Přihlásit

Na Šumavě loni padl rekordní počet jelenů. Lesníci tak chrání stromky, pomáhat jim mají i vlci (ct24.cz)

Správa šumavského národního parku loni zastřelila rekordní počet jelenů. Chrání tak stromy, které zvěř okusuje a postupně likviduje, čímž brání přirozené obnově lesa. Jenže jeleni se stahují do bezzásahových zón, kam na ně myslivci nesmí. Právě tam lesníci spoléhají na pomoc přirozených jeleních nepřátel – vlků.

„Vlk je zdravotní policie krajiny, a když toto nenastoupí, v přírodě nastoupí daleko závažnější věci, jako je mor a podobně," vysvětluje vedoucí návštěvnického centra v Srní Jiří Kec.

Velký predátor však na Šumavě ještě nedávno chyběl a o lov se musel postarat člověk. Jen loni střelila správa parku víc než 1100 jelenů, aby okusováním stromů nemařili obnovu lesa.

Nedávno ale pětičlennou smečku zachytila na Šumavě fotopast: „Začínají nám pomáhat s redukcí zvěře. Kolegové začínají nacházet strženiny právě jelenů," dodává mluvčí šumavského parku Jan Dvořák.

Přáním parku je, aby se vlci dál množili a ulovili ročně kolem 500 jelenů. Rozsáhlá oblast Šumavy ale nastavuje limity. „Ty smečky, které jsou třeba na uživení vlčat, jsou čtyř- až šestičlenné, takže na Šumavě dvě až tři smečky," vysvětluje Jiří Kec. Pomoc vlků je třeba především v bezzásahových zónách.

Vedení národního parku zároveň apeluje na návštěvníky, že se vlků nemusejí bát. Jde totiž o velmi plachá zvířata, a jak dodává Jiří Kec, v Evropě není v posledních 100 letech zmínka o tom, že by vlk napadl v přírodě člověka. Problémy ale mohou působit zemědělcům, pokud vlci zabijí například ovci, mají chovatelé nárok na odškodnění od státu.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Lesnictví

Převis nabídky kalamitního dříví na trhu se projevil drastickým propadem jeho cen. Příjmy z prodeje dříví již vlastníkům lesů nemusí pokrýt ani náklady na povinnou...

Čti dál
SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

Lesnictví

Nová anketa! Ministr zemědělství Miroslav Toman 12. 9. prohlásil, že MZe zvažuje plošný zákaz mýtních úmyslných těžeb jako opatření podporující rychlejší zpracování kůrovcové kalamity. Jak uvádí...

Čti dál
Rozsah kůrovcové kalamity představuje vysoké riziko pro rok 2019

Rozsah kůrovcové kalamity představuje vysoké riziko pro rok 2019

Lesnictví

Jak uvádí tisková zpráva VÚLHM, rozsah poškození lesů kůrovcem představuje v současné době kalamitu, která nemá obdoby v historii českého lesnictví. Zvládnutí prvního rojení kůrovce...

Čti dál
Na boj s kůrovcovou kalamitou půjdou miliardy, uvedl M. Toman

Na boj s kůrovcovou kalamitou půjdou miliardy, uvedl M. Toman

Lesnictví

Na zasedání vlády, které proběhlo ve středu 12. 9. 2018, ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl, že pro zvládnutí kůrovcové kalamity je nutné řídit postupy na...

Čti dál

14°C

ČR - aktuální počasí

Přeháňky

Vlhkost: 86%

Vítr: 51.50 km/h

  • 24 Zář 2018 14°C 7°C
  • 25 Zář 2018 12°C 4°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby