Přihlásit

Ministr útočí na ředitele Lesů (Lidové noviny)

Autor: ONDŘEJ MALÝ
Rubrika: Byznys

Ministr zemědělství Petr Gandalovič žádá odvolání pověřeného obchodního ředitele Lesů ČR Pavla Pracny.

HRADEC KRÁLOVÉ Změny na manažerských pozicích ve státním podniku Lesy České republiky se pověřenému generálnímu řediteli Vladimíru Dolejskému komplikují. Poté, co odvolal obchodního a ekonomického ředitele, tvrdě narazil u ministra Gandaloviče s jedním z jejich nástupců.

Velké pozdvižení nastalo kolem nového - rovněž jen pověřeného -obchodního ředitele Pavla Pracny. Není totiž jisté, zda by byl schopen předložit čisté lustrační osvědčení. Pracna před rokem 1989 pracoval na významném místě v podniku zahraničního obchodu Ligna, který tehdy exportoval do světa papír a nábytek.

Pracna vadí Gandalovičovi natolik, že se rozhodl Dolejského požádat, aby jeho pověření zrušil. A to ještě ten samý den, kdy Dolejský oficiálně Pracnu vedením pověřil. "Doufám, že tak učiní, z důvodů nejasností ohledně minulosti pana Pracny i proto, že není důvod, aby na toto místo přicházel člověk zvenčí," řekl LN Gandalovič.

Dolejský naopak tvrdí, že Pracna je odborník na obchod se dřevem. "Lidí, kteří nejsou zatížení podnikem Lesy ČR a jsou kvalitní vyjednávači, není v republice dost. Pan Pracna pochází ze soukromého sektoru, bude v jednání s partnery dobře rozumět i druhé straně," vysvětluje Dolejský. Gandaloviče chce přesvědčit na osobní schůzce. Velké šance na to, aby změnil ministrův názor, ale nemá. "Budu ho žádat, aby pověření zrušil. Pan Dolejský je pouze pověřený generální ředitel a očekávám, že své personální kroky bude v tomto smyslu více konzultovat se zakladatelem," neustoupil ze své pozice Gandalovič.

Nejasné pravomoci obchodního ředitele vadí i odběratelům. "My nepotřebujeme někoho,pověřeného', ale člověka s jasným mandátem a jasnými úkoly, se kterým budeme vyjednávat o důležitých věcech, jako jsou nové smlouvy," řekl LN šéf Společenstva dřevozpracujících podniků Petr Pražan. Lesy ČR jsou jedním z největších státních podniků, patří jim více než polovina hektarové výměry lesů v zemi. Spravují majetek ve výši skoro sedmdesát miliard korun. Podnik je dlouhodobě sužován personálním chaosem. Za posledních pět let se zde vystřídalo již pět generálních ředitelů.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Nové OOP plošně prodlužuje povinnost zalesnění na 5 let, přináší další změny

Nové OOP plošně prodlužuje povinnost zalesnění na 5 let, přináší další změny

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) 3. 4. 2020 vydalo nové opatření obecné povahy, kterým prodlužuje lhůty k zalesnění kalamitních holin a uvolňuje pravidla přenosu sadebního materiálu na...

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava prudce stoupá

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava prudce stoupá

Lesnictví

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava (NP) prudce stoupá. Zatímco v roce 2002 jich připadalo na jeden hektar 3700, nyní je jich na stejnou...

Lesy ČR zahajují podcastový kanál Uchem v mechu

Lesy ČR zahajují podcastový kanál Uchem v mechu

Lesnictví

Vlastní podcastový kanál UCHEM V MECHU mají od dubna jako první státní podnik v zemi Lesy České republiky. Odstartoval rozhovorem s generálním ředitelem Josefem Vojáčkem.

Na ošetřovné mají nárok i živnostníci v zemědělství a lesnictví

Na ošetřovné mají nárok i živnostníci v zemědělství a lesnictví

Lesnictví

Nárok na ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) v rámci programu na podporu malých podniků postižených šířením koronaviru mají nově také zemědělci a lesníci...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby