logo Silvarium tisk
Děčínsko
Josef Suk

Na území Českého Švýcarska je možné pobývat v určitých místech jen na základě vládní výjimky, občas nachytají strážci parku nocležníky pod skalními převisy i v jiných místech

České Švýcarsko/Přespání pod skalním převisem uprostřed potemnělých lesů patří k těm nejkrásnějším trampským vzpomínkám Zdeňka Kulta. V různých částech Labských pískovců takových nocí strávil před lety docela dost.
„Byl jsem vlastně už dospělý chlap a staral se jen o sebe. Většina těch míst, kde jsem kdysi bivakoval, je dneska součástí Národního parku České Švýcarsko. Kdybych chtěl podobný zážitek zprostředkovat skupině svěřených dětí, asi bych s nějakým takovým požadavkem na správě parku neuspěl. Ani o to neusiluji, protože vím, jak by byla taková noc v neznámém prostředí riskantní,” argumentoval ředitel děčínského Domu dětí a mládeže Zdeněk Kult.
Dodal, že mladí táborníci z Děčína v dalších místech si i tak v rámci svého pobytu v rekreačním středisku v Jiřetíně pod Jedlovou užívají dost adrenalinových chvil, pohybu a zábavy.

Léto jen u Dolského mlýna

S vyhlášením Národního parku České Švýcarsko se ve vymezeném území Labských pískovců zpřísnil i režim ochrany přírody. Jakékoli činnosti, které znamenají vybočení ze stanovených pravidel, podléhají vládním výjimkám. Platí to třeba o palouku u Kamenice nedaleko Dolského mlýna.
„Tam je povolený pobyt účastníkům zpravidla dvou turnusů letního pobytu děčínského Junáka a vystřídali se tam i další táborníci,” tvrdil náměstek ředitele národního parku Jan Drozd. Připomněl, že správa Českého Švýcarska naštěstí nemusí čelit nějaké lavině žádostí o táboření i v dalších místech.

Dochází i na pokuty

Jsou i takoví návštěvníci parku, kteří si s tím, co je a není povoleno, příliš velké starosti nedělají. Uloží se ke spánku tam, kde se jim právě zlíbí.
„Už jsme pár takových nocležníků také nachytali. V případech, že v daném místě skutečně jen přespali a nenadělali tam nějaké škody na okolní přírodě, tak jsme jim uložili pokuty. Když jsme zjistili nějaký nepořádek a nebo dokonce rozdělávání ohýnků v období sucha, byly to blokové pokuty v maximální tisícikorunové výši a došlo i na řešení přestupků ve správním řízení a následným citelnějším postihům,” rekapituloval strážce parku Václav Nič.
Jsou i trampové, kteří se domnívají, že se pouhým přespáním na území parku vůči přírodě nijak neprovinili. Argumentují třeba tím, že na německé straně v tamním Saském Švýcarsku je několik lokalit vyhrazených právě k bivakování.

Šumavu kopírovat nebudou

Kdo chce poznat méně známá místa nejmladšího tuzemského národního parku, může využít nabídky putování v doprovodu průvodců. Ti provázejí výletníky na několika zajímavých trasách. Na vymýšlení nějakých dalších turistických okruhů v Českém Švýcarsku zřejmě nedojde.
„Ta rozloha našeho národního parku je nesrovnatelně menší, než v případě Šumavy, kde na mnohem větším území zřídili několik takových nových cest divočinou,” poznamenal Jan Drozd.

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě