Přihlásit

Náklady na likvidaci kůrovce? Lapače vyšly na 650 tisíc korun (Vyškovské noviny)

Vyškovsko – Kromě nedostatku vody se lesníci na Vyškovsku musí potýkat i s kůrovcem. Jak vysvětlil mluvčí Vojenských lesů a statků Jan Sotona, na Vyškovsku se jedná nejen o lýkožrouta smrkového, ale také o zavlečeného škůdce lýkožrouta severského. „Jím napadené stromy se velmi obtížně vyhledávají a včas zpracovávají," přiblížil Sotona.
Jednou z metod kontroly výskytu a obrany je odchyt obou druhů kůrovců do lapačů. „Těch v roce 2017 instalovala divize Plumlov 1 184 a náklady na jejich provoz činily přibližně 650 tisíc korun," informoval Sotona. Jejich nasazení v letošním roce se bude odvíjet podle situace. „Hlavní metodou obrany je ovšem zpracování nahodilé těžby a odvoz dříví, v nutných případech jeho chemická asanace," připomněl.
Lesy České republiky už z ploch na Vyškovsku kůrovcové stromy z větší části odstranily v březnu. „Začátkem května ale očekáváme nové rojení kůrovců. Rozhodující pro jejich vývoj bude jarní a letní počasí, zejména vysoké teploty a absence srážek. Proto jsme v lesích na Račicku v těchto dnech položili tisíc lapáků a instalujeme 660 lapačů," uvedla mluvčí státního podniku Eva Jouklová s tím, že loni v lokalitě zpracovali třicet tisíc kubíků nahodilých těžeb.
Provozní lesníci, kteří se chtějí podílet na monitoringu rojení lýkožroutů, se můžou zapojit do projektu kurovcoveinfo.
cz. „Odchytové místo je takové místo v porostu, kde se nachází feromonový lapač, tedy zařízení, které slouží k nalákání daného typu kůrovce.
Díky dobrovolníkům má kdokoliv možnost vidět na webu přehled aktuálního stavu rojení kůrovců v celé republice. Z provozního hlediska je termín rojení velmi důležitý," vysvětlila administrátorka webu Tereza Malčánková.
Lýkožrout smrkový je tmavě hnědý lesklý brouk, asi čtyři a půl milimetru dlouhý. Napadá čerstvě odumřelé stromy, například po polomech a stromy silně stresované suchem.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Soud EU: Polsko těžbou v Bělověžském pralese porušilo unijní právo

Soud EU: Polsko těžbou v Bělověžském pralese porušilo unijní právo

Lesnictví

Lesnické zásahy a rozsáhlá těžba dřeva v polském chráněném Bělověžském pralese nejsou v souladu s právem Evropské unie. Ve svém rozsudku to dnes uvedl Soudní...

Čti dál
Naším cílem jsou prostorově, věkově i druhově diferencované porosty

Naším cílem jsou prostorově, věkově i druhově diferencované porosty

Lesnictví

Činnost ředitele úseku lesního a vodního hospodářství Lesů ČR může mít na budoucí vývoj lesnického hospodaření státního podniku zásadní vliv. Do této pozice byl na...

Čti dál
Svetmyslivosti.cz – nový myslivecký portál

Svetmyslivosti.cz – nový myslivecký portál

Myslivost

Vše o myslivosti přehledně, aktuálně, profesionálně! Lesnická práce s. r. o. u příležitosti mezinárodního lesnického a mysliveckého veletrhu Silva Regina 2018 slavnostně spustila nový myslivecký informační...

Čti dál
Studenti jsou stále komunitou připravenou bránit demokratické principy

Studenti jsou stále komunitou připravenou bránit demokratické principy

Lesnictví

Česká zemědělská univerzita v Praze vstupuje do dalšího období s novým rektorem. Lesnická práce se ho zeptala, v čem chce tradiční univerzitu rozvíjet, jak vnímá...

Čti dál

11°C

ČR - aktuální počasí

Přev.zataženo

Vlhkost: 92%

Vítr: 17.70 km/h

  • 24 Dub 2018 21°C 10°C
  • 25 Dub 2018 22°C 9°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby