logo Silvarium tisk

V posledních 35 letech se frekvence přírodních katastrof jako záplavy, tropické cyklony nebo sucha po celém světě více než zdvojnásobila. OSN přitom odhaduje, že 90 % všech přírodních rizik souvisí s vodou. Při minimalizování škod hrají významnou roli mokřady, na jejichž obnovu lze aktuálně čerpat dotace.

Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) do budoucna předpovídá ještě více extrémních událostí způsobených klimatem či počasím. Je tedy na místě brát v potaz, že jsou to právě mokřady – unikátní ekosystémy na pomezí souše a vody - které pomáhají krajině zvládat povodně či přívalové deště a schraňují vodu na období sucha. Fungují doslova jako jakási přírodní houba.

Což je aktuální i u nás a význam mokřadů v celé jejich pestré podobě tak stoupá. Mokřady v dobrém ekologickém stavu jsou totiž schopné do značné míry ztlumit negativní dopad přírodních katastrof na místní obyvatele.

Například při ničivé tsunami na Šrí Lance roku 2004 se na místech s pobřežními korálovými útesy chráněnými mořským parkem ničivá vlna dostala jen 50 metrů do vnitrozemí. V částech, kde byly útesy degradované těžbou, měla vlna ničivý dosah až 1 500 metrů.

Podobný tlumivý účinek v našich podmínkách zastávají například suché poldry, vodní díla sloužící k protipovodňové ochraně. Jsou vytvořeny přehrazením vodního toku, za hrází se však voda za běžných podmínek buď neakumuluje vůbec, nebo je objem nádrže zaplněn jen částečně a vzniká mokřad. K akumulaci vody dochází během povodní, čímž se transformuje povodňová vlna, která pak působí menší či žádné škody. Zlepšení vodního režimu mají pomoci evropské dotace

Protože jsou mokřady opravdu cennými místy, které zadržují vodu v krajině, příznivě ovlivňují podnebí a jsou domovem mnoha vzácných rostlin a živočichů, vytvořila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR jejich databázi.

Ta umožňuje vyhledávat mokřady na interaktivní mapě (najdete ji zde ) a zjišťovat například i výskyt druhů živočichů a rostlin. V celosvětové databázi se teď ty české objevují vedle takových míst, jako je jezero Titicaca, mokřady Amazonie, atlantské pobřeží Ohňové země či delta Dunaje.

Ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc uvedl, že za poslední století mokřadů v Česku ubylo kvůli zemědělské velkovýrobě, což neprospívá zdraví krajiny. Nově mají tedy zlepšení vodního režimu pomoci programy na obnovu funkcí krajiny a aktuálně i tři čtvrtě miliardy korun z evropských dotací.

Díky tomu mohou zájemci až do konce března žádat o podporu projektů na ochranu přírody a krajiny z operačního programu životního prostředí. Na projekty pro zlepšení vodního režimu v krajině mohou získat až stoprocentní podporu (podrobnosti najdete zde ). Na mokřadech je závislá řada živočichů včetně ptáků

Ptáci jsou významným indikátorem stavu prostředí a úbytek a degradace mokřadních biotopů se proto projevila i na populaci mnoha vodních a mokřadních druhů. „Od 80. let minulého století jsme zaznamenali významný pokles počtů zejména druhů vázaných na přechodové stanoviště v okolí vodních ploch, jako jsou např. mokré louky," uvádí k tomu Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické.

To je jeden z důvodů, proč při příležitosti Světového dne mokřadů Česká společnost ornitologická již potřetí připravila po celé republice sérii vycházek a přednášek zaměřených na poznávání vodních druhů ptáků a významu mokřadů pro jejich zimování a tah. A řadu z nich lze ještě stihnout.

Současné dlouhotrvající chladné počasí má za následek, že se ptáci koncentrují na nezamrzlých vodních plochách, převážně úsecích větších řek, a mezi nimi lze často pozorovat i vzácné hosty ze severu, jako je morčák velký i malý, hohol severní nebo polák kaholka.

Seznámit se z ptačími obyvateli, mokřady a jejich funkcemi však můžete v průběhu celého roku, a to na vycházkách k mokřadním lokalitám. Díky projektu ČSO Pražskými mokřady krok za krokem. Ten chce názorně ukázat, že ekologicky hodnotné a pro vodní ptáky významné lokality se mohou nacházet i v bezprostřední blízkosti lidských obydlí.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě