Přihlásit

Následky bouřek (ČT 1)

Ivana ŠMELOVÁ, moderátorka

Hluk těžké techniky se od víkendu ozývá velkou částí lesů na Blanensku. Jejich správci tam denně likvidují následky silných bouřek, které se jihem Moravy prohnaly na konci minulého týdne. Odtěžit /nerozumím/ lesníci musí až 30 000 metrů krychlových poškozeného dřeva.

Ondřej ŠIMEČEK, redaktor

Desítky nově vyvěšených zelených cedulí podél lesních cest. Kolemjdoucí jasně upozorňují, že dál teď není bezpečno. Pracovníci Lesů České republiky odklízí tisíce popadaných stromů. Tady vichru neodolaly ani stoleté smrky. Jeden spadaný mohutný jehličnan dokáže tento harvestor zlikvidovat i během několika desítek vteřin. Pryč musí nejdřív ty ležící přes cesty či cyklostezky a také ty, které poničily oplocenky kolem mladých dřevin.

Petra ZAVŘELOVÁ, lesní správce, LČR Černá Hora

Zvěř samozřejmě v krátké době zjistí, že plot není kompaktní a poškodila by nám ty výsadby. Potom se zaměříme na prořezání, vytěžení nahnutých nebo nalomených stromů kolem značených turistických stezek.

Ondřej ŠIMEČEK, redaktor

Nejvíce jich je na Drahanské vrchovině. Řádění vichrů odnesly lesy od Sloupu až po Senetářov. A i když lesníci nakonec státní správu o zákaz vstupu do nich nežádají, vyzývají lidi k opatrnosti.

Petra ZAVŘELOVÁ, lesní správce, LČR Černá Hora

Ty polomy jsou lokální, takže bych je poprosila, aby tam, kde ty polomy vznikly, a oni to dobře uvidí, když do toho lesa půjdou, tak aby tam nechodili.

Ondřej ŠIMEČEK, redaktor

Podobná situace může navíc přetrvávat až do konce září. Souběžně s větrnou kalamitou totiž musí správci lesů aktuálně řešit i kalamitu kůrovcovou. Ondřej Šimeček, Česká televize.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Stanislav Lolek - krajinář a malíř zvěře

Stanislav Lolek - krajinář a malíř zvěře

Myslivost

V nakladatelství Lesnická práce právě vyšla reprezentativní kniha Ing. Zdeňka Auerswalda o významném českém malíři zvěře Stanislavu Lolkovi.

Čti dál
MZe: Kalamitní dříví musí z lesa do konce března, úmyslná těžba není zakázana

MZe: Kalamitní dříví musí z lesa do konce března, úmyslná těžba není…

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství vydalo 7. 11. 2017 nařízení (opatření obecné povahy), podle kterého musí vlastníci lesů odstranit do konce března 2018 dřevo napadené kůrovcem nebo poničené...

Čti dál
Vichřice Herwart v ČR pravděpodobně poškodila téměř 3 miliony kubíků dříví

Vichřice Herwart v ČR pravděpodobně poškodila téměř 3 miliony kubíků dříví

Lesnictví

Podle odhadů, které se v průběhu týdne stále zpřesňují bude s velkou pravděpodobností v České republice poškozeno téměř 3 miliony kubíků dříví. Odhad vychází z...

Čti dál
První odhady po vichřici: 2 mil. kubíků. MZe čeká s opatřením obecné povahy

První odhady po vichřici: 2 mil. kubíků. MZe čeká s opatřením obecné…

Lesnictví

Vichřice, která se prohnala Českou republikou 29. října poničila podle prvních odhadů až dva miliony kubíků dříví. Větrná kalamita bude mít vliv i na konečnou...

Čti dál

3°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 81%

Vítr: 28.97 km/h

  • 18 Lis 2017 4°C -1°C
  • 19 Lis 2017 4°C 1°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC