Přihlásit

Náklady na likvidaci kůrovce? Lapače vyšly na 650 tisíc korun (Vyškovské noviny)

Vyškovsko – Kromě nedostatku vody se lesníci na Vyškovsku musí potýkat i s kůrovcem. Jak vysvětlil mluvčí Vojenských lesů a statků Jan Sotona, na Vyškovsku se jedná nejen o lýkožrouta smrkového, ale také o zavlečeného škůdce lýkožrouta severského. „Jím napadené stromy se velmi obtížně vyhledávají a včas zpracovávají," přiblížil Sotona.
Jednou z metod kontroly výskytu a obrany je odchyt obou druhů kůrovců do lapačů. „Těch v roce 2017 instalovala divize Plumlov 1 184 a náklady na jejich provoz činily přibližně 650 tisíc korun," informoval Sotona. Jejich nasazení v letošním roce se bude odvíjet podle situace. „Hlavní metodou obrany je ovšem zpracování nahodilé těžby a odvoz dříví, v nutných případech jeho chemická asanace," připomněl.
Lesy České republiky už z ploch na Vyškovsku kůrovcové stromy z větší části odstranily v březnu. „Začátkem května ale očekáváme nové rojení kůrovců. Rozhodující pro jejich vývoj bude jarní a letní počasí, zejména vysoké teploty a absence srážek. Proto jsme v lesích na Račicku v těchto dnech položili tisíc lapáků a instalujeme 660 lapačů," uvedla mluvčí státního podniku Eva Jouklová s tím, že loni v lokalitě zpracovali třicet tisíc kubíků nahodilých těžeb.
Provozní lesníci, kteří se chtějí podílet na monitoringu rojení lýkožroutů, se můžou zapojit do projektu kurovcoveinfo.
cz. „Odchytové místo je takové místo v porostu, kde se nachází feromonový lapač, tedy zařízení, které slouží k nalákání daného typu kůrovce.
Díky dobrovolníkům má kdokoliv možnost vidět na webu přehled aktuálního stavu rojení kůrovců v celé republice. Z provozního hlediska je termín rojení velmi důležitý," vysvětlila administrátorka webu Tereza Malčánková.
Lýkožrout smrkový je tmavě hnědý lesklý brouk, asi čtyři a půl milimetru dlouhý. Napadá čerstvě odumřelé stromy, například po polomech a stromy silně stresované suchem.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Lesnictví

Převis nabídky kalamitního dříví na trhu se projevil drastickým propadem jeho cen. Příjmy z prodeje dříví již vlastníkům lesů nemusí pokrýt ani náklady na povinnou...

Čti dál
SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

Lesnictví

Nová anketa! Ministr zemědělství Miroslav Toman 12. 9. prohlásil, že MZe zvažuje plošný zákaz mýtních úmyslných těžeb jako opatření podporující rychlejší zpracování kůrovcové kalamity. Jak uvádí...

Čti dál
Rozsah kůrovcové kalamity představuje vysoké riziko pro rok 2019

Rozsah kůrovcové kalamity představuje vysoké riziko pro rok 2019

Lesnictví

Jak uvádí tisková zpráva VÚLHM, rozsah poškození lesů kůrovcem představuje v současné době kalamitu, která nemá obdoby v historii českého lesnictví. Zvládnutí prvního rojení kůrovce...

Čti dál
Na boj s kůrovcovou kalamitou půjdou miliardy, uvedl M. Toman

Na boj s kůrovcovou kalamitou půjdou miliardy, uvedl M. Toman

Lesnictví

Na zasedání vlády, které proběhlo ve středu 12. 9. 2018, ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl, že pro zvládnutí kůrovcové kalamity je nutné řídit postupy na...

Čti dál

11°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 90%

Vítr: 22.53 km/h

  • 22 Zář 2018 17°C 10°C
  • 23 Zář 2018 17°C 10°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby