logo Silvarium tisk

VERONIKA BERNÁ

Správce šumavského národního parku nechápou jeho kolegové z jiných chráněných území. Sami usilují o co nejlepší „známku”.

PRAHA Je to trochu paradox. Na jedné straně stojí uznávaný šumavský národní park, který ochranáři z celého světa řadí do nejprestižnějších kategorií – a jeho správa o to nemá zájem. Na druhé straně se ozývají lidé z mnohem hůře „oznámkovaných” chráněných oblastí a snaží se tamní území Šumavě alespoň přiblížit. A získat pro něj lepší vizitku v očích návštěvníků.

Například Národní park Krkonoše. Přestože nese stejné přízvisko jako tisíce hektarů lesů a vřesovišť na druhé straně republiky, k dokonalosti má v očích expertů daleko.

Zatímco šumavské ekosystémy považuje Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) za jedny z nejvzácnějších a na svém nezávazném žebříčku je řadí do druhé kategorie, Krkonoše obsazují pátou, tedy druhou nejhorší příčku. Nemohou se pyšnit tolika bezzásahovými zónami a místy s divokou přírodou.

„A právě to se zdejší správci snaží změnit. Na rozdíl od těch na Šumavě postupně zvyšují množství bezzásahových zón, scelují je. Chtějí, aby se Krkonoše v budoucnu dostaly do vyšší kategorie,” poukazuje ředitel Českého svazu ochránců přírody Petr Stýblo.

Ekologové: Šumava riskuje také úbytek turistů Šumavští správci, v čele s novopečeným ředitelem Jiřím Mánkem, chtějí tamní lesy zařadit do čtvrté kategorie. Kvůli snížení mezinárodní prestiže tak podle ekologů riskují menší zájem turistů.

„Jediným cílem těchto kroků je ale snaha více kácet kvůli boji s kůrovcem. Za každou cenu a všude. A správa parku ví, že by si tak druhou kategorii neudržela,” myslí si Stýblo. Podobně jako Krkonoše se snaží o vylepšení své vizitky i Národní park České Švýcarsko.

„Kvůli tomu, že jedna jeho část byla poznamenána lidskou činností, zatím ani nefiguruje v databázi IUCN,” připouští mluvčí parku Tomáš Salov.

A správa tamních lesů touží po změně. Oficiálně přiznává, že i oni usilují o druhou kategorii ve stupnici IUCN. Nestačí jim, aby Českému Švýcarsku stálo slovo „národní” jen v názvu. Chtějí si jej zasloužit i podle celosvětově uznávaných kritérií. „Soustředíme se na postupné zvyšování stupně přirozenosti ekosystémů a zvětšování území, které je ponecháno samovolnému vývoji. Tak, aby to odpovídalo požadavkům IUCN,” dodává Salov.

Vedení šumavských lesů uvažuje obráceně. Stačí mu, když park zůstane „národním” jen na papíře – IUCN to stanoviskem ovlivnit nemůže. „IUCN konstatuje, že mnoho států užívá označení národní park, i když je území dle IUCN zařazené do čtvrté kategorie. Krkonoše jsou zařazeny do páté kategorie. Nikomu to nevadí a nikomu nevadí, že užívá označení národní park,” argumentuje Mánek.

***

datum vyhlášení rozloha kategorie podle IUCN

KRNAP 17. 5. 1963 385 km2 V

Podyjí 1. 7. 1991 63 km2 II

České Švýcarsko 1. 1. 2000 79 km2 usiluje o kategorii II

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě