Přihlásit

Na Vysočině padly tisíce vagónů dřeva (Právo)

5.3.2008
str. 12
rubrika: Jižní Morava


Likvidace škod v lesích bude trvat několik měsíců, Brňané uklidili Špilberk za jediný den

Státní podnik Lesy ČR přišel při víkendovém řádění větru na Vysočině o 190 tisíc kubických metrů dřeva, což je vlak se zhruba 2700 vagóny.

„Největší škody evidujeme v lesních správách Třebíč a Telč,” uvedl inspektor LČR Miloš Plaňanský, podle kterého však Kyrill vloni poničil o sto tisíc kubíků dřeva víc. Jihlavští lesáci odhadují škodu proti loňsku dokonce jen na zhruba jednu sedminu, asi 2,5 tisíce kubíků.

„Naše Lesní společenstvo obcí vyčíslilo škody na dva tisíce kubíků, přičemž roční těžba počítá s devíti tisíci kubíky. Neměl by tedy být neřešitelný problém to co nejdříve odtěžit a prodat,” uvedl také starosta Bystřice nad Pernštejnem Karel Pačiska.

Jediná obava lesáků se tak točí kolem ceny dřeva, která by mohla v důsledku zvýšení nabídky poklesnout.

Se soupisem škod na majetku už přišel také Krajský úřad kraje Vysočina. „Největší nahlásila kamenická škola ze Světlé nad Sázavou, kde vítr zničil dřevěný přístřešek pro výuku kameníků za zhruba milión korun,” řekla mluvčí kraje Jitka Svatošová. Ostatní újmy jsou podle ní drobnějšího rázu, jednotlivě za desítky tisíc korun.

Počítají pojistné události

Podle České pojišťovny došlo během víkendu na Vysočině v souvislosti s řáděním větru k 337 pojistným událostem, což kraj řadí na šesté místo v Česku. Nejvíce jich nahlásili z Třebíčska (121), nejméně ze Žďárska (37). Většinou šlo o střechy budov nejrůznějších vlastníků.

V Jihomoravském kraji bylo tentokrát nahlášeno jen České pojišťovně (ČP) 1682 pojistných událostí. Nejvíce na Hodonínsku – 684, nejméně na Vyškovsku – 111. V Brně řeší tato pojišťovna 238 případů. Sdělil to mluvčí ČP Václav Bálek.

Hasiči vyjeli v úterý ještě k několika stromům. Jeden velký nakloněný museli odřezat a porazit v Borači na Brněnsku. Do Kelčan v okrese Hodonín přijeli rovněž montéři E. ON, protože dva stromy tam ležely na kabelech elektrického vedení.

„Jsou lokality po Brně, kde vítr udělal pouze běžný nepořádek, ale jsou i městské části, kde byly následky horší. Nejvíce škody napáchala vichřice na Brně-středu, v Lužánkách a ve Wilsonově lese. Celkem popadalo nebo muselo být pokáceno na 60 stromů,” řekl ředitel Veřejné zeleně města Brna Jozef Kasala.

Podle Kasaly bude úklid Lužáneckého parku hotov do konce týdne, Wilsonův les by měl být uklizen do čtrnácti dnů. „Kupříkladu Špilberk jsme měli uklizený za jediný den, kupodivu tam nepadl ani jeden strom,” dodal ředitel. Uklízelo se také ve Školním lesním podniku Masarykův les Křtiny Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně. Polámáno zůstalo na 6000 kubíků dřeva, zhruba měsíční těžba.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnictví

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ! Zodpovězte správně otázky v soutěžním formuláři a budete zařazeni do slosování o spoustu zajímavých cen.Soutěžit můžete od 1. 7. do...

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Lesnictví

Aktualizováno. Úřady nebudou muset každých pět let nechávat vypracovávat posudky, aby se zjistilo, kolik má být v honitbě zvěře. Tuto povinnost, která ale zatím nezačala...

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Lesnictví

Na podporu lesního hospodářství by měl stát od příštího roku přispívat o 2,5 miliardy korun více než letos, kdy je to 1,15 miliardy korun. Peníze...

MZe: listnáčů se v roce 2019 vysadilo třikrát více než smrku

MZe: listnáčů se v roce 2019 vysadilo třikrát více než smrku

Lesnictví

Loni vysázeli lesníci v českých lesích rekordních 111,6 milionů listnáčů, zatímco smrků bylo 36,1 milionů sazenic (v roce 2018 bylo vysázeno 74 milionů listnáčů a...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR DECATHLON

Naše další weby