logo Silvarium tisk

Příbramsko – První sezona Chráněné krajinné oblasti Brdy je v plném proudu a dříve nepřístupné střední Brdy poznává, ať už pěšky nebo na kole, mnoho nových návštěvníků. S větší návštěvností ale souvisí častější porušování režimu v oblasti. Některé lokality včetně bývalých dopadových ploch totiž nejsou zbavené munice a platí tam zákaz vstupu. To podle vojenských policistů porušuje dost lidí a ani si neuvědomují, že jim může jít doslova o život. V místech, kam se doposud nesmí, pokračuje pyrotechnická asanace a některou munici musejí pyrotechnici zlikvidovat na místě. Likvidace spočívá v tom, že se prostě odpálí na místě.
Místa, kde se momentálně provádí asanace, jsou označena tabulemi s upozorněním na zákaz vstupu.

Označena je i celá oblast, kde se ještě asanace neprováděla. Neukáznění návštěvníci ale zaměstnávají lesníky, správu CHKO Brdy a také policii dalším nešvarem. Zakládají často ohniště a to mnohdy i na takových místech, kde je to extrémně nebezpečné, protože hrozí, že oheň se přenese do porostů. Své by o tom mohli vyprávět hasiči, kteří už několik podobně vzniklých požárů lesa likvidovali.
O uplynulém víkendu řešili policisté z obvodního oddělení Příbram – venkov tři případy rozdělávání ohně a táboření mimo vyhrazená místa v CHKO Brdy.

„V sobotu po osmé hodině večer zjistil zaměstnanec vojenských lesů, že na vrcholu Třemošné táboří devatenáctiletý mladík. Půl hodiny poté objevil ještě šestici mužů ve věku od 27 do 35 let, kteří rozdělávali otevřený oheň. V neděli dopoledne pak projížděla policejní hlídka na čtyřkolkách chráněnou oblast a na vrcholu kopce Houpák nalezla dalšího muže, který měl rozdělaný oheň. Všichni jsou nyní podezřelí z přestupku proti zákonu o lesích," uvedla policejní mluvčí Monika Schindlová.
Rozdělávání ohňů se od vyhlášení CHKO Brdy stalo podle vedoucího chráněné oblasti Bohumila Fišera jedním z ohrožujících faktorů pro les i přírodu.

„Na některých více navštěvovaných lokalitách se objevilo třeba i deset nových ohnišť na zcela nevhodných a nebezpečných místech z pohledu požární ochrany. Podle aktuálních zkušeností z cvičení hasičů je doba potřebná od nahlášení požáru k aktivnímu hašení na některých místech až 5 hodin, což může znamenat značné škody," konstatoval Fišer a připojil poděkování Policii ČR, že se i tímto přestupkem zabývá a úspěšně jej řeší.

Správa CHKO Brdy před několika dny ve spolupráci s praktikanty z České zemědělské univerzity zlikvidovala ohniště například na Třemošné, kde byla situace neúnosná. „Obdobně to vypadá i na Třemšíně. Rozdělávání ohňů na celém území CHKO je zakázáno," připomíná Bohumil Fišer.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě