Přihlásit

Na Šumavě má v dalších letech úmyslně hořet (Prima)

Gabriela LAŠKOVÁ, moderátorka
Správa Národního parku Šumava připravuje dokument, jak v budoucnu o park pečovat. Podle něj by mělo v parku například hořet, a to úmyslně. Správa plánuje ohně v lesních i nelesních ekosystémech.

Matěj MISAŘ, redaktor
Proti tomu ale brojí někteří krajští zastupitelé. Správa parku ovšem tvrdí, že má hořet pouze na malých plochách a vřesovištích.

Jiří BYDŽOVSKÝ, redaktor
Šumava má problém s průjezdností cest, chybí voda a má uschlé stromy. Když se tam oheň rozšíří, nikdo ho nezastaví. Tak hovoří starostové šumavských obcí a zástupci kraje, kteří spolu se správou parku dokument /nesrozumitelné/ dávají zapravdu.

Jan ZAHRADNÍK, zastupitel Jihočeského kraje /ODS/
Vzhledem k tomu, v jakém stavu jsou ty lesy, jak velké množství suchého lesa tady je, tak si zahrávat s nějakým řízeným požárem prostě je velmi nebezpečné.

Jiří Hůlka (starosta Horní PLANÉ, starosta Horní Plané (Pro Horní Planou společně I/
Nedokážu si představit, že by se nechal hořet les a čekalo by se, co nastane, jak to dopadne.

Jiří BYDŽOVSKÝ, redaktor
Podle Národního parku Šumava není obava z požáru na místě. Dokument prý zahrnuje 12 lokalit, kde se vyskytují pouze vřesoviště. Každý takový založený požár by měl být podle správy parku pod taktovkou hasičů. Ti by měli případnému rozšíření zabránit.

Jan DVOŘÁK, mluvčí NP Šumava
Vřesoviště totiž vlastně musejí být čas od času do slova a do písmene zničeny požárem, aby se mohly znovu obnovit, jinak ony degradují a vlastně úplně zmizí.

Jiří BYDŽOVSKÝ, redaktor
Podle dokumentu se ale zakládání ohňů plánuje v lesních i nelesních ekosystémech. Zástupci obcí a kraje požadují, aby slova o požárech správa parku z dokumentu zcela vyškrtla.

Jan ZAHRADNÍK, zastupitel Jihočeského kraje /ODS/
Tady zrovna, zdali má ten nějaký požární management své místo, nebo zdali požár patří k nějakým přírodním procesům, je zásadně zamítavý.

Jiří BYDŽOVSKÝ, redaktor
Na plánu zakládání požárů kromě vedení parku pracují i ekologové a zástupci Jihočeského i Plzeňského kraje. Počátkem příštího roku chce vedení Národního parku Šumava dokument předat k posouzení Ministerstvu životního prostředí. Teprve pak bude následovat několikatýdenní připomínkování. Jiří Bydžovský, televize Prima.

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Vánoční stromek: od kuriozity k symbolu Vánoc

Vánoční stromek: od kuriozity k symbolu Vánoc

Lesnictví

Bez vánočního stromku si dnes těžko dovedeme představit oslavy vánočních svátků. Propojení Vánoc a ozdobeného stromku, propojení městských i venkovských domácností s lesy a přírodou...

SVOL: smrk by měl v obnově lesů hrát i dál důležitou roli

SVOL: smrk by měl v obnově lesů hrát i dál důležitou roli

Lesnictví

Hlasujte v anketě! Jak uvedlo 12. 12. 2019 Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL) na tiskové konferenci, smrk ztepilý je dřevinou, která by měla...

Darujte pod stromeček předplatné Lesnické práce nebo Světa myslivosti!

Darujte pod stromeček předplatné Lesnické práce nebo Světa myslivosti!

Lesnictví

Předvánoční čas je ideální dobou pro obnovení předplatného odborného časopisu Lesnická práce nebo časopisu pro přátele myslivosti a přírody Svět myslivosti. Staňte se našimi čtenáři...

Rajonizace lesů kvůli kůrovci se rozšiřuje do dalších oblastí

Rajonizace lesů kvůli kůrovci se rozšiřuje do dalších oblastí

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) opět rozšířilo počet území mimořádně zasažených kůrovcem v České republice. Pro takto vymezené zóny bude platit možnost odkladu zalesnění až na pět...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby