Přihlásit

Náměstí Svobody letos před Vánoci ozdobí osmnáctimetrový smrk (ČTK)

Náměstí Svobody v Brně před letošními Vánoci ozdobí osmnáctimetrový smrk ztepilý. V souladu s tradicí pochází ze Školního lesního podniku Masarykův les. Představitelé města jej dnes převzali v Bílovicích nad Svitavou po slavnosti u Myslivny lišky Bystroušky.

Na počátku brněnské tradice stál spisovatel a básník Rudolf Těsnohlídek, jehož potomci dnes na slavnost také dorazili. U Bílovic Těsnohlídek v roce 1919 těsně před Vánoci našel a zachránil odložené dítě, o pět let později inicioval vztyčení Stromu republiky na náměstí v Brně a uspořádal pod ním sbírku na opuštěné děti.

Od té doby přijíždějí stromy pro Brno z bílovického revíru. Trvá také charitativní rozměr brněnských Vánoc. Z výtěžku první sbírky, organizované Těsnohlídkem, v Brně postavili Dětský domov Dagmar, se kterým město dodnes spolupracuje, stejně jako s Českým červeným křížem.

Strom pro náměstí musí být nejen pěkně tvarovaný, ale také pevný a zdravý. Letošní smrk má dobrý dendrologický posudek zpracovaný Ústavem nauky o dřevě Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity. Bezpečně prý odolá i extrémnímu větru.

Letošní brněnské Vánoce budou podle organizátorů z Turistického informačního centra celé laděné do teplé bílé barvy. Strom ozdobí tisíce LED světel a zlaté a červené prvky. Poprvé se rozsvítí 24. listopadu v 17:00, sdělila ČTK mluvčí centra Gabriela Peringerová.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Předplatné Lesnické práce a Světa myslivosti – dárek, který potěší

Předplatné Lesnické práce a Světa myslivosti – dárek, který potěší

Lesnictví

Udělejte sobě nebo svým blízkým o Vánocích radost celoročním předplatným časopisu Lesnická práce nebo Svět myslivosti. Dárkové certifikáty rozesíláme elektronicky – dárek tedy můžete vyřešit...

Čti dál
Europoslanec Zdechovský podal stížnost na IKEA kvůli diskriminaci českých dodavatelů

Europoslanec Zdechovský podal stížnost na IKEA kvůli diskriminaci českých dodavatelů

Lesnictví

Aktualizováno o stanovisko FSC ČR - 14. 12. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) podal podnět Evropské komisi k prošetření postupu společnosti IKEA. Nábytkářský koncern požaduje u...

Čti dál
Nová publikace Meliorační a zpevňující funkce lesních dřevin

Nová publikace Meliorační a zpevňující funkce lesních dřevin

Lesnictví

V nakladatelství a vydavatelství Lesnická práce právě vyšla nová odborná publikace Meliorační a zpevňující funkce lesních dřevin autorů Dušana Kacálka, Oldřicha Mauera, Viléma Podrázského, Mariana Slodičáka...

Čti dál
Omluva čtenářům Světa myslivosti

Omluva čtenářům Světa myslivosti

Myslivost

Při výrobě Světa myslivosti č. 12/2017 došlo v tiskárně u části nákladu k výrobní vadě – ke špatnému slepení hřbetní části a následnému uvolnění stránek. Čtenářům, kteří...

Čti dál

3°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 67%

Vítr: 28.97 km/h

  • 14 Pro 2017 5°C 1°C
  • 15 Pro 2017 4°C 1°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC