Přihlásit

Na Mužském a na Troskách se bude kácet. Zmizí nepůvodní dřeviny (ČRo - liberec.cz)

Podobně jako hrad Frýdštejn nebo Pantheon na Malé Skále budou i další dominanty Českého ráje - Trosky a vrch Mužský - výraznější. Chystají se tam totiž dřevorubci s motorovými pilami. Plánované odlesnění vrcholků se bude týkat hlavně nepůvodních druhů dřevin, jako jsou akáty.

„Mně to vůbec nevadí, když to udělají, aby to bylo zase hezké. Ten býval tak krásný, tam byly ty skály. Teď to je tak zdevastované, ty stromy, to by chtělo vykácet už tady od vesnice, aby ten kopec byl zase vidět," komentoval informaci o plánovaném kácení stromů pan Josef, který nedaleko někdejší sopky Mužský bydlí.

Pozemky na Mužském spadají do katastru obce Boseň. Nezávislá starostka Hana Maudrová o chystaném kácení ví a je ráda, že na něj Správa Chráněné krajinné oblasti Český ráj Český ráj našla peníze.

„V řádu posledních desítek let se tu velmi rozšířili akáty, což je nepůvodní, invazivní dřevina, jejíž kořeny vylučují látky, které jsou pro okolní rostliny nebezpečné. Bohužel by to mohloi dospět ažý k tomu, že by z toho původního rostlinstva nezbylo vůbec nic," popsala situaci na Mužském Hana Maudrová.

A jak rozsáhlé kácení les na Mužském v listopadu čeká?

„On to fakticky není les, je to dřevný nálet, ale ta plocha je celkem podstatná. Jedná se zhruba o jeden a půl hektaru, který bude smýcen, a budou tam ponechány pouze jednotlivé dřeviny jako staré třešně, duby nebo buky," uvedl vedoucí Správy CHKO Český ráj Jiří Klápště.

V tuto chvíli se na loukách na Mužském pase skot, to ale podle ochranářů není optimální. I to ale chtějí ochranáři do budoucna změnit.
„Výhledově bychom chtěli, aby se na Mužském pásly ovce a kozy, tak aby se zajistil ten historický management, který vlastně tam umožňoval existenci mnoha druhům významných rostlin. Jsou to třeba rostliny, na které se váží další druhy organismů jako jsou motýli, takže opylovači. Například hadinec nebo různé druhy jestřábníků," popsal plány ochránců přírody z CHKO Český ráj Jiří Klápště.

Kácení čeká příští rok ze stejných důvodů jako Mužský i další vyhaslou sopku Trosky se známou a hodně navštěvovanou zříceninou s dvěma věžemi Panna a Baba. Obec Troskovice s ním v těchto dnech vyslovila podle nezávislého starosty Jaroslava Loudy souhlas.
Spolek Svobodná škola umění, který loni protestoval proti kácení stromů u Valdštejna v Českém ráji, podle jedné z členek Ivety Sadecké o plánech ochránců přírody ví. Členové si ale mysleli, že kvůli hrozbě sucha, protože stromy hodně zadržují vodu v krajině, ke kácení zatím nedojde. Chtějí se teď poradit, jaký postoj vůči kácení zaujmou.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

ALSOL: Na kalamitu reagujeme navýšením výsadby a investicemi do cest a skladů

ALSOL: Na kalamitu reagujeme navýšením výsadby a investicemi do cest a skladů

Lesnictví

Téměř pět milionů sazenic dřevin plánují letos na svých polesích vysadit Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL). Reagují tak na následky kůrovcové kalamity, která postihla...

Rok 2018: lesnictví, jak ho neznáme

Rok 2018: lesnictví, jak ho neznáme

Lesnictví

Souhra mnoha nepříznivých faktorů, zejména pak dlouhodobého sucha a vysokých teplot ve vegetačním období, přispěla k dalšímu rozvoji kůrovcové kalamity na našem území. Rok 2018 změnil...

Z tendru 2019+ zatím Lesy ČR podepsaly 70 % smluv

Z tendru 2019+ zatím Lesy ČR podepsaly 70 % smluv

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dosud z osmimiliardového lesnického tendru 2019+ podepsal smlouvy na 32 ze 47 soutěžených jednotek. Příští týden by měl podepsat...

M. Toman: Boj s kůrovcem je jednou z priorit pro rok 2019

M. Toman: Boj s kůrovcem je jednou z priorit pro rok 2019

Lesnictví

Aktualizováno. Prioritami ministra zemědělství Miroslava Tomana pro nadcházející rok bude kromě řešení situace se suchem a dojednání nové evropské zemědělské politiky především pokračování v boji s...

-4°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 84%

Vítr: 20.92 km/h

  • 03 Led 2019 -1°C -5°C
  • 04 Led 2019 0°C -5°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby