Přihlásit

Na značených trasách na Železnorudsku už nehrozí pády stromů (ČTK)

Železná Ruda (Klatovsko) 21. ledna (ČTK) - Horská služba, hasiči a lesníci odstranili ze značených běžkařských a pěších tras v okolí Železné Rudy na Šumavě veškeré nebezpečné i ležící stromy. Minulý týden tam radnice v Železné Rudě i Národní park Šumava nedoporučovaly vstup, protože ve výškách nad 1000 metrů hrozilo nebezpečí pádu větví i celých stromů pod tíhou sněhu. Šlo o mimořádný stav, který oblast nezažila desítky let. ČTK to dnes řekl starosta Železné Rudy Filip Smola.

"Už by to mělo být v pořádku, ale lidé by neměli opouštět vyznačené trasy. Každopádně ale doporučujeme větší obezřetnost," uvedl. Ve volném lese stále nebezpečí pádu ohnutých stromů a zatěžkaných větví trvá. "Už dnes se budou upravovat běžkařské stopy na všechny směry," řekl Smola. Železná Ruda se stará o 80 kilometrů tras. Dnes jich upraví jen část.

Už v pátek se znovu rozjela sedačková lanovka v lyžařském areálu Špičák a o víkendu i lanovka na Pancíř.

Návštěvníci západočeské části Šumavy mohou vidět holé stromy do výšky 1000 metrů a nad touto nadmořskou hranicí naopak obalené bílé smrky. "Tím, jak to ztuhlo, tak se tam sníh pořád drží. O víkendu nesněžilo, ale ještě více to utuhlo. Dnes ráno tady bylo minus asi 12 stupňů a přes den je také pořád pod nulou," uvedl Smola.

Polomy byly podle neuvolněného místostarosty Petra Najmana způsobeny tím, že nejprve hodně nasněžilo, do toho napršelo, pak začalo mrznout a na to se nabalovala další námraza z mlhy. "Praská to ještě pořád. Odhadujeme, že v lokalitách, kde jsou polomy, to bude kolem 20 kubíků (metrů krychlových) na hektar," uvedl Najman, který pracuje v Lesích ČR.

Polámané stromy zpracují Lesy ČR na jaře. Tak intenzivní námraza nebyla podle Najmana v oblasti zhruba 40 let. Nejhorší je výškách nad 1100 metrů, stromy pod 1000 metry jsou holé, protože tam bylo dostatečné teplo a sníh i námraza odtály.

"Všichni lidé, které máme, jsou v terénu. Jen kvůli tomu, aby se vůbec vyvezl sníh z města. Kromě našich technických služeb jsme si museli ještě najmout dvě externí firmy," řekl místostarosta. Pohotovost mají už 14 dnů hasiči, horská služba a lesníci.

Stromy se lámou deset dnů. Většina rekreantů kalamitní situaci respektovala. "Někteří byli rozčileni a dost agresivně nám nadávali, že nejsou stopy," uvedl Najman. Podle Smoly lidé argumentovali například tím, že popadané stromy na běžkách bez problémů přelezou.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Cena lesů za časů kůrovce

Cena lesů za časů kůrovce

Lesnictví

Od roku 2018 se začínají objevovat informace, že by se někteří vlastníci lesa mohli pod tlakem problémů s kůrovcem začít zbavovat lesa pod cenou. Podle...

Poslaneckou úpravu lesního zákona vláda podpořila

Poslaneckou úpravu lesního zákona vláda podpořila

Lesnictví

Aktualizováno. Ministerstvo zemědělství možná dostane pravomoc zasahovat v případě mimořádných situací nad rámec zákona hospodaření s lesy s cílem co nejvíce omezit škody. Vláda na...

Vznikla Lesnická výzva, připojit se můžete i vy!

Vznikla Lesnická výzva, připojit se můžete i vy!

Lesnictví

Lesnická výzva je společným prohlášením profesních lesnicko-dřevařských organizací a dalších subjektů s vazbou na lesnictví, které upozorňují na obrovská rizika, jež může přinést podcenění dopadů současné...

Nejvíce nejvýhodnějších nabídek v tendru 2019+ podala Jihozápadní dřevařská

Nejvíce nejvýhodnějších nabídek v tendru 2019+ podala Jihozápadní dřevařská

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) téměř dokončil osmimiliardový lesnický tendr 2019+. Ze 47 soutěžených jednotek uzavřel s lesnickými firmami smlouvy na 39 jednotkách. Z 39...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby