Přihlásit

Náměstí Svobody letos před Vánoci ozdobí osmnáctimetrový smrk (ČTK)

Náměstí Svobody v Brně před letošními Vánoci ozdobí osmnáctimetrový smrk ztepilý. V souladu s tradicí pochází ze Školního lesního podniku Masarykův les. Představitelé města jej dnes převzali v Bílovicích nad Svitavou po slavnosti u Myslivny lišky Bystroušky.

Na počátku brněnské tradice stál spisovatel a básník Rudolf Těsnohlídek, jehož potomci dnes na slavnost také dorazili. U Bílovic Těsnohlídek v roce 1919 těsně před Vánoci našel a zachránil odložené dítě, o pět let později inicioval vztyčení Stromu republiky na náměstí v Brně a uspořádal pod ním sbírku na opuštěné děti.

Od té doby přijíždějí stromy pro Brno z bílovického revíru. Trvá také charitativní rozměr brněnských Vánoc. Z výtěžku první sbírky, organizované Těsnohlídkem, v Brně postavili Dětský domov Dagmar, se kterým město dodnes spolupracuje, stejně jako s Českým červeným křížem.

Strom pro náměstí musí být nejen pěkně tvarovaný, ale také pevný a zdravý. Letošní smrk má dobrý dendrologický posudek zpracovaný Ústavem nauky o dřevě Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity. Bezpečně prý odolá i extrémnímu větru.

Letošní brněnské Vánoce budou podle organizátorů z Turistického informačního centra celé laděné do teplé bílé barvy. Strom ozdobí tisíce LED světel a zlaté a červené prvky. Poprvé se rozsvítí 24. listopadu v 17:00, sdělila ČTK mluvčí centra Gabriela Peringerová.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Moravskoslezský kraj žádá více lesnických odborníků na obcích

Moravskoslezský kraj žádá více lesnických odborníků na obcích

Lesnictví

Více odborníků v oblasti lesnictví na obcích s rozšířenou působností, ale například i zjednodušení výběrových řízení na firmy likvidující kůrovcovou kalamitu by mohlo v Moravskoslezském...

Čti dál
V Mnichově byl zahájen lesnický veletrh Interforst 2018

V Mnichově byl zahájen lesnický veletrh Interforst 2018

Komerční zpráva

13. mezinárodní veletrh lesního hospodářství a lesní techniky byl 18. 7. zahájen na mnichovském výstavišti. Na veletrhu se představí 450 vystavovatelů z 27 zemí na výstavní...

Čti dál
Švédsko trápí nejhorší požáry v moderní historii

Švédsko trápí nejhorší požáry v moderní historii

Lesnictví

Švédsko sužují kvůli neobvykle suchému a teplému počasí lesní požáry. Nejpostiženější jsou regiony Gävleborg, Jämtland a Dalarna, které leží v centrální části skandinávské země, uvedl...

Čti dál
Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Lesnictví

Do výběrového řízení na generálního ředitele státního podniku Lesy ČR se přihlásilo 11 uchazečů, sdělilo 16. července tiskové oddělení ministerstva zemědělství. Příchod nového ředitele do...

Čti dál

17°C

ČR - aktuální počasí

Přev.zataženo

Vlhkost: 91%

Vítr: 11.27 km/h

  • 20 Čec 2018 26°C 16°C
  • 21 Čec 2018 27°C 15°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby