, která se bude o hospodaření starat nejen jménem biskupství, ale i farností,” řekl olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Podle mluvčího Arcibiskupství olomouckého Jiřího Gračky se seznam vrácených věcí bude ještě v dalších měsících ladit, takže církev zatím nemá přesný soupis. „Pokud jde o nemovitosti, připadají v úvahu téměř jen hospodářské budovy a hájovny, které budou dále sloužit svému účelu,” vysvětluje.

Například v Teplicích nad Bečvou by se měl katolíkům vracet dům v lázních. Před válkou jej využívali k ubytování duchovních během léčebných pobytů.

„Až se jej podaří opravit, což bude náročné vzhledem k tomu, že se do něj dvacet let neinvestuje, bude zase sloužit duchovním, ale i dalším lázeňským hostům,” slibuje arcibiskup Graubner.

Jak se arcibiskupství hodlá o vrácený majetek starat, podle něj zájemcům napoví pohled na budovy a pozemky, které už církev získala zpátky v dřívějších restitucích. „Několik budov užívají neziskové organizace, jako jsou například Arcidiecézní muzeum, Muzeum Kroměřížska či Konzervatoř Evangelické akademie. Z takových budov není žádný zisk, ale jsme rádi, že slouží veřejnosti a jsou opravené. V Chropyni vlastníme rybník, který je pronajatý společnosti, která tam podniká. Nájemné je skromným příspěvkem do našeho rozpočtu. Farnost Zábřeh zase vlastní kus lesa, který spravuje sama, protože místní farář je původním povoláním lesák,” popisuje arcibiskup.

A jak se bude nyní majetek církvím vracet?

Finanční náhradu dostanou podle plánů Nečasovy vlády během 30 let v rámci třiceti splátek.

 

První by měla dorazit na jejich účty do 31. prosince 2013. O nemovitý majetek, který je nyní především ve vlastnictví Pozemkového fondu a Lesů ČR, musí církve požádat do 12 měsíců od začátku účinnosti zákona. Majetek jim bude vydávat pouze stát a jeho organizace. Právě na dokončení restitucí netrpělivě čekají i některé obce a města v Olomouckém kraji. Bývalý církevní majetek je totiž podle zákona z roku 1991 blokován. Obcím to dost komplikuje život, protože s těmito pozemky ve svém katastru nemůžou nic dělat, budovy chátrají, na pozemcích nelze stavět. Starostové si stěžují, že to brání jejich rozvoji. Podle Svazu měst a obcí se tento problém více či méně dotýká pětiny obcí v zemi, tedy asi dvanácti set měst a vesnic. Mezi nimi je i Lipník nad Bečvou. „Restituce vítáme. Je to podle nás historická dohoda. Kvůli nevyjasněným vlastnickým vztahům máme blokované některé pozemky ve městě nebo v místní části Loučka. Pokud se to vyřeší, budeme tam moci zahájit výstavbu rodinných domů,” říká lipnický starosta Miloslav Přikryl.

Jiný problém kvůli stejnému důvodu už léta řeší třeba v Karlově Studánce v Jeseníkách. „Všechny účelové komunikace v obci, s výjimkou hlavní silnice, patří k lázeňským pozemkům a ty jsou jako bývalý církevní majetek blokované, takže lázně je nemohou na obec převést,” říká zdejší starostka Radka Chudová.

***

„V lesích budou dále pracovat ti, kteří tam pracují dnes. Jen dosadíme vlastní lidi do vedení.” „Po opravách bude dům v lázních v Teplicích nad Bečvou zase sloužit duchovním, ale i dalším hostům.” Jan Graubner, arcibiskup Anketa Jste pro vrácení majetku církvím? Bude se o něj schopna starat?

Zdena Frištenská vedoucí Muzea Litovel »Proč měnit to, co dosud fungovalo Restituce všeobecně jsou velmi komplikované a nejde jednoznačně říct ano vrátit, nebo ne, nevracet. Vlastními prostředky asi nezvládnou správu takového majetku, část budou stejně muset dát někomu do nájmu.

Miroslav Kala primář Hospice na Svatém Kopečku »Nakonec se mohou majetku zbavovat Vrátit majetek ano, ale církev si bude muset zajistit fundované hospodáře, bude je muset kontrolovat, zatíží se jak ekonomicky, tak i po úřední stránce. Může to skončit i tak, že se majetku bude zbavovat a krýt tím ztráty.

Tereza Schreiberová předsedkyně komise cestovního ruchu »Věřím, že církve správu majetku zvládnou Diskuse nad tématem, zda majetek vrátit či ne, je v tuto chvíli už zbytečná. Domnívám se ale, že oddělení hospodaření státu a církví je v pořádku. Pevně věřím, že církve tento velký úkol zvládnou a že to jejich činnost neohrozí.

Vladimír Tiefenbach majitel pekárny »Církev nevyřeší problém se správou majetku Vrácení majetku církvi je právně správné, ale najde se v církvi dostatek lidí, kteří budou schopni obhospodařit tak rozsáhlý majetek? Podle mne to nebude církev schopna řešit. Nemají vybudovanou strukturu na správu.

 

Blanka Kolečkářová starostka obce Držovice »Co se jednou ukradlo, má se vrátit Ano, ať se vrátí tento majetek, a to všechen. Protože, co se jednou ukradlo, se má vrátit. Církve se budou muset znovu naučit, jak se o takový majetek umět postarat jako každý jiný vlastník. Musí si dát pozor na tunelování.

 

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě