logo Silvarium tisk

Česko se několik let potýká se škodami, které způsobuje lýkožrout smrkový. Letos jdou škody způsobené kůrovcem strmě nahoru. Občas se objevuje argument, že za současnou gradací dřevokazných brouků může bývalý ministr životního prostředí za Stranu zelených Martin Bursík, který v roce 2007 nedovolil vytěžit vichřicí Kyrill poničenou Šumavu. Ta se pak stala rájem pro kůrovce, který se z ní pak rozšířil po celé republice.,,Je to nesmysl,"říká biolog Pavel Kindlmann.

Celý článek je zde.

Komentáře  

+7 # cvonza 2019-07-20 16:40
Šumava je jedno velké žvěrstvo , které má dopad jak na teplotu tak na brouka , ale hlavně na vodu kterou nezadrží , kde bejvalo 20-25 st je dnes 45-50 st.. Pracoval jsem tam od roku 1984 ne trvale až do 2007 dnes jen na kole SUPER HNUS za podpory min živ prostředí.
-14 # Vladimír Pelíšek 2019-06-25 14:50
To jsou pořád ty same písničky - rozvoz kůrovce po republice, zanedbaná asanace, chaotické majetkové vztahy...a dokonce Šumava!
Chtěl bych se zeptat: - na rujanskem pobřeží Baltu to platí taky? V Julskych Alpách? Ve středním Polsku? Ve Schwarzwaldu? V ukrajinských Karpatech??
Tam všude se lesníci domluvili s těmi našimi a jak na povel se přestali řádně starat o les?
Tam všude proběhly ty same majetkové změny, jako u nás?
Kdo vyloučí klíčový vliv přírody a počasí na zdraví jakékoliv u nás rostoucí rostliny, by měl okamžitě opustit les a dal už neškodit.
Nevědomost prý hříchu nečiní ... ne, je to přesně naopak.
Nevědomost je sama tím největším hříchem. Díky za tyto diskuze, kde mi to vždycky dojde.
+17 # BIRKE 2019-06-25 15:02
Mohu potvrdit , Německo Francie osobní zkušenost s tím , že je to zanedbání pêče a následně když se připojí sucho teplo tak brouk jede . Základ je prostě zavčasu dostat z lesa strom napadenej broukem a hlavně oloupat ne postříkat jedem . Všechno ostatní jsou jenom kecy výmluvy výhýbání se odpovědnosti .
On je totiż problém toto , je to největší skoda největší tunel na majetky všech od r.89 . Škody dosáhnou obřích rozměrů .
-13 # Vladimír Pelíšek 2019-06-25 15:39
Děláte si legraci, ze? Lesníci po CELE EVROPĚ se podle Vás jak na potvoru ve stejnou dobu, tj. od roku 2013 doteď, domluvili a přestali se starat o les???
A všichni tím stejným způsobem?
Říkáte lehce vyvratitelnou nepravdu. Napr. ve Slovinsku se proti kurovcum zasahuje až fanaticky, v Polsku dokonce využívají kůrovce jako záminku k těžbě všude možne, a to i jiných dřevin - viz kauza Bielowieszkeho pralesa.
Škody ve smrkových plantážích jsou tam stejne jako u nás.
Až i Vám dojde, ze dřevina nesnášejíci letní sucha v kombinaci s mírnými destivymi zimami nemá co za podmínek rostoucích teplot co pohledávat ve střední Evropě (mimo vysoké hory), tak mě vzbudte.
Smrk proste konci, ledaže by se zase ochladilo, což je nepravděpodobné.
+17 # BIRKE 2019-06-25 16:07
Tak třeba Franouz nemá zákon na ochranu před kůrovcem , když horách padne pět stromů tak tomhle počasí je kalamita hned , kor když pro pět stromū traktor nejede nevyplatí se to . Když jsem byl v r.2012 naposledy v Německu tak kulatina do 20 cm čep a zbytek zústal v lese takže podpora jako hrom . Je to pouhé brutální zanedbání péče o les . Už jsem to tady psal , loni jsme udrželi kůrovce na uzdĕ do půlky srpna . Lapáky postříkat lapáky postříkat až když k nám přelétl ze státního a obecního obě plochy dohromady přes 7 ha . Takž mi nevykládejte bludy , 31 let v lese vidim co vidim slyším co slyším , mnohdy se revírník či hajnej podřekne ten rozumnej to upřímně přizná.
+21 # Starý 2019-06-25 18:56
Vážený pane Pelíšku, některé vaše názory jsou poučné a některé i sdílím, ale že smrk končí...to snad ne.
A že patří do hor, tak se podívejte na tatry, po kůrovcové kalamitě...
Vše je v pěstování kůrovců lesočechy a suchem stromy pouze vždy schnuly, ale kůrovcem byly napadeny a ten prevít se dál a dál šířil a šíří, což je dnešní realita.
Schnou i jiné stromy a svádět vše na sucho umí pouze Mze.
Jen se mimo jiné podívejte, kolik vodních ploch zaniklo od 30 let minulého století...
Myslíte, že to doženou přehrady?
To snad ne!
A co pro to páni dělají, dále utloukají lány polí obrovskými dotovanými traktory, chemií a stálou skladbou plodin.
Kde jsou dotace, peníze na meze, jejich udržitelnost a jejich zvýhodnění v daních....

Koukněte na tyto zřejmé nedostatky, které výrazně škodí všem, nejen lesákům...
+17 # bergfreund 2019-07-09 13:26
Tak je nutno si uvědomit, že se prudce změnilo počasí, jsou abnormální období sucha a za druhé, současný stav v lesnictví včetně obsazenosti personálem, jakési nájemné spolky na práci nemohou účelně reagovat na kalamitu a kurovce a další kalamitní škudce...tyto akciovky jsou jen na penězích, pokud nedostanou cenu, kterou chtějí,tak nedělají..a kurovec žere a množí se...dřív měl každý LZ svojí pilu,manipulák,kde se loupaloasanavalo, každé polesí mělo těžební čety a dělalo se i o víkendech..dnes je víkend, brouk chroupá až je slyšet do vsi a v lese ani noha...????
+19 # bergfreund 2019-06-24 13:42
Lesu zdar..ano..toto vše má za následek výsev kůrovce po
území ČR, dřív byl i zákaz převozu neasanovaného brouka ve stádiu " rýže".... musel být alespon chem asanován...další je nečinnost v obecních a soukromých lesích, personál zaspal, chyběla kontrolní opatření,lapáky,lapa če a pokud to vylítlo,tak se čekalo až toho bude více..takže z 10 m3 taky 100m3
a z NP si udělala Budějovická fakulta státem placenou a z EU dotvanou laboratoř, kde tito rádoby " vědečtí" pracovníci mají svoje hřiště...a další stále chybující ministři ŽP a nasledně řed parku Hubený, kterému jednou budou chodit občané Šumavy " močit " na hrob....také bych si dělal své představy, když by mě někdo nechal dovádět na státním pozemku bez jakékoliv odpovědnosti za danou lokalitu...pokud vědec zkazí pokus,tak to vyleje do kanálu, když moc, tak mu to opálí ksicht..ale zde to je na stovky let...Bůh ochranuj naše lesy....
+17 # Starý 2019-06-24 14:15
Jen bych nesváděl vše na soukromé a obecní lesy...
Dnes po řádném nakrmení těchto lesů z lesů státních, kde měl kůrovec ple neorané a řádný rozlet, už na to prostě nemají sílu. Ale co bylo loni a předloni, jejich lesy byly oproti státním v poměru na plochu skoro čisté.
Tak až dnes budeme řešit, co se mělo řešit před lety ???
+16 # BIRKE 2019-06-24 16:25
Tak obce měli práce v lese zajištěny jelikož platili jaksi lépe , soukromník to mě horší ale stát ten to projel na celé čáře .
Stát vyhnal lidi z lesů a doplatil na to mnohdy soukromník jelikož mušel čekat až bude mít kdosi čas . A na druhou stranu problému je problém to že Stát zanedbal péči o les malého do deseti ha . Dodnes vidím neoznačené kůrovcové stromy u soukromníka , třeba loni kůrovec řádil u souseda naśeho a on čekal až mu to revírník naznačí . Když jsem mu říkal pokácej lapáky tak mě poslal do prdele , mám hajnýho .
+14 # najše 2019-06-24 10:33
https://www.abscr.cz/jmenne-evidence/vyhledavani-evidencni-zaznamy/

Pavel Kindlmann (*29.11.1954) alias ideový spolupracovník StB vedený ve svazku číslo 48576 pod krycím jménem jako KARMAT znovu využívá svoje konspirační schopnosti, aby sloužil tentokrát mafii napojené na dotační rádoby vědecké výzkumy v laboratoři jménem NP Šumava.
+10 # Starý 2019-06-23 08:09
Vše má velmi jednoduché a primitivní řešení.
Ovšem páni z Mze, jelikož to řídí, tak to nepřipustí, co kdyby jim bylo vidět do karet a kšeftíků.

Tak jeden návod. Vycházím z toho, že státní lesy jsou prakticky nás všech. Místo "všerůzných" dobře komukoli zaplacených aplikací, bych udělal jednu, která by fungovala na podněty občanů - kohokoli, k hospodaření ve státních lesích. Pojmenoval bych to veřejná kontrola-veřejného statku.
No a někdo,, např. úředníci státní správy by se těmito podněty měli povinně zajímat a do aplikace dodat, jak bylo vyřešeno.., popsat stav, kontrolovat...

Jednoduché věci nejsou složité, ale musí být vůle ..

Do dnešních aplikací může dosud ukládat připomínky kdo? Odpovídám pouze LČR a SSL, to je ta spravedlnost a demokracie !!!
+15 # BIRKE 2019-06-22 21:09
Mohu panu Kindlmannovi sdělit že jsem viděl stovky stromů ze kterých brouk vylétl v červenci pak z dalších v září . Letos v květnu vylétl z těch stejných stromů znovu přečkal v pařezu a cca metr nahoru . Viděl jsem hodně pařezů po těžbě kůrovce loni v září a letos z těch pařezů vylétl v květnu . Že by měl vliv kůrovec šumavský vliv na kůrovce na Vysočině tak to asi těžko , vždyť kolem roku 2012 byl cekem klid . Je to jenom a pouze brutální zanedbání péče o les , díky mafii která prosadila zákon o výběrových řízení na služby a prodej dřeva . Nic jiného v tom nelze hledat , když se rozmnožil nekontrolovaně tak se to svedlo na sucho . Sucho může být ale když se zavčasu napadené stromy pokácí a ošetří tak se nemá z čeho množit . Jestliže jsem dostal úkolák na práci a tam bylo napsáno od revírníka způsob asanace odvozem tak se nelze divit ničemu .
+22 # ToPi 2019-06-21 12:02
Kůrovec se hodně roztahal po republice dopravou. Z národního parku napadl stromy, které už v NP nebyly a kůrovcová kulatina se vezla po dálnici do Kronospanu a nebo do Rakouska a kůrovec vesele létal z aut a osidloval nové porosty. Podívejte se kolem dopravních koridorů kolik tam je kůrovce. Kdyby se kůrovec tak strašně nenamnožil, byl by dnes klid. zajímalo by mě, co konkrétního tento vědec vymyslel, aby kalamitu zastavil. Myslím že nic, jen vaří z vody a čeká kdo mu to sežere.Produktivita 0.
-6 # cvonza 2019-07-09 16:06
Hodně dřevorubců rozváželo brouka na kbelíky( cca 10 l ) po celé ČR z NP Šumava.
+16 # Starý 2019-06-20 09:53
Na každém šprochu pravdy trochu :-)
Ale, že by nesmysl ???
+2 # cvonza 2019-07-20 16:35
V NP Šumava jsem v roce 2007 dělal , rozvoz brouka jsem viděl na vlastní oči ( zatim slouží ). Červená je barva hezká ale pravda jiná.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě