Přihlásit

Náměstí Svobody letos před Vánoci ozdobí osmnáctimetrový smrk (ČTK)

Náměstí Svobody v Brně před letošními Vánoci ozdobí osmnáctimetrový smrk ztepilý. V souladu s tradicí pochází ze Školního lesního podniku Masarykův les. Představitelé města jej dnes převzali v Bílovicích nad Svitavou po slavnosti u Myslivny lišky Bystroušky.

Na počátku brněnské tradice stál spisovatel a básník Rudolf Těsnohlídek, jehož potomci dnes na slavnost také dorazili. U Bílovic Těsnohlídek v roce 1919 těsně před Vánoci našel a zachránil odložené dítě, o pět let později inicioval vztyčení Stromu republiky na náměstí v Brně a uspořádal pod ním sbírku na opuštěné děti.

Od té doby přijíždějí stromy pro Brno z bílovického revíru. Trvá také charitativní rozměr brněnských Vánoc. Z výtěžku první sbírky, organizované Těsnohlídkem, v Brně postavili Dětský domov Dagmar, se kterým město dodnes spolupracuje, stejně jako s Českým červeným křížem.

Strom pro náměstí musí být nejen pěkně tvarovaný, ale také pevný a zdravý. Letošní smrk má dobrý dendrologický posudek zpracovaný Ústavem nauky o dřevě Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity. Bezpečně prý odolá i extrémnímu větru.

Letošní brněnské Vánoce budou podle organizátorů z Turistického informačního centra celé laděné do teplé bílé barvy. Strom ozdobí tisíce LED světel a zlaté a červené prvky. Poprvé se rozsvítí 24. listopadu v 17:00, sdělila ČTK mluvčí centra Gabriela Peringerová.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

V souvislosti s víkendovými větrnými kalamitami zastavily VLS plánované těžby

V souvislosti s víkendovými větrnými kalamitami zastavily VLS plánované těžby

Lesnictví

Vojenské lesy a statky ČR (VLS) zastavily v souvislosti s větrnými smrštěmi, které zasáhly Česko v neděli 18. března, plánované úmyslné těžby. Rozhodl o tom...

Čti dál
MZe poslalo do připomínkového řízení novelu vyhlášky 101/1996 Sb.

MZe poslalo do připomínkového řízení novelu vyhlášky 101/1996 Sb.

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství poslalo do meziresortního připomínkového řízení novelu vyhlášky 101/1996 Sb., kterou se stanoví podrobnosti o opatřeních k ochraně lesa a vzor služebního odznaku a...

Čti dál
Vichřice poničila Lesům ČR asi 300 000 kubíků dřeva

Vichřice poničila Lesům ČR asi 300 000 kubíků dřeva

Lesnictví

Vichřice, která o víkendu zasáhla Českou republiku, poničila podle předběžných odhadů v lesích státního podniku Lesy České republiky (LČR) přibližně 300 000 metrů krychlových dříví...

Čti dál
MZe chce v souvislosti s africkým morem prasat zavést plošné zástřelné

MZe chce v souvislosti s africkým morem prasat zavést plošné zástřelné

Myslivost

Ministerstvo zemědělství plánuje zavést zástřelné po celé republice, za jedno odlovené divoké prase by lovec měl dostat 2000 Kč. ČTK to řekl ministr zemědělství v...

Čti dál

2°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 35%

Vítr: 11.27 km/h

  • 21 Bře 2018 3°C -3°C
  • 22 Bře 2018 4°C -4°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby