logo Silvarium tisk

Vyškovsko – Kromě nedostatku vody se lesníci na Vyškovsku musí potýkat i s kůrovcem. Jak vysvětlil mluvčí Vojenských lesů a statků Jan Sotona, na Vyškovsku se jedná nejen o lýkožrouta smrkového, ale také o zavlečeného škůdce lýkožrouta severského. „Jím napadené stromy se velmi obtížně vyhledávají a včas zpracovávají," přiblížil Sotona.
Jednou z metod kontroly výskytu a obrany je odchyt obou druhů kůrovců do lapačů. „Těch v roce 2017 instalovala divize Plumlov 1 184 a náklady na jejich provoz činily přibližně 650 tisíc korun," informoval Sotona. Jejich nasazení v letošním roce se bude odvíjet podle situace. „Hlavní metodou obrany je ovšem zpracování nahodilé těžby a odvoz dříví, v nutných případech jeho chemická asanace," připomněl.
Lesy České republiky už z ploch na Vyškovsku kůrovcové stromy z větší části odstranily v březnu. „Začátkem května ale očekáváme nové rojení kůrovců. Rozhodující pro jejich vývoj bude jarní a letní počasí, zejména vysoké teploty a absence srážek. Proto jsme v lesích na Račicku v těchto dnech položili tisíc lapáků a instalujeme 660 lapačů," uvedla mluvčí státního podniku Eva Jouklová s tím, že loni v lokalitě zpracovali třicet tisíc kubíků nahodilých těžeb.
Provozní lesníci, kteří se chtějí podílet na monitoringu rojení lýkožroutů, se můžou zapojit do projektu kurovcoveinfo.
cz. „Odchytové místo je takové místo v porostu, kde se nachází feromonový lapač, tedy zařízení, které slouží k nalákání daného typu kůrovce.
Díky dobrovolníkům má kdokoliv možnost vidět na webu přehled aktuálního stavu rojení kůrovců v celé republice. Z provozního hlediska je termín rojení velmi důležitý," vysvětlila administrátorka webu Tereza Malčánková.
Lýkožrout smrkový je tmavě hnědý lesklý brouk, asi čtyři a půl milimetru dlouhý. Napadá čerstvě odumřelé stromy, například po polomech a stromy silně stresované suchem.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Považujete osiku za vhodnou přípravnou dřevinu?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě