logo Silvarium tisk
Publicistika
(ALT)

Neuspokojivý je podle Miloše Knížka z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti stav, kdy nahodilé těžby tvoří většinu z celkových. Podíl nahodilých těžeb se, jak uvedl na zasedání České akademie zemědělských věd, v posledních letech neustále zvyšuje. Z 15 procent v roce 2001 se v roce 2007, kdy se přes naše území přehnal orkán Kyril, vyšvihl na 86 procent. Z abiotických faktorů je velmi závažné i sucho, s nímž také většinou koresponduje i poškození hmyzem, který je kromě zvěře a hub jedním z hlavních tří biotických faktorů poškozujících les. Zásadní nárůst škod hmyzem se projevil v roce 2003, kdy nás postihlo i mimořádné sucho.

Od zmíněného roku se datuje současné přemnožení hmyzích škůdců. Jejich nárůst se v této době projevil v celé severní Evropě. Kůrovcové těžby se z roku 2006 na rok 2007 zvýšily dvojnásobně. K tomu samozřejmě přispěl Kyril a špatné zpracování kalamity, již způsobil. Po vyklizení ploch nedošlo k nasazení žádných obranných opatření a nezůstala ani dřevní hmota, do níž by mohli nalétnout vyrojení kůrovci. Ti se proto vrhli na stojící stromy. Napadené dříví se zpracovávalo harvestorovou technikou, a to třeba až ve fázi žlutých brouků. Nejzávažnější situace ve výskytu kůrovců je na severní Moravě, ve Slezsku a jihozápadních Čechách. Na severní Moravě, odkud pochází téměř polovina vytěženého kůrovcového dříví, jsou lesy napadené i václavkou. Přemnožení škůdce pomohly také poslední zimy, které byly velmi mírné a suché. Letos je opět nutné přijmout co nejúčinnější opatření a přinejmenším tlumit gradaci škůdce v hospodářských lesích.

Na rozdíl od kůrovců se populace klikoroha borového držela v posledních letech jen na nízké úrovni. Plošně se příliš nerozmnožili ani defoliátoři. Letos lesníci očekávají silnější výskyt ploskohřbetek, ale nemělo by dojít k žádné katastrofě. Lokální problémy působí chroust maďarský. Bohužel je to většinou na lokalitách, kde není možné použít ochranná opatření. Navíc proti ponravám není účinný žádný insekticid.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě