logo Silvarium tisk
Podtitulek: Plzeňský kraj
Autor: Jiří Kokoška
Rubrika: 14 pohledů z Čech, Moravy a Slezska

Plzeň/Až za týden vstoupí Česko do schengenského prostoru, což umožní vstupovat do jakéhokoli sousedního státu v libovolném místě, na několika desítkách kilometrů česko - bavorské hranice budou dál platit výrazná omezení. Přecházet ji bude i nadále možné jen v místech, kde jsou nyní přechody. Klub českých turistů (KČT) a Svaz obcí Národního parku Šumava (SO) se s tím ale nehodlá smířit. Vůbec nejtěžší situace projít do Bavorska bude v I. zóně národního parku a klidových územích, které se ale dotýkají více než poloviny ze 70kilometrové hranice. Zůstává totiž v platnosti zákon o ochraně přírody a krajiny, podle něhož se do zmíněných zón nesmí vstoupit jinak než po značené cestě. Právě těch je ale v první zóně a přírodních rezervacích minimum. Zbytku zmíněné hranice se z české stany dotýká II. zóna národního parku. Tou se dá procházet libovolně. Podle koordinátora vstupu Národního parku Šumava (NPŠ) do schengenu Jana Konvičky se ale Šumava chce s Bavorským lesem více propojit. "V blízkosti vrchu Bučina plánujeme v druhé zóně označit dvě cesty k hranici," uvedl Konvička.

Obce i turisté však chtějí i nejcennější části šumavské přírody otevřít cestovnímu ruchu. Včera proto předložily vlastní návrhy na rozšíření značených cest a stezek z českého vnitrozemí k hranici. "V našem materiálu je 16 nových návrhů a u obcí 17. Je pravděpodobné, že některé budou shodné. Materiály spojíme a o návrzích budeme jednat s vedením NPŠ," uvedl předseda KČT Jan Stráský. Nevěří, že se podaří prosadit vše. Půjde prý o kompromis. "Určitě se ale nesmíříme jen s třetinou nebo čtvrtinou," dodal Stráský. Odborníci však varují, že silnější turistický ruch by mohl ohrozit řadu unikátních ekosystémů národního parku. NPŠ v posledních letech čelí kritice zahraničních institucí, že příliš toleruje komerční aktivity a málo chrání přírodu. Předseda SO František Nykles uvedl, že návrhy obcí vycházejí z historických stezek. Pět z nich je navrženo do I. zóny nebo klidových území.

"Samozřejmě je mezi nimi stezka přes Modrý sloup, která tam byla 700 let. Dále se jedná třeba o stezku přes Javorní pilu, Roklanskou chalupu, cestu z Poledníku na Roklan nebo cestu k Juránkově chatě poblíž Černého jezera," říká Nykles. Ředitel NPŠ František Krejčí včera návrhy nekomentoval. České obce chtějí krajinu otevřít kvůli tlaku z bavorské strany, odkud je možné v létě projít k hranici odkudkoli. Chtějí být také více atraktivní pro turisty a mluví i o ochraně životního prostředí. "Například v údolí Vydry je přetlak turistů. Kdyby se otevřely nové stezky, turisté by se více rozptýlili," popsal Nykles.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě