Přihlásit

Na východě Čech usychají borovice (Seznam.cz TV)

Zuzana ČERNÁ, moderátorka 
Jedním z hlavních příznaků sucha, které poslední roky sužuje republiku, se stal kůrovec ničící ve velkém smrkové porosty. Před očima však schnou i stromy, které měly vydržet. Sucho v českých lesích ohrožuje už i borovice nebo duby. 

Michaela RAMBOUSKOVÁ, redaktor 
Sucho a s ním spojená kůrovcová kalamita zasáhla odhadem třetinu všech lesů v České republice. Kvůli snaze o rychlé zpracování napadeného dříví trh se dřevem i pracovními silami a stroji kolabuje. 

Eva JOUKLOVÁ, mluvčí Lesy ČR 
Kůrovcová kalamita se týká všech vlastníků lesů. To znamená se všemi vlastníky lesů my se dělíme o dřevozpracující kapacity, o lidi i o stroje. Takže problém s nedostatkem lidí i strojů se týká opravdu všech vlastníků lesů v celé střední Evropě. 

Michaela RAMBOUSKOVÁ, redaktor 
Těžaři a zpracovatelé v tuto chvíli jedou naplno, aby z lesů vytěžili co nejvíce napadeného dříví ještě předtím, než začne jarní rojení kůrovce. Z postupující kůrovcovou kalamitou došlo k přetlaku i na trhu s dřívím. Někteří lesníci skladují vytěžené dřevo týdny a měsíce, než se jim ho podaří udat. 

Jaroslav NĚMEC, jednatel, městské lesy Jaroměř 
Některým malomajitelům děláme odborného lesního hospodáře. A snažíme se jim vycházet vstříc v tom, že za prvé jim zajišťujeme některé těžby a zároveň i odbyt, protože oni se k těm velkým firmám nedostanou. Trh je přesycen a jak říkám, ty firmy používají jenom zase velké firmy a velké smlouvy. 

Michaela RAMBOUSKOVÁ, redaktor 
Některé dříví lesníkům leží na skládkách i řadu měsíců, a to především to nejméně kvalitní. 

Dalibor ŠAFAŘÍK, ředitel, Lesy ČR, KŘ Brno 
Odbyty, které dneska máme, ve vlákninovém dříví prakticky stojí, protože celulózo-papírensképrovozy, alespoň v České republice nebo bezprostředně tedy v okolních státech, jsou prakticky plné a mají významně omezené nebo zastavené odběry. 

Michaela RAMBOUSKOVÁ, redaktor 
Přebytek dřeva má vliv i na jeho výkupní ceny, které klesly o desítky procent. Státní lesy proto začaly budovat velké sklady, aby se trh ještě více nezahlcovat. 

Dalibor ŠAFAŘÍK, ředitel, Lesy ČR, KŘ Brno 
Toto je expediční sklad Lesní správy Třebíč krajské ředitelství Brno a je zřízen pro skladování dříví z kůrovcové kalamity, případně i z živelných kalamit. Na těch plochách můžeme skladovat až 80 000 kubíků dřeva. Aktuálně je tady zásoba 40 000 kubíků. 

Michaela RAMBOUSKOVÁ, redaktor 
Dřevo, které sem lesníci odkládají, však postupně ztrácí kvalitu a tedy i svou hodnotu. 

Eva JOUKLOVÁ, mluvčí Lesy ČR 
Lesy České republiky by určitě potřebovaly více skladů, ve kterých se uchová dřevo v patřičné kvalitě, takzvané mokré sklady. 

Michaela RAMBOUSKOVÁ, redaktor 
Mokré sklady však kvůli přetrvávajícímu suchu není možné budovat. Z Valdíkova a Hořiček pro Seznam.cz Michaela Rambousková.

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Technologie MERCATA  je zapsána jako užitný vzor

Technologie MERCATA je zapsána jako užitný vzor

Lesnictví

Technologie MERCATA je reakcí na rozvoj kůrovcové kalamity a slouží k asanaci skládek výřezů o různých délkách. Od 28. 5. 2019 je tato metoda chráněna...

Pro Silva Bohemica žádá ministra zemědělství o řešení škod zvěří

Pro Silva Bohemica žádá ministra zemědělství o řešení škod zvěří

Lesnictví

Nová anketa! Aktualizováno 19. 6. Předseda sdružení Pro Silva Bohemica Milan Hron zaslal 11. 6. 2019 otevřený dopis ministru zemědělství, ve kterém jej žádá jménem Pro...

Vláda brzy projedná dotace na boj s kůrovcovou kalamitou

Vláda brzy projedná dotace na boj s kůrovcovou kalamitou

Lesnictví

Aktualizováno. Vláda zřejmě brzy projedná návrh na vyčlenění tří miliard korun na boj s kůrovcovou kalamitou. V dalších letech by mohl být objem dotací vlastníkům...

Nahodilá těžba v roce 2018 v ČR: 23 milionů kubíků

Nahodilá těžba v roce 2018 v ČR: 23 milionů kubíků

Lesnictví

Aktualizováno 13. 6. V roce 2018 vzrostla těžba dřeva v lesích na 25,7 mil. m3 dřeva bez kůry. Jedná se o nejvyšší hodnotu v historii...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby