logo Silvarium tisk

Tereza Paďourová

BŘECLAV / Do Bořího lesa jezdí policisté z Břeclavi velmi často. Bohužel ne na borůvky. Po druhé světové válce v něm totiž byla odpálením muničního skladu rozeseta nebezpečná munice. Není jasné, zda sklad Muna odpálili samotní Němci, nebo až Sověti. Jisté je však to, že na ploše o rozloze okolo osmnácti set hektarů dodnes leží desetitisíce kusů nevybuchlé munice.

Snaha o vyčištění území byla patrná už po skončení druhé světové války. Tehdy to ale nebylo tak důkladné, jak by bylo třeba. „O odstranění munice se pokoušelo celkem třikrát. Největší úspěch měla zatím akce, která trvala od roku 1991 do roku 2003. Tehdy se vyčistilo dvě stě padesát hektarů lesa,” řekla mluvčí břeclavské radnice Eliška Windová.

Dvanáctiletá akce pokryla jen malou část celkového území. V současné době radnice usiluje o sehnání peněz a dostatku lidí na vyčištění nejvíce postižených pěti set hektarů. „Armáda ani policie nemá takovou kapacitu pyrotechniků, aby se mohli věnovat pouze Bořímu lesu. Navíc to není jediné území tohoto typu v České republice,” dodala Windová. Časem chce město vyčistit zbývajících 1 550 hektarů. „Pročištění jednoho hektaru vyjde na sto tisíc, celková částka by se tak vyšplhala na sto padesát pět milionů korun,” upřesnila Windová.

Jednou z variant je i najmutí soukromé firmy. Kdy ale bude možné s čištěním lesa začít, není podle Windové možné v současné době říct.

 

„Jsme moc rádi, že se tato otázka vůbec znovu otevřela. O projektu se jedná s Ministerstvem vnitra, Jihomoravským krajem a Lesy ČR,” potvrdila Windová.

Právě Lesy ČR jsou vlastníkem území. „V minulosti jsme se s nimi domluvili, že do prostoru lesa umístíme varovné cedule. Byly ale z plechu, a tak docela rychle zmizely. Po roce 2012 jsme se rozhodli varovné značení obnovit. Tentokrát jsou tabule plastové,” řekla Windová.

Podle ní byl právě zmíněný rok 2012 zlomový. Tehdy se v Břeclavi udál odstrašující případ. Místní muž jeden granát přenesl do svého domu a začal jej rozebírat. „Granát vybuchl, muž byl těžce zraněný. Exploze byla tak silná, že způsobila škody i na okolních domech,” uvedla mluvčí břeclavské policie Kamila Haraštová. Kdyby se něco takového stalo v blízkosti vedení plynu nebo by v okolí byli další lidé, následky mohly být ještě horší.

Nikdo neví, v jakém stavu munice z Bořího lesa je. „Laicky řečeno – střely obsahují jisté setrvačníky. Ty se při pohybu munice spustí a začnou se točit. Když se otočí tolikrát, jak je nastavené pro explozi, munice vybuchne. Uletí-li tedy určitou vzdálenost, je jisté, že setrvačník již běžel, nikdo ale neví, kolik chybí k výbuchu. V takovém případě pak jakákoliv manipulace může způsobit explozi,” upozornila Windová.

 

Třináct policejních výjezdů

 

Tento rok břeclavští policisté do oblasti Bořího lesa vyjížděli již třináctkrát. „Nálezy ohlašují náhodní kolemjdoucí nebo houbaři,” řekla Haraštová. Najdou se ale tací, kteří v nebezpečném lese našli zálibu a munici záměrně vyhledávají. Podle Haraštové je nezodpovědné granáty vyhledávat, natož s nimi ještě manipulovat. „Víme o případech, kdy munice po přemístění vybuchla,” varovala Haraštová.

Lesem vedou i cyklistické trasy do Rakouska, v okolí jsou turistické památky. „Boří les a hlavně lichtenštejnské památky v něm jsou spolu s blízkostí Lednickovaltickému areálu to, co láká turisty. Za pěkného počasí se to v lese hemží cyklisty, domácími i těmi z daleka. Já sám se tam jezdím občas projet taky,” řekl Štěpán Přikryl z Břeclavi.

Podle něj si obyvatelé města nepřipouštějí, že by se jim mohlo při návštěvě lesa něco stát. Situaci v oblasti nevnímají nijak netradičně. „O tom, že je tam nějaké větší množství munice, slyším poprvé,” řekl Přikryl.

Také amatérští hledači pokladů si riziko nepřipouštějí. „K takovým věcem je potřeba přistupovat s respektem a vědět, jak se chovat. Vím o případu, kdy se nějaký amatér na Slovensku šťoural v kulometném granátu, který vybuchl a roztrhal ho. Já osobně s takovými nálezy nemanipuluju a vím, že to bude v pořádku,” uvedl amatérský hledač s detektorem kovů, který si z důvodu možných problémů nepřál být jmenován, redakce ale jeho jméno zná. Osobně byl v Bořím lese už několikrát, našel identifikační známky, ale i plíšky se svastikou. Nedávno v Břeclavi proběhlo cvičení, které simulovalo nález munice dvěma chlapci. Munice vybuchla a chlapce zranila. „Bylo skvělé vidět, jak v takovém případě pyrotechnici postupují, jakou mají techniku a podobně. Trochu nešťastně jsme ale zvolili termín. Z tohoto cvičení pyrotechnici odjížděli k ostrému zásahu, kdy vybuchl muniční sklad ve Vrběticích,” doplnila Windová.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě