Přihlásit

Nový nástroj na regulaci spárkaté zvěře se myslivcům nezamlouvá (Hradecký deník)

Místo oplocenek odstřel zvěře?
Od 1. ledna platí nové doby lovu vybraných druhů spárkaté zvěře. Myslivcům se ale nařízení o odstřelu spárkaté zvěře nezamlouvá.

Královéhradecký kraj – Podle ministerstva zemědělství je odstřel účinným nástrojem k regulaci stavu jelenů, srnců, daňků i muflonů.
Ministerstvo vyrukovalo s vyhláškou, která povoluje myslivcům téměř neomezený odstřel spárkaté zvěře. Prodloužení doby lovu se týká daňka evropského, jelena evropského, muflona, siky japonského, srnce obecného a kamzíka horského.

Nejvýznamnější změnou je zavedení celoročního odstřelu mladé zvěře do dvou let věku. „Jde o možnost, nikoliv povinnost využít celý rozsah doby lovu," upozorňuje ministerstvo.

Snížení stavu „holé" zvěře má být ochranou proti okusu mladých stromků. Má být součástí boje s kůrovcem, jenž decimuje lesy. Místo napadených dřevin začali správci lesů vysazovat jehličnany a listnáče. Mladé sazenice ale lákají přemnoženou spárkatou zvěř.
Protože ministerstvo nemá dostatek prostředků ani lidí na stavbu oplocenek, chce novou výsadbu ochránit především regulací zvěře.

Celý článek najdete v Deníku.

Komentáře   

+6 # bergfreund 2020-01-17 10:58
Lesu zdar..a kdo postihne LČR a ostatní vlastníky za zanedbání boje s kalamitními škudci..kdo omezí lány kukuřice a řepky,kde se zvěř v klidu přemnožuje..a neučelně vynaložené prostředky na ochranu proti zvěři??? viz oplocenky,které jsou již druhý den nefunkční a pak se tam natírá atd....a to tzv,střílím do vlastních řad....
+3 # Starý 2020-01-17 12:35
Jistě, pokud střílíte do řad LČR, ale hlavně Mze, které je zřizovatel a které ovlivňuje naši legislativu, nemám problém s vaším příspěvkem.

Ovšem malé vlastníky vyjměte, alespoň za naši oblast, kde to znám a vím...je tu cca 3000 vlastníků.
První problémy začaly cca v r. 1998 - kůrovci, u LČR podivní dřevařské společnosti a jejich hajným první úniky kůrovců, aby bylo co těžit, dále klest do hromad-dobrý základ pro množení kůrovců.
Další r. 2007 Kyrill stát sotva stíhá, soukromníci malé škody a rychle se učí jak zatočit i s těmi co nedělají a ono to jde..... následuje 3/2008 Ema, 6/2008 Ivan, soukromníci už v pohodě zvládají a kůrovci se množí více u LČR - r. 2010 - 2011 už nestíhají, ale pomůže počasí.
No a jde to obdobně, občas se někde pustí broučci pro dřevaře.
Dále r. 2015 Niklas ještě to jde , jen tak tak a vznik nových výběrových řízení u LČR.
No a je tu r. 2017 Herwart, no u lčr se to sesypalo a nejsou schopni řešit veřejné zakázky a dřevaři očekávají jak se to trochu pustí a bude co, ale ono to nevychází a je tu rok 2018 Friederik zpoždění nabírá na obrátkách a LČR, bohužel jeden z největších vlastníků je v kopru a je tu největší katastrofa v lesích Česka za posledních cca 350 let.
Ovšem zapomněl jsem na malé vlastníky, ano, ti ještě v r. 2017 a počátek 2018 stíhali, ale co se u LČR broučci stihnuli 3 x-4 x vyrojit a v tom nemalém objemu, jsou všechny naše lesy v háji a už se vezou se vším všudy.

Tak je - malé vlastníky prosím, alespoň za naši oblast vynechejte. A ano, i kdyby někomu někde něco ulétlo, neudělá to, to co u jednoho z největších vlastníků řízeném Mze, s takovým vlivem na všechny kolem.

Doufám, že nevadí trochu toho shrnutí, ono je to za čas dobré si připomenout !!!

Zvěř nebudu hodnotit, tam je to druhá rána pro naše lesy, která je čím dál horší a není skoro řešení.
+5 # Starý 2020-01-17 09:56
Ano, zde dávám "doufám, že ne poprvé" našemu MZE velké plus. Jediné co pomáhá při přemnožení zvěře je opravdu odstřel !!!!
Žádné opatření při mých zkušenostech nezabralo více jak na měsíc až dva a to maximálně.

OVŠEM LES NENÍ KUKUŘICE ČI BRAMBORY.

Nepěstují se pár měsíců v roce....

A JSEM RÁD, ŽE SI TO NĚKDO UVĚDOMIL !!!

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Josef Vojáček: Jen blázen se nepoučí z chyb

Josef Vojáček: Jen blázen se nepoučí z chyb

Lesnictví

Jaký je aktuální rozsah kalamity u Lesů České republiky, jaká bude strategie ochrany lesa v letošním roce nebo jak bude vypadat lesnické i ekonomické hospodaření...

CZECH FOREST zveřejnil prognózu vývoje lesnicko-dřevařského sektoru

CZECH FOREST zveřejnil prognózu vývoje lesnicko-dřevařského sektoru

Lesnictví

Členové CZECH FOREST think tank zveřejnili prognózu vývoje lesnicko-dřevařského sektoru od roku 2020. Pokud bude pokračovat trend posledních let, bude podle této prognózy v roce...

Orkán Sabine poničil v ČR přes milion kubíků dřeva, nejhorší situace je na Šumavě

Orkán Sabine poničil v ČR přes milion kubíků dřeva, nejhorší situace je…

Lesnictví

Aktualizováno 14. 2. Orkán Sabine v lesích státního podniku Lesy České republiky (LČR) podle zpřesněných odhadů poničil asi 950 tisíc metrů krychlových dřeva. Finančně jde o...

ALDP vyzývá ministerstva k předložení návrhů řešení kůrovcové situace

ALDP vyzývá ministerstva k předložení návrhů řešení kůrovcové situace

Lesnictví

Asociace lesnických a dřevozpracujících podniků (ALDP) ve svém tiskovém vyjádření vyzvala k zahájení okamžité odborné diskuse k hrozící devastaci ekosystému a celého lesnicko-dřevařského sektoru. Žádá...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby