logo Silvarium tisk

Petr Náhlík Koalice pro Plzeňský kraj Láďa Vodák ze Sušice, díky kterému jsem byl před 30 lety u vysazování rysů na Šumavě, stál u zrodu CHKO i jeho znaku. Můj postoj se odvíjí od osobní zkušenosti a od znaku CHKO i NP Šumava - už 50 let je na něm kromě zeleného smrku i smrk uschlý! Zánik patří k životu stejně jako zrození. Po řadě let kalamity je jasně vidět, kde je Šumava zelená a kde ne. Viděl jsem to v srpnu. Tam, kde jsou holé paseky, tam je jen od slunce spálená tráva - např. nad silnicí z Antýglu na Modravu. Zelená je Šumava tam, kde rostou mladé stromy pod ochranou těch uschlých - např. kolem cesty na Březník. Přírodnímu vývoji má být v souladu se zákonem ponecháno území příslušných zón parku - mimo intravilán šumavských obcí. Příroda i lidé musí mít prostor. Považuji za nutné odstranění roztříštěnosti I. zón - tj. je nutné lépe stanovit jejich rozsah - cca 30% plochy parku.

Karel Šidlo KSČM Šumavskou přírodu je potřebné chránit a jsem pro přijetí zákona o národním parku. Budu podporovat takovou podobu zákona, která zajistí trvale přijatelné podmínky pro život občanů, kteří na Šumavě žijí a pracují. První podmínkou je přímá účast odborníků a zástupců místních samospráv na správě parku, druhou podmínkou je možnost rozvoje jednotlivých obcí podle míry vyhlášení ochrany území. Třetí podmínkou je minimalizace bezzásahových zón parku. Současný rozsah 1.zón považuji za maximální hranici a předpokládám, že se podaří upravit hranice ploch ponechaných pouze přírodnímu vývoji na únosnou míru pro rozvoj obcí, péči o les a skutečnému výskytu chráněné fauny a flory. Zásadně nesouhlasím s tím, aby se Šumava stala suchým a mrtvým chráněným územím.

B. Borovanský SPO – Zemanovci Západočeská část Šumavy je naším přírodním skvostem. Šumavě by se měl poskytnout hlavně čas. Neustálé změny a změny změn jsou vždy spíše k horšímu. Míra ochrany by měla být zachována v současném měřítku a měla by být garantována na dlouhé období tak, aby lidé i příroda znali dlouhodobě hranice a možnosti.

Roman Černík Strana zelených Zelení usilují o důslednou ochranu jedinečné šumavské přírody. Všechny možné pokusy o snižování stupně ochrany a zmenšování území parku vnímáme jako nesmyslné a nebezpečné. Mluvíme – li o Národním parku Šumava jako o národním pokladu, tak nám pokusy o snižování úrovně ochrany kvůli rychlé efektivitě turistického průmyslu připadají, jako by někdo pro momentální prospěch roztavil třeba korunovační klenoty. To zlato by se asi dalo využít v mincích, diamanty se také v aukcích dají zpeněžit, ale to, co zmizí, je právě ona jedinečnost. Podobně je dřevo na Šumavě jen jedna z hodnot, ale to, co je neopakovatelné, je celek té krajiny. Proto budeme jako Zelení důsledně usilovat scelení bezzásahových zón v nejcennějších oblastech a zároveň vždy budeme prosazovat dodržování bezzásahovosti.

Milan Chovanec ČSSD Plzeňský kraj vypracoval a předložil v minulém roce vlastní návrh zákona o NP Šumava. Počítali jsme s rozšířením prvních zón na téměř 1/5 celkové výměry a sjednocením 135 malých roztříštěných lokalit do větších celků, ve kterých by platil režim podle zákona o ochraně přírody a byly by primárně bezzásahové. Poprvé se tak podařilo najít kompromis a byly zohledněny i zájmy obyvatel Šumavy. Naše iniciativa se nesetkala s pochopením poslanců a vlády, která slíbila vlastní řešení, na které stále čekáme. Pořád si myslím, že náš návrh by ukončil nikam nevedoucí spory, které vyvolávají zásahy proti kůrovci. Podobný zákon nemůže vznikat v Praze, bez lidí, kteří na Šumavě trvale žijí.

Jiří Pospíšil ODS Musíme nalézt správnou rovnováhu mezi ochranou unikátního přírodního bohatství Šumavy a rozvojem podmínek pro život v šumavských obcích. Nechceme vybydlenou Šumavu. Chceme, aby se na Šumavě dobře žilo místním lidem a aby park mohli navštěvovat turisté. Myslím, že zákon o Šumavě, který připravilo Ministerstvo životního prostředí, jde dobrým směrem a má ambice takový vyvážený podíl najít. Zákon především konečně přináší jasná pravidla, co se v jednotlivých zónách smí a nesmí dělat, a odstraňuje poněkud chaotický stav, kdy se správa parku mění v závislosti na politické situaci a osobách ministrů životního prostředí. Osobně jsem přesvědčen, že v první zóně nejpřísnější ochrany by mělo být kolem 25% území Národního parku Šumava. Plzeňský kraj již dvakrát podal svůj vlastní návrh zákona. Myslím si ale, že návrh zákona je především úkolem ministerstva životního prostředí.

Pavel Čížek TOP 09 a Starostové Kdo někdy pracoval s přírodou, ví, že jej stále překvapuje. Žádný rok není stejný. Na Šumavě nás příroda překvapila tím, že nám v místech „ponechání přírodnímu vývoji” ukázala smrt. Smrt hospodářského lesa ve velkém rozsahu. Smrt vidět nechceme, ale do přírody patří, stejně jako následný život. Národní parky jsou určeny ke zkoumání procesů přírody, ne k pěstování přírody dle předem určeného scénáře. V národním parku má být obecně přírodnímu vývoji ponecháno co největší území. Vhodné je souvislé území cca 20-25% rozlohy 1. zón místo dnešních více než 130 malých ploch. Kolem 1. zón má být území pro postupný přechod do přírodního stavu během 30-35 let a pak okrajové zóny, kde se lesnicky hospodaří tak, aby nebyly ohrožovány lesy mimo park.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě