Přihlásit

Na značených trasách na Železnorudsku už nehrozí pády stromů (ČTK)

Železná Ruda (Klatovsko) 21. ledna (ČTK) - Horská služba, hasiči a lesníci odstranili ze značených běžkařských a pěších tras v okolí Železné Rudy na Šumavě veškeré nebezpečné i ležící stromy. Minulý týden tam radnice v Železné Rudě i Národní park Šumava nedoporučovaly vstup, protože ve výškách nad 1000 metrů hrozilo nebezpečí pádu větví i celých stromů pod tíhou sněhu. Šlo o mimořádný stav, který oblast nezažila desítky let. ČTK to dnes řekl starosta Železné Rudy Filip Smola.

"Už by to mělo být v pořádku, ale lidé by neměli opouštět vyznačené trasy. Každopádně ale doporučujeme větší obezřetnost," uvedl. Ve volném lese stále nebezpečí pádu ohnutých stromů a zatěžkaných větví trvá. "Už dnes se budou upravovat běžkařské stopy na všechny směry," řekl Smola. Železná Ruda se stará o 80 kilometrů tras. Dnes jich upraví jen část.

Už v pátek se znovu rozjela sedačková lanovka v lyžařském areálu Špičák a o víkendu i lanovka na Pancíř.

Návštěvníci západočeské části Šumavy mohou vidět holé stromy do výšky 1000 metrů a nad touto nadmořskou hranicí naopak obalené bílé smrky. "Tím, jak to ztuhlo, tak se tam sníh pořád drží. O víkendu nesněžilo, ale ještě více to utuhlo. Dnes ráno tady bylo minus asi 12 stupňů a přes den je také pořád pod nulou," uvedl Smola.

Polomy byly podle neuvolněného místostarosty Petra Najmana způsobeny tím, že nejprve hodně nasněžilo, do toho napršelo, pak začalo mrznout a na to se nabalovala další námraza z mlhy. "Praská to ještě pořád. Odhadujeme, že v lokalitách, kde jsou polomy, to bude kolem 20 kubíků (metrů krychlových) na hektar," uvedl Najman, který pracuje v Lesích ČR.

Polámané stromy zpracují Lesy ČR na jaře. Tak intenzivní námraza nebyla podle Najmana v oblasti zhruba 40 let. Nejhorší je výškách nad 1100 metrů, stromy pod 1000 metry jsou holé, protože tam bylo dostatečné teplo a sníh i námraza odtály.

"Všichni lidé, které máme, jsou v terénu. Jen kvůli tomu, aby se vůbec vyvezl sníh z města. Kromě našich technických služeb jsme si museli ještě najmout dvě externí firmy," řekl místostarosta. Pohotovost mají už 14 dnů hasiči, horská služba a lesníci.

Stromy se lámou deset dnů. Většina rekreantů kalamitní situaci respektovala. "Někteří byli rozčileni a dost agresivně nám nadávali, že nejsou stopy," uvedl Najman. Podle Smoly lidé argumentovali například tím, že popadané stromy na běžkách bez problémů přelezou.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Kraj Vysočina dá na boj s kůrovcem 100 mil. Kč

Kraj Vysočina dá na boj s kůrovcem 100 mil. Kč

Lesnictví

Kraj Vysočina hodlá letos dát na opatření související s kůrovcovou kalamitou v lesích a suchem ze svých rezerv 100 milionů korun. Krajská rada 16. 4...

LOS: Situace s kůrovcem je extrémně složitá, rezignovat však nesmíme

LOS: Situace s kůrovcem je extrémně složitá, rezignovat však nesmíme

Lesnictví

Kůrovcová kalamita dosáhla v roce 2018 zcela extrémního rozsahu a rovněž prognóza pro rok 2019 je nepříznivá. Hlavní prioritou pro zpomalení šíření kůrovce musí být...

KŮROVCOVÉ INFO pro rok 2019 spuštěno, přidejte se i vy!

KŮROVCOVÉ INFO pro rok 2019 spuštěno, přidejte se i vy!

Lesnictví

Sezóna aktivní ochrany proti kůrovcům a dalším hmyzím škůdcům právě začíná. Projekt KŮROVCOVÉ INFO (www.kurovcoveinfo.cz) vstupuje do čtvrtého roku provozu. Aplikace je již připravena na...

Aktuální stav kůrovcové kalamity pohledem lesníků v regionech

Aktuální stav kůrovcové kalamity pohledem lesníků v regionech

Lesnictví

Aktualizováno. Jaro, jehož se letos většina lesníků obává, je na většině území Česka v plném proudu. Hrozba sucha je bohužel opět aktuální a rojení kůrovců...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby