Přihlásit

Na současném kolapsu lesů ČR mají značný morální podíl "kůrovcoví" ekologové (hnutizivot.cz)

Lesníkům je vyčítáno, že změnili skladbu lesa a zadali důvody k současnému neutěšenému stavu lesů decimovaných kůrovcem. Jelikož ale k sázení dnes poškozovaných stromů docházelo před 50 a více lety, lze jen těžko soudit někoho za to, že před tak dlouhou dobou nepředpokládal současné změny počasí, které přerůstají ve změnu klimatu.

Pravdivě se však můžeme ptát, kdo posledních 25 let začal, zprvu nesměle a potom čím dál hlasitěji volat, že kůrovec je přítel lesa či dokonce jeho porodník? Vzpomene si někdo dnes například na to, že první protesty pod horou Plechý začali na Šumavě opékáním buřtů a teprve po přivolané kontrole totožnosti ze strany Policie zúřadovali ekologové s MVDr. Bláhou přítomnost médií a první "slavný a statečný" moderní počin za práva kůrovce v Čechách?

Nejen působení kůrovce, ale také negativní důsledky nátlakové ekologie jsou přitom předmětem vědeckých výzkumů, tentokrát v oboru Sociologie. Existují a dobře vědci popsány jsou pojmy ekologický fanatismus a dokonce i ekologický terorismus.

Přitom jsou to stále titíž lidé, kteří se vzájemně znají a kterých je do 50 celkem, kteří organizují tyto údajně erudované protesty, petice, balíčky pro vládu a nejnovější studie o ekologii českých lesů. Lidé jsou ohlupování tvrzeními, že je nějaký rozdíl mezi hospodářským lesem a národním parkem, jakoby národní parky nežily také z prodeje dřeva a v hospodářském lese nežila divoká zvířata a nerostly chráněné druhy rostlin. Však přece každý živý tvor ať rostlina či živočich si zaslouží svůj stupeň ochrany a je to dobře. Tato ochrana jde ale logicky v určitých případech stranou, jako například v momentě, kdy máme hlad a nechceme si místo obilí či masa uvařit umělou hmotu, která je snad jediná přesvědčivě bez práva na obhajobu svých práv. Někteří ekologové to prostě "trošku" přehánějí a připomínají spíš náboženské fanatiky než ochránce přírody. Copak nemají podíl na tom, že si dnes mnohý vlastník lesa klade otázku, jestli opravdu má kůrovce hubit, když je přece jenom součástí lesa? No každý si nakonec musí položit otázku sám, koho že má raději, zda strom či kůrovce, zda hostitele nebo parazita. Každý si také musí sám za sebe odpovědět, co on bude dělat dál? Pokud si odpoví slovy, že dělat nebude nic, tak vlastně patří mezi stoupence bezzásahovosti, což ho ale nezbavuje odpovědnosti za tento svůj projev vůle a je za tuto svojí nečinnost odpovědný. Navíc je to obecně velmi špatný vzorec chování, nejen pro lesníky a ekology, ale i pro ostatní včetně politiků, prezidentů a další honorace.

Že je lidská nečinnost odpovědná za současný špatný stav nejen v lesích, je přitom ve světě značně evidentní. Dehonestovat slovo hospodář a vidět například v hospodářském lese cosi špatného, je přitom mimořádně nefér. Spíš bychom se mohli ptát, kdo říkal, říká a bude říkat, že kůrovec je přítel lesa? Skutečně je kůrovec s lesem kamarád a současný stav v lesích majících mimořádné množství kůrovce tomu odpovídá? Odpovídat na tyto otázky tak, že odstraněním stanovištně nepůvodních smrků připravujeme místo pro budoucí nový a konečně správný les? Není to přece tak dávno, co jeden tvrdil, že je potřeba stejným způsobem odstraňovat lidi, aby mohla vzniknout nová a konečně dokonalá rasa člověka.

Někdo pak dodnes tvrdí, že to myslel také vlastně dobře. Musí skutečně opakovaně docházet k vítězství parazitů nad hostiteli? Nemáme zkušenost, rozum a cit, abychom se vytrvale snažili do věcí zasahovat?

Martin Klewar, ekolog, www.hnutizivot.cz

Komentáře   

+2 # lesnar 2018-06-28 19:07
Teď už definitivně chápu, proč nikdo na zdejším webu nereaguje na podobné výstupy Hnutí Život.
0 # najše 2018-06-29 07:02
No vidíte, a jste usvědčen sám sebou :-)
0 # lesnar 2018-06-29 08:08
Jako že reaguji? Ale já si s Vámi rád povídám!
Nebo že jsem ekoterorista a ekofanatik? Ve světle tohoto článku zcela nadšeně.
0 # najše 2018-06-29 08:42
:-)
0 # lesnar 2018-06-29 09:03
Ten článek je přece jedna velká (spíš tedy malinká), vágní narážka.
A jinak jsem položil jasné otázky: z čeho jsem se usvědčil, haha?
0 # najše 2018-06-29 09:11
Přeci jste vymyslel floskuli ("nikdo nereaguje na články Hnutí Život"), a tu jste uveřejnil. Tím jste popřel vlastní tvrzení, protože kdyby to byla pravda, tak byste to nemohl ani napsat. Já se na vás nezlobím, že Vás to moje "malé nic" popudilo, vlastně si přeju ať je Vás víc, kteří se trochu zamyslíte nad tou modlou bezzásahovosti.
+1 # lesnar 2018-06-29 09:26
Přesto to pravda je.
Naprosto samozřejmě jsem se svým vlastním, předem daným, svolením popíral sám sebe a s tím vědomím jsem reagoval.
A co myslíte: mám se nějak zabývat tím, že ztotožňujete "malinká narážka" a Vaše "malé nic",
Vždyť Vy nejste vůbec tak malý! Už jsme si kdysi psali i mailově, když mne paní doktorka Marková nabádal, ať si s tou Duhou nezadávám, protože si pak v oboru ani neškrtnu a dala mi odkaz na webovky ÚHULu. No jo, kde jsou ty časy...
Tak pište, ať se mohu popírat dál. I když se mi neodbytně vkrádá do mysli vzpomínka na Nobodyho...
+1 # najše 2018-06-29 10:23
Pane Miléři, měl byste poctivě sám sobě odpovědět, jestli přijímáte odpovědnost za životní prostředí, především tu část jeho lesní a lesnickou. Potom uvážíte historický vývoj krajiny a pečeť, kterou ji vtiskla lidská činnost. Na závěr vyhodnotíte sám, jestli blahodárná bezzásahovost je skutečně tak blahodárná. A není to otázka víry, ale erudice, pane kolego, na tom si trvám! Vy smýšlíte jinak? Myslíte, že resuscitační schopnost naší krajiny je nepoškozená? To by mě zajímalo, v případě, že to vidíte skutečně tak, co Vás k takovému vidění vede? Snad sukcese? Ale no prosím.
+2 # lesnar 2018-06-29 11:16
Tak dobře.
Váš Nobody
0 # lesnar 2018-06-29 15:46
Cituji lesnar:
Tak dobře.
Váš Nobody

https://www.youtube.com/watch?v=uvrrNbi1_9M
-1 # lesnar 2018-06-29 13:46
Kam zmizela Vaše "frustrace"? Tedy reakce, v níž jste se zmínil o "frustraci". Teď to na tomhle serveru vypadá jako bych slovy "tak dobře" reagoval na Vaše "měl byste sám sobě poctivě...." atd.
No, s tím nic neudělám. Leda bych to také smázl. Poradíte mi postup? Což myslím vážně.
Ale k věci: dejte mi odpovídající pravomoci, plat a pět schopných hajných a do konce svého života Vám předvedu co jsem a nejsem schopen realizovat. Určitě se za to nebudu muset stydět, bezzásahovost nebezzásahovost (Váš apel na morálku je ve světle praxe tak legrační, samozřejmě bezděky! Já do toho kostela, Bůh mi odpusť chodím, takže tento typ mentality mám tak říkaje "denně v posteli". Nebo skoro...)
No a že bych nebyl schopen rozlišit kde a jak bezzásahovost jo a kde ne....tak to jako bych si vážně myslel, že je třeba používat slovo parazit citově zabarveným způsobem a udělat z hubení kůrovců Sofiinu volbu anebo věřit, že Hitler je když to Najše říkal.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Senát umožnil účinnější zásahy proti kůrovcové kalamitě

Senát umožnil účinnější zásahy proti kůrovcové kalamitě

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství zřejmě bude moci kvůli boji s kůrovcem přijímat opatření obecné povahy, kterými zasáhne do zákonného rámce hospodaření v lesích. Zásahy by se týkaly...

SVOL požaduje zvýšení dotací pro lesníky v roce 2020 na pět miliard

SVOL požaduje zvýšení dotací pro lesníky v roce 2020 na pět miliard

Lesnictví

Aktualizováno 20. 3. Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR požaduje od státu na příští rok pro lesníky pět miliard korun na obnovu lesa...

Sněmovna podpořila vládní návrh na rychlejší opatření proti kůrovci

Sněmovna podpořila vládní návrh na rychlejší opatření proti kůrovci

Lesnictví

Opatření podporující boj s kůrovcovou kalamitou asi budou moci nově stanovit ministerstvo zemědělství, krajské úřady a obce s rozšířenou působností. Opatření by měla okamžitou platnost...

Lesníci sčítají škody po vichřici Eberhard

Lesníci sčítají škody po vichřici Eberhard

Lesnictví

Aktualizováno 15. 3. Vichřice Eberhard poničila z neděle na pondělí státnímu podniku Lesy ČR asi milion metrů krychlových dříví. Pro celé území České republiky to...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby