Přihlásit

Názor: Čím a jak dál topit? (Jičínský deník)

Datum: 03.11.2007
Podtitulek: Čtenář v následujícím příspěvku reaguje na článek o problematice zákazu spalování uhlí otištěný v naší rubrice čtenář - reportér ze dne 20. října. Jak to vidíte vy?
Autor: Ing. Jiří Helikar
Rubrika: JIČÍNSKO ČTENÁŘ - REPORTÉR

Jičínsko/Jelikož v energetice jsem pracoval 25 let a trend vývoje sleduji stále, dovoluji si napsat pár poznámek k této problematice. Předně chci říci, že článek přichází ve správnou chvíli. Pokud by se totiž záměr Strany zelených uskutečnil, dopadlo by toto kladivo na minimálně jeden milion obyvatel, a to těch, kteří nejsou v drtivé většině schopni financovat nákladnou rekonstrukci svého obydlí.
Co s nimi? Nechat je zmrznout (jak zmiňuje pisatel), nebo je přestěhovat do nějakých ekologických sídelních celků (kdo by to zaplatil?)? Uhlím je vytápěno - dle údajů v tisku - asi půl milionu domácností. To znamená spotřebu minimálně 1,2 až 1,5 milionu tun uhlí za rok. Pokud chtějí zelení náhradu z větší části biomasou, kde chtějí získat adekvátní množství tohoto paliva?

Slova M. Bursíka


Pan Bursík tvrdil jednou v novinách, že nechce osít republiku řepkou, ale že mu jde "o veselé sbírání klacků v lese". Učiňte prosím dotaz u Lesů ČR, jakou část z těch 1,2 až 1,5 milionu tun uhlí jsou schopny lesy nahradit každý rok, aniž by byly v dohledné době vydrancovány. Podle mého názoru by to bylo reálné, pokud by republika byla pokryta alespoň z jedné třetiny amazonským pralesem, ale i v Amazonii se aktivisté vážou ke stromům řetězy, aby zabránili těžbě - a správně, neboť lesy jsou plíce Země.

Topit elektřinou? Před léty to byl hit, majitelům domů byly nabízeny zvýhodněné sazby - ale vše odvál čas. Elektřiny je nedostatek, zdražuje se každý rok. Proč se už nyní nepřipravuje dostavba Temelína na plný původně plánovaný výkon namísto rekonstrukce dvou dožívajících uhelných elektráren opět na uhlí? Unie už vzala na vědomí, že Evropa se bez jádra neobejde. Strana zelených by ovšem musela opustit oblíbené téma o nepřijatelnosti rozšíření jaderných zdrojů.

Topit plynem? Je rok od roku dražší, a také se zapomíná, že je to také fosilní palivo, které sice neobsahuje uhlík, ale zase dusík, a o oxidech dusíku se teď úplně přestalo mluvit, i když ještě v osmdesátých letech tato škodlivina byla sledována ze strany schvalovacích orgánů. A co doprava? Tam by měli zelení napřít síly. Tvrdím již dlouho, že doprava zboží a surovin by se měla z větší části vrátit na koleje, aby mohly zmizet ty hordy kamionů křižujících republiku. Problémem je samozřejmě i překotný růst počtu osobních aut. Tvrdím, že hlavním viníkem nárůstu koncentrace kysličníku uhličitého v atmosféře je, a to celosvětově, doprava.

Trend ve Francii

Francouzský prezident nyní vyhlásil, že vláda už nedá peníze na rozvoj dálnic, ale rozšiřovat se bude síť železnic. Bůh žehnej tomuto prozíravému rozhodnutí. Bude to boj, protože bude třeba zkrotit dravou rozpínavost automobilových koncernů, lačně hledících na teritoria, kde ještě pomalu se posunující kolony vozů nejsou. Takové přesměrování rozvoje dopravy se samozřejmě neobejde bez moudrého, ale i pevného státního dirigismu.

Co říci závěrem? Direktivní zákaz spalování uhlí bez domyšlení a řešení sociálních dopadů může vyústit v sociální neklid, protože zhruba milion obyvatel bude postaven před otázku bytí a nebytí. Otázkou je, proč v posledních 15 letech narůstá počet alergiků, když spalování uhlí v dopravě vymizelo úplně, i počet stacionárních zdrojů je v menšině.

Není na vině něco jiného, co zatím unikalo pozornosti, například ten moloch automobilové dopravy? Navíc se objevila informace o překvapivém objevu, že exhalace ze spalování nafty s přídavkem řepkového oleje mají podstatně horší vlastnosti, než je tomu u čisté nafty.
A navíc to přináší chybějící obilí a zdražování chleba - inu, asi opravdu vše souvisí se vším. Je třeba odpovědně zvážit rozvoj výroby elektřiny a odbourat fundamentalismus v pohledu na jaderné elektrárny: první signál jsem zaznamenal - poslanec M. Urban z ČSSD navrhl úpravu legislativy, která by umožnila dobudovat Temelín. V každém případě jde o závažný problém, který by měl způsobit určitě větší rozruch než olympiáda v Pekingu.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Nové OOP plošně prodlužuje povinnost zalesnění na 5 let, přináší další změny

Nové OOP plošně prodlužuje povinnost zalesnění na 5 let, přináší další změny

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) 3. 4. 2020 vydalo nové opatření obecné povahy, kterým prodlužuje lhůty k zalesnění kalamitních holin a uvolňuje pravidla přenosu sadebního materiálu na...

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava prudce stoupá

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava prudce stoupá

Lesnictví

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava (NP) prudce stoupá. Zatímco v roce 2002 jich připadalo na jeden hektar 3700, nyní je jich na stejnou...

Lesy ČR zahajují podcastový kanál Uchem v mechu

Lesy ČR zahajují podcastový kanál Uchem v mechu

Lesnictví

Vlastní podcastový kanál UCHEM V MECHU mají od dubna jako první státní podnik v zemi Lesy České republiky. Odstartoval rozhovorem s generálním ředitelem Josefem Vojáčkem.

Na ošetřovné mají nárok i živnostníci v zemědělství a lesnictví

Na ošetřovné mají nárok i živnostníci v zemědělství a lesnictví

Lesnictví

Nárok na ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) v rámci programu na podporu malých podniků postižených šířením koronaviru mají nově také zemědělci a lesníci...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby