Přihlásit

Následky bouřek (ČT 1)

Ivana ŠMELOVÁ, moderátorka

Hluk těžké techniky se od víkendu ozývá velkou částí lesů na Blanensku. Jejich správci tam denně likvidují následky silných bouřek, které se jihem Moravy prohnaly na konci minulého týdne. Odtěžit /nerozumím/ lesníci musí až 30 000 metrů krychlových poškozeného dřeva.

Ondřej ŠIMEČEK, redaktor

Desítky nově vyvěšených zelených cedulí podél lesních cest. Kolemjdoucí jasně upozorňují, že dál teď není bezpečno. Pracovníci Lesů České republiky odklízí tisíce popadaných stromů. Tady vichru neodolaly ani stoleté smrky. Jeden spadaný mohutný jehličnan dokáže tento harvestor zlikvidovat i během několika desítek vteřin. Pryč musí nejdřív ty ležící přes cesty či cyklostezky a také ty, které poničily oplocenky kolem mladých dřevin.

Petra ZAVŘELOVÁ, lesní správce, LČR Černá Hora

Zvěř samozřejmě v krátké době zjistí, že plot není kompaktní a poškodila by nám ty výsadby. Potom se zaměříme na prořezání, vytěžení nahnutých nebo nalomených stromů kolem značených turistických stezek.

Ondřej ŠIMEČEK, redaktor

Nejvíce jich je na Drahanské vrchovině. Řádění vichrů odnesly lesy od Sloupu až po Senetářov. A i když lesníci nakonec státní správu o zákaz vstupu do nich nežádají, vyzývají lidi k opatrnosti.

Petra ZAVŘELOVÁ, lesní správce, LČR Černá Hora

Ty polomy jsou lokální, takže bych je poprosila, aby tam, kde ty polomy vznikly, a oni to dobře uvidí, když do toho lesa půjdou, tak aby tam nechodili.

Ondřej ŠIMEČEK, redaktor

Podobná situace může navíc přetrvávat až do konce září. Souběžně s větrnou kalamitou totiž musí správci lesů aktuálně řešit i kalamitu kůrovcovou. Ondřej Šimeček, Česká televize.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Zdeněk Musil končí v pozici ředitele ALDP

Zdeněk Musil končí v pozici ředitele ALDP

Dřevařství

Největší lesnicko-dřevařská profesní organizace - Asociace lesnických a dřevozpracujících podniků (ALDP) sdružuje v lesnické sekci firmy, jejichž roční obrat přesahuje 12 miliard korun. Obrat firem...

Čti dál
Na Zlínsku zvýší zástřelné za ulovené divočáky

Na Zlínsku zvýší zástřelné za ulovené divočáky

Myslivost

Ministerstvo zemědělství upravilo ve spolupráci se Státní veterinární správou opatření zavedená v reakci na výskyt afrického moru prasat. S účinností od 19. ledna dostanou lovci...

Čti dál
LČR chtějí přitáhnout lidi do oboru, učňům dají stipendia

LČR chtějí přitáhnout lidi do oboru, učňům dají stipendia

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky chce pomoci řešit nedostatek pracovníků v lesnictví poskytnutím prospěchových stipendií žákům lesnických učilišť. Stipendium 1500 korun měsíčně by mělo žáky...

Čti dál
Novoroční anketa Lesnické práce

Novoroční anketa Lesnické práce

Lesnictví

Rok 2017 oproti předešlým rokům přinesl problémy hned v několika zásadních oblastech lesního hospodářství. Kritická situace v ochraně lesa, propady cen na trhu s dřívím...

Čti dál

0°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 93%

Vítr: 6.44 km/h

  • 23 Led 2018 0°C -2°C
  • 24 Led 2018 3°C 0°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby