Přihlásit

Na značených trasách na Železnorudsku už nehrozí pády stromů (ČTK)

Železná Ruda (Klatovsko) 21. ledna (ČTK) - Horská služba, hasiči a lesníci odstranili ze značených běžkařských a pěších tras v okolí Železné Rudy na Šumavě veškeré nebezpečné i ležící stromy. Minulý týden tam radnice v Železné Rudě i Národní park Šumava nedoporučovaly vstup, protože ve výškách nad 1000 metrů hrozilo nebezpečí pádu větví i celých stromů pod tíhou sněhu. Šlo o mimořádný stav, který oblast nezažila desítky let. ČTK to dnes řekl starosta Železné Rudy Filip Smola.

"Už by to mělo být v pořádku, ale lidé by neměli opouštět vyznačené trasy. Každopádně ale doporučujeme větší obezřetnost," uvedl. Ve volném lese stále nebezpečí pádu ohnutých stromů a zatěžkaných větví trvá. "Už dnes se budou upravovat běžkařské stopy na všechny směry," řekl Smola. Železná Ruda se stará o 80 kilometrů tras. Dnes jich upraví jen část.

Už v pátek se znovu rozjela sedačková lanovka v lyžařském areálu Špičák a o víkendu i lanovka na Pancíř.

Návštěvníci západočeské části Šumavy mohou vidět holé stromy do výšky 1000 metrů a nad touto nadmořskou hranicí naopak obalené bílé smrky. "Tím, jak to ztuhlo, tak se tam sníh pořád drží. O víkendu nesněžilo, ale ještě více to utuhlo. Dnes ráno tady bylo minus asi 12 stupňů a přes den je také pořád pod nulou," uvedl Smola.

Polomy byly podle neuvolněného místostarosty Petra Najmana způsobeny tím, že nejprve hodně nasněžilo, do toho napršelo, pak začalo mrznout a na to se nabalovala další námraza z mlhy. "Praská to ještě pořád. Odhadujeme, že v lokalitách, kde jsou polomy, to bude kolem 20 kubíků (metrů krychlových) na hektar," uvedl Najman, který pracuje v Lesích ČR.

Polámané stromy zpracují Lesy ČR na jaře. Tak intenzivní námraza nebyla podle Najmana v oblasti zhruba 40 let. Nejhorší je výškách nad 1100 metrů, stromy pod 1000 metry jsou holé, protože tam bylo dostatečné teplo a sníh i námraza odtály.

"Všichni lidé, které máme, jsou v terénu. Jen kvůli tomu, aby se vůbec vyvezl sníh z města. Kromě našich technických služeb jsme si museli ještě najmout dvě externí firmy," řekl místostarosta. Pohotovost mají už 14 dnů hasiči, horská služba a lesníci.

Stromy se lámou deset dnů. Většina rekreantů kalamitní situaci respektovala. "Někteří byli rozčileni a dost agresivně nám nadávali, že nejsou stopy," uvedl Najman. Podle Smoly lidé argumentovali například tím, že popadané stromy na běžkách bez problémů přelezou.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

ČTK: Lesní školky mění sortiment, obnovu lesů brzdí sucho

ČTK: Lesní školky mění sortiment, obnovu lesů brzdí sucho

Lesnictví

Hlasujte v anketě! Lesní školky mění v poslední době kvůli kůrovci sortiment. Výrazně se zvýšila poptávka po listnatých stromech, které lýkožrout smrkový nenapadá. Zároveň je...

Vysočina dá na podporu hospodaření v lesích dalších 50 mil. Kč

Vysočina dá na podporu hospodaření v lesích dalších 50 mil. Kč

Lesnictví

Žádosti o krajskou dotaci mohou lesníci podávat od 2. do 30. září. Zjara už kraj na stejný účel rozdělil 26 milionů korun, většinou plynuly na...

Evropská komise povolila dotaci pro vlastníky kůrovcových lesů

Evropská komise povolila dotaci pro vlastníky kůrovcových lesů

Lesnictví

Evropská komise odsouhlasila dotace pro české nestátní vlastníky kůrovcových lesů. V úterý 13. 8. to oznámil mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý, resort chce soukromým či...

KŮROVCOVÉ INFO: Vyhodnocení prvního rojení lýkožrouta smrkového

KŮROVCOVÉ INFO: Vyhodnocení prvního rojení lýkožrouta smrkového

Lesnictví

Projekt KŮROVCOVÉ INFO (KI) naplno běží už ve své čtvrté sezóně. Jak potvrzují výstupy projektu, na většině území je od roku 2016 zaznamenáván nárůst odchytů kůrovců...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby