Přihlásit

Na Šumavě má v dalších letech úmyslně hořet (Prima)

Gabriela LAŠKOVÁ, moderátorka
Správa Národního parku Šumava připravuje dokument, jak v budoucnu o park pečovat. Podle něj by mělo v parku například hořet, a to úmyslně. Správa plánuje ohně v lesních i nelesních ekosystémech.

Matěj MISAŘ, redaktor
Proti tomu ale brojí někteří krajští zastupitelé. Správa parku ovšem tvrdí, že má hořet pouze na malých plochách a vřesovištích.

Jiří BYDŽOVSKÝ, redaktor
Šumava má problém s průjezdností cest, chybí voda a má uschlé stromy. Když se tam oheň rozšíří, nikdo ho nezastaví. Tak hovoří starostové šumavských obcí a zástupci kraje, kteří spolu se správou parku dokument /nesrozumitelné/ dávají zapravdu.

Jan ZAHRADNÍK, zastupitel Jihočeského kraje /ODS/
Vzhledem k tomu, v jakém stavu jsou ty lesy, jak velké množství suchého lesa tady je, tak si zahrávat s nějakým řízeným požárem prostě je velmi nebezpečné.

Jiří Hůlka (starosta Horní PLANÉ, starosta Horní Plané (Pro Horní Planou společně I/
Nedokážu si představit, že by se nechal hořet les a čekalo by se, co nastane, jak to dopadne.

Jiří BYDŽOVSKÝ, redaktor
Podle Národního parku Šumava není obava z požáru na místě. Dokument prý zahrnuje 12 lokalit, kde se vyskytují pouze vřesoviště. Každý takový založený požár by měl být podle správy parku pod taktovkou hasičů. Ti by měli případnému rozšíření zabránit.

Jan DVOŘÁK, mluvčí NP Šumava
Vřesoviště totiž vlastně musejí být čas od času do slova a do písmene zničeny požárem, aby se mohly znovu obnovit, jinak ony degradují a vlastně úplně zmizí.

Jiří BYDŽOVSKÝ, redaktor
Podle dokumentu se ale zakládání ohňů plánuje v lesních i nelesních ekosystémech. Zástupci obcí a kraje požadují, aby slova o požárech správa parku z dokumentu zcela vyškrtla.

Jan ZAHRADNÍK, zastupitel Jihočeského kraje /ODS/
Tady zrovna, zdali má ten nějaký požární management své místo, nebo zdali požár patří k nějakým přírodním procesům, je zásadně zamítavý.

Jiří BYDŽOVSKÝ, redaktor
Na plánu zakládání požárů kromě vedení parku pracují i ekologové a zástupci Jihočeského i Plzeňského kraje. Počátkem příštího roku chce vedení Národního parku Šumava dokument předat k posouzení Ministerstvu životního prostředí. Teprve pak bude následovat několikatýdenní připomínkování. Jiří Bydžovský, televize Prima.

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

VLS na Olšině slavnostně otevřely novou naučnou stezku

VLS na Olšině slavnostně otevřely novou naučnou stezku

Lesnictví

Ve čtvrtek 9. 7. Vojenské lesy a statky ČR (VLS) slavnostně otevřely nové návštěvnické středisko Olšina s naučnou stezkou, které mohou nově využívat návštěvnici i...

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnictví

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ! Zodpovězte správně otázky v soutěžním formuláři a budete zařazeni do slosování o spoustu zajímavých cen.Soutěžit můžete od 1. 7. do...

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Lesnictví

Aktualizováno. Úřady nebudou muset každých pět let nechávat vypracovávat posudky, aby se zjistilo, kolik má být v honitbě zvěře. Tuto povinnost, která ale zatím nezačala...

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Lesnictví

Na podporu lesního hospodářství by měl stát od příštího roku přispívat o 2,5 miliardy korun více než letos, kdy je to 1,15 miliardy korun. Peníze...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR DECATHLON

Naše další weby