Přihlásit

Nebezpečí v Beskydech: Lidem se líbí běhat v lese, kde padají stromy, nechápe náčelník horské služby (blesk.cz)

Varování horské služby před pohybem v lesích v Beskydech před víkendem opět zesílilo. Lyžařské podmínky jsou totiž ideální, takže se očekává příval lidí. Ti by ale neměli bez rozmyslu běhat, kde se jim zachce.

V horách leží mnoho popadaných a polámaných stromů a některé turistické stezky jsou kvůli nim neprůchodné nebo jimi lze projít jen s většími obtížemi. „Jde například o trasu mezi Visalajemi a Bílým křížem nebo oblast Pusteven.

„Na lesních cestách máme poměrně hodně polomů, to je první věc, s kterou musí návštěvníci počítat," řekl náčelník Horské služby Beskydy Radim Pavlica. Výstraha aktuálně platí pro oblasti s výškou od 900 metrů nad mořem.

„Stromy tam jsou obalené sněhem. Stále tak hrozí ulomení části stromů, případně i pády celých stromů, takže je to nebezpečné," uvedl horský záchranář.

Podle něj lidé mnohdy zbytečně riskují. „Vždycky je to o lidech. Prostě nechápu, jak na sociálních sítích lidé, kteří šli na Lysou horu, napíšou, že to bylo super, když kolem nich padaly stromy. To trochu postrádá logiku, ale co se dá dělat," podotkl Pavlica.

V minulém týdnu hrozily v Beskydech po vydatném sněžení lokální sesuvy sněhu a malé laviny. V horách se ještě bude provádět měření a tyto údaje horská služba aktualizuje těsně před víkendem.

Nejvíce sněhu za poslední léta

V největším středisku regionu Ski Bílá na Frýdecko-Místecku se teploty drží pod nulou a je tam slunečné počasí. Sněhová pokrývka je nejvyšší za posledních několik let. Mimo sjezdovky je 80 až 100 centimetrů přírodního sněhu. Na sjezdovkách pak leží od 50 do 100 centimetrů sněhu.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Cena lesů za časů kůrovce

Cena lesů za časů kůrovce

Lesnictví

Od roku 2018 se začínají objevovat informace, že by se někteří vlastníci lesa mohli pod tlakem problémů s kůrovcem začít zbavovat lesa pod cenou. Podle...

Poslaneckou úpravu lesního zákona vláda podpořila

Poslaneckou úpravu lesního zákona vláda podpořila

Lesnictví

Aktualizováno. Ministerstvo zemědělství možná dostane pravomoc zasahovat v případě mimořádných situací nad rámec zákona hospodaření s lesy s cílem co nejvíce omezit škody. Vláda na...

Vznikla Lesnická výzva, připojit se můžete i vy!

Vznikla Lesnická výzva, připojit se můžete i vy!

Lesnictví

Lesnická výzva je společným prohlášením profesních lesnicko-dřevařských organizací a dalších subjektů s vazbou na lesnictví, které upozorňují na obrovská rizika, jež může přinést podcenění dopadů současné...

Nejvíce nejvýhodnějších nabídek v tendru 2019+ podala Jihozápadní dřevařská

Nejvíce nejvýhodnějších nabídek v tendru 2019+ podala Jihozápadní dřevařská

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) téměř dokončil osmimiliardový lesnický tendr 2019+. Ze 47 soutěžených jednotek uzavřel s lesnickými firmami smlouvy na 39 jednotkách. Z 39...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby