Přihlásit

Nebezpečí krádeží stromků hrozí nejvíce o víkendech (Havlíčkobrodský deník)

Podtitulek: Lesníci se proti zlodějům brání i tak, že v případě nutnosti mohou zkontrolovat totožnost
Autor: ONDŘEJ DVOŘÁK
Rubrika: ZPRAVODAJSTVÍ - OKOLNÍ OKRESY

Kutnohorsko/ "Zatím se stromky moc nekradou," pochvalují si v předvánočním období oslovení lesníci v regionu.

Správci však přesto nenechávají nic náhodě a v lesích zintenzivňují hlídky. Spolupracují také se státní i městskými policiemi.

"Hajní mi zatím nehlásili ani jedinou krádež stromku," byl spokojen Stanislav Peroutka, ředitel Městských lesů a rybníků Kutná Hora.

Tento podnik přesto zavedl hlídky v lesích.
"Hajní mají své trasy, které jsou nepravidelné - jinak to ani nejde," popsal ředitel s tím, že v době adventu jsou hlídky oproti zbytku roku posilněné. Zajišťují je všichni hajní městských lesů, jichž je okolo deseti.

Kontrolují totožnost

"Stromky se samozřejmě kradou, avšak "při činu" jsme letos zatím nikoho nechytli," uvedl i Bohuslav Škornička, odborný lesní hospodář Městských lesů ve Zruči nad Sázavou. "Naši lidé mají oprávnění kontrolovat totožnost," naznačil, jak lesníci se zloději bojují. "Nevýhoda samozřejmě je, že v lese nemůžeme být celý den," dodal Škornička.

Městské lesy v tomto období intenzivněji spolupracují rovněž se zručskou městskou policií i s Policií České republiky. "Největší nebezpečí krádeží hrozí o víkendech," podotkl lesní správce Lesů České republiky v Kácově Stanislav Znamenáček s tím, že právě tyto dny se soustřeďuje nejvíce hlídek.

"Máme harmonogram služeb, podle něhož revírníci objíždějí revíry. Jeden revírník objíždí dva revíry, aby se mohli vystřídat," vysvětlil.

I Stanislav Znamenáček si pochvaluje spolupráci s Policií České republiky, která kontroluje majitele aut zajetých v lese a zjišťuje, jaký je důvod jejich přítomnosti zde.
Podle některých lesníků je nejúčinnějším způsobem prevence proti krádeži optické znehodnocení stromku, tedy ulomení některé z větví.

Stromek pak přestane být pro zloděje atraktivní, aniž by výrazně zdravotně utrpěl.
---

Ceny vánočních stromků
Smrkobyč. 1 Kč za 1cm
Smrk stříbrný 2,50 Kč za 1cm
Borovice 2 Kč za 1cm
Jedle 3 Kč za 1cm

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesy ČR představily detaily tendru 2020+

Lesy ČR představily detaily tendru 2020+

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky vyhlásí v pondělí 23. 9. tendr 2020+ na lesní práce a prodej dříví. Vezme v něm ohled na současnou mimořádnou...

Jan Václavík: Celý náš resort by měl vystupovat jednotněji

Jan Václavík: Celý náš resort by měl vystupovat jednotněji

Lesnictví

Lesnicko-dřevařská komora (LDK) zahájila svou činnost v roce 2014. Hlavní poslání komory bylo definováno jako hledání společných komplexních řešení problémů celého lesnicko-dřevařského sektoru. Od června...

Sněmovna schválila novelu lesního zákona

Sněmovna schválila novelu lesního zákona

Lesnictví

Aktualizováno 17. 9. Urychlit a zjednodušit boj s kůrovcovou kalamitou má novela lesního zákona, kterou 13. 9. schválila Sněmovna. Norma mimo jiné zavede pravidla pro...

Schvalování novely lesního zákona bylo odloženo

Schvalování novely lesního zákona bylo odloženo

Lesnictví

Aktualizováno 12. 9. 12:00 hod. Sněmovna o novele lesního zákona rozhodne asi nejdříve v pátek. Důvodem, proč dnes schvalování novely nedokončila, byl hlavně spor o...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby