Přihlásit

Nebezpečí v Beskydech: Lidem se líbí běhat v lese, kde padají stromy, nechápe náčelník horské služby (blesk.cz)

Varování horské služby před pohybem v lesích v Beskydech před víkendem opět zesílilo. Lyžařské podmínky jsou totiž ideální, takže se očekává příval lidí. Ti by ale neměli bez rozmyslu běhat, kde se jim zachce.

V horách leží mnoho popadaných a polámaných stromů a některé turistické stezky jsou kvůli nim neprůchodné nebo jimi lze projít jen s většími obtížemi. „Jde například o trasu mezi Visalajemi a Bílým křížem nebo oblast Pusteven.

„Na lesních cestách máme poměrně hodně polomů, to je první věc, s kterou musí návštěvníci počítat," řekl náčelník Horské služby Beskydy Radim Pavlica. Výstraha aktuálně platí pro oblasti s výškou od 900 metrů nad mořem.

„Stromy tam jsou obalené sněhem. Stále tak hrozí ulomení části stromů, případně i pády celých stromů, takže je to nebezpečné," uvedl horský záchranář.

Podle něj lidé mnohdy zbytečně riskují. „Vždycky je to o lidech. Prostě nechápu, jak na sociálních sítích lidé, kteří šli na Lysou horu, napíšou, že to bylo super, když kolem nich padaly stromy. To trochu postrádá logiku, ale co se dá dělat," podotkl Pavlica.

V minulém týdnu hrozily v Beskydech po vydatném sněžení lokální sesuvy sněhu a malé laviny. V horách se ještě bude provádět měření a tyto údaje horská služba aktualizuje těsně před víkendem.

Nejvíce sněhu za poslední léta

V největším středisku regionu Ski Bílá na Frýdecko-Místecku se teploty drží pod nulou a je tam slunečné počasí. Sněhová pokrývka je nejvyšší za posledních několik let. Mimo sjezdovky je 80 až 100 centimetrů přírodního sněhu. Na sjezdovkách pak leží od 50 do 100 centimetrů sněhu.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

ČTK: Lesní školky mění sortiment, obnovu lesů brzdí sucho

ČTK: Lesní školky mění sortiment, obnovu lesů brzdí sucho

Lesnictví

Hlasujte v anketě! Lesní školky mění v poslední době kvůli kůrovci sortiment. Výrazně se zvýšila poptávka po listnatých stromech, které lýkožrout smrkový nenapadá. Zároveň je...

Vysočina dá na podporu hospodaření v lesích dalších 50 mil. Kč

Vysočina dá na podporu hospodaření v lesích dalších 50 mil. Kč

Lesnictví

Žádosti o krajskou dotaci mohou lesníci podávat od 2. do 30. září. Zjara už kraj na stejný účel rozdělil 26 milionů korun, většinou plynuly na...

Evropská komise povolila dotaci pro vlastníky kůrovcových lesů

Evropská komise povolila dotaci pro vlastníky kůrovcových lesů

Lesnictví

Evropská komise odsouhlasila dotace pro české nestátní vlastníky kůrovcových lesů. V úterý 13. 8. to oznámil mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý, resort chce soukromým či...

KŮROVCOVÉ INFO: Vyhodnocení prvního rojení lýkožrouta smrkového

KŮROVCOVÉ INFO: Vyhodnocení prvního rojení lýkožrouta smrkového

Lesnictví

Projekt KŮROVCOVÉ INFO (KI) naplno běží už ve své čtvrté sezóně. Jak potvrzují výstupy projektu, na většině území je od roku 2016 zaznamenáván nárůst odchytů kůrovců...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby