Přihlásit

Nebezpečí v Beskydech: Lidem se líbí běhat v lese, kde padají stromy, nechápe náčelník horské služby (blesk.cz)

Varování horské služby před pohybem v lesích v Beskydech před víkendem opět zesílilo. Lyžařské podmínky jsou totiž ideální, takže se očekává příval lidí. Ti by ale neměli bez rozmyslu běhat, kde se jim zachce.

V horách leží mnoho popadaných a polámaných stromů a některé turistické stezky jsou kvůli nim neprůchodné nebo jimi lze projít jen s většími obtížemi. „Jde například o trasu mezi Visalajemi a Bílým křížem nebo oblast Pusteven.

„Na lesních cestách máme poměrně hodně polomů, to je první věc, s kterou musí návštěvníci počítat," řekl náčelník Horské služby Beskydy Radim Pavlica. Výstraha aktuálně platí pro oblasti s výškou od 900 metrů nad mořem.

„Stromy tam jsou obalené sněhem. Stále tak hrozí ulomení části stromů, případně i pády celých stromů, takže je to nebezpečné," uvedl horský záchranář.

Podle něj lidé mnohdy zbytečně riskují. „Vždycky je to o lidech. Prostě nechápu, jak na sociálních sítích lidé, kteří šli na Lysou horu, napíšou, že to bylo super, když kolem nich padaly stromy. To trochu postrádá logiku, ale co se dá dělat," podotkl Pavlica.

V minulém týdnu hrozily v Beskydech po vydatném sněžení lokální sesuvy sněhu a malé laviny. V horách se ještě bude provádět měření a tyto údaje horská služba aktualizuje těsně před víkendem.

Nejvíce sněhu za poslední léta

V největším středisku regionu Ski Bílá na Frýdecko-Místecku se teploty drží pod nulou a je tam slunečné počasí. Sněhová pokrývka je nejvyšší za posledních několik let. Mimo sjezdovky je 80 až 100 centimetrů přírodního sněhu. Na sjezdovkách pak leží od 50 do 100 centimetrů sněhu.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Kraj Vysočina dá na boj s kůrovcem 100 mil. Kč

Kraj Vysočina dá na boj s kůrovcem 100 mil. Kč

Lesnictví

Kraj Vysočina hodlá letos dát na opatření související s kůrovcovou kalamitou v lesích a suchem ze svých rezerv 100 milionů korun. Krajská rada 16. 4...

LOS: Situace s kůrovcem je extrémně složitá, rezignovat však nesmíme

LOS: Situace s kůrovcem je extrémně složitá, rezignovat však nesmíme

Lesnictví

Kůrovcová kalamita dosáhla v roce 2018 zcela extrémního rozsahu a rovněž prognóza pro rok 2019 je nepříznivá. Hlavní prioritou pro zpomalení šíření kůrovce musí být...

KŮROVCOVÉ INFO pro rok 2019 spuštěno, přidejte se i vy!

KŮROVCOVÉ INFO pro rok 2019 spuštěno, přidejte se i vy!

Lesnictví

Sezóna aktivní ochrany proti kůrovcům a dalším hmyzím škůdcům právě začíná. Projekt KŮROVCOVÉ INFO (www.kurovcoveinfo.cz) vstupuje do čtvrtého roku provozu. Aplikace je již připravena na...

Aktuální stav kůrovcové kalamity pohledem lesníků v regionech

Aktuální stav kůrovcové kalamity pohledem lesníků v regionech

Lesnictví

Aktualizováno. Jaro, jehož se letos většina lesníků obává, je na většině území Česka v plném proudu. Hrozba sucha je bohužel opět aktuální a rojení kůrovců...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby