Přihlásit

Nebezpečí krádeží stromků hrozí nejvíce o víkendech (Havlíčkobrodský deník)

Podtitulek: Lesníci se proti zlodějům brání i tak, že v případě nutnosti mohou zkontrolovat totožnost
Autor: ONDŘEJ DVOŘÁK
Rubrika: ZPRAVODAJSTVÍ - OKOLNÍ OKRESY

Kutnohorsko/ "Zatím se stromky moc nekradou," pochvalují si v předvánočním období oslovení lesníci v regionu.

Správci však přesto nenechávají nic náhodě a v lesích zintenzivňují hlídky. Spolupracují také se státní i městskými policiemi.

"Hajní mi zatím nehlásili ani jedinou krádež stromku," byl spokojen Stanislav Peroutka, ředitel Městských lesů a rybníků Kutná Hora.

Tento podnik přesto zavedl hlídky v lesích.
"Hajní mají své trasy, které jsou nepravidelné - jinak to ani nejde," popsal ředitel s tím, že v době adventu jsou hlídky oproti zbytku roku posilněné. Zajišťují je všichni hajní městských lesů, jichž je okolo deseti.

Kontrolují totožnost

"Stromky se samozřejmě kradou, avšak "při činu" jsme letos zatím nikoho nechytli," uvedl i Bohuslav Škornička, odborný lesní hospodář Městských lesů ve Zruči nad Sázavou. "Naši lidé mají oprávnění kontrolovat totožnost," naznačil, jak lesníci se zloději bojují. "Nevýhoda samozřejmě je, že v lese nemůžeme být celý den," dodal Škornička.

Městské lesy v tomto období intenzivněji spolupracují rovněž se zručskou městskou policií i s Policií České republiky. "Největší nebezpečí krádeží hrozí o víkendech," podotkl lesní správce Lesů České republiky v Kácově Stanislav Znamenáček s tím, že právě tyto dny se soustřeďuje nejvíce hlídek.

"Máme harmonogram služeb, podle něhož revírníci objíždějí revíry. Jeden revírník objíždí dva revíry, aby se mohli vystřídat," vysvětlil.

I Stanislav Znamenáček si pochvaluje spolupráci s Policií České republiky, která kontroluje majitele aut zajetých v lese a zjišťuje, jaký je důvod jejich přítomnosti zde.
Podle některých lesníků je nejúčinnějším způsobem prevence proti krádeži optické znehodnocení stromku, tedy ulomení některé z větví.

Stromek pak přestane být pro zloděje atraktivní, aniž by výrazně zdravotně utrpěl.
---

Ceny vánočních stromků
Smrkobyč. 1 Kč za 1cm
Smrk stříbrný 2,50 Kč za 1cm
Borovice 2 Kč za 1cm
Jedle 3 Kč za 1cm

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Nedělní vichřice způsobila v lesích škody menší než Sabine

Nedělní vichřice způsobila v lesích škody menší než Sabine

Lesnictví

Aktualizováno 25. 2. Vichřice, která v neděli 23. 2. a v noci na 24. 2. zasáhla Českou republiku, nadělala v lesích státního podniku Lesy ČR...

Vláda schválila koncepci státní lesnické politiky do roku 2035

Vláda schválila koncepci státní lesnické politiky do roku 2035

Lesnictví

Koncepci státní lesnické politiky, tedy základní strategii lesnictví, která bude reagovat na aktuální stav a situaci v lesích, dnes schválila vláda. Materiál se věnuje nejen...

Josef Vojáček: Jen blázen se nepoučí z chyb

Josef Vojáček: Jen blázen se nepoučí z chyb

Lesnictví

Jaký je aktuální rozsah kalamity u Lesů České republiky, jaká bude strategie ochrany lesa v letošním roce nebo jak bude vypadat lesnické i ekonomické hospodaření...

Komora soukromých lesů SVOL požaduje více financí do lesů

Komora soukromých lesů SVOL požaduje více financí do lesů

Lesnictví

16. valná hromada Komory soukromých lesů SVOL, která se konala ve čtvrtek 13. února 2020 v Jihlavě, znovu otevřela aktuální témata, která z pohledu soukromých...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby