logo Silvarium tisk

Stokrát jsme slyšeli od ministra životního prostředí Richarda Brabce jeho sliby o tom, že přijetím novely zákona č. 114/1992, Sb. o ochraně přírody a krajiny se zvýší bezzásahové území v Národním parku Šumava na max. 26 % jeho rozlohy. Tím klamal veřejnost a hlavně poslance a některé senátory - a vyplatilo se mu to - ti mu uvěřili a novelu schválili.

Skutečnost je jiná. Osobně jsem viděl provozní mapy, které platí od 1. června 2017 a jsou závazné pro zaměstnance Správy NP Šumava: Jsou na nich vyznačeny zóny přírodní a zóny přírodě blízké v rozsahu 51 % z celkové rozlohy parku, kde se nesmí zasahovat, tj. : zpracovávat stromy popadané a polámané větrem a sněhem, stromy napadené kůrovcem; nesmí se tam vysazovat stromky (ani jedle a buky), nesmí se stavět a opravovat stávající oplocenky a tak v nich rostoucí stromky budou zničeny zvěří.
Uvedené bezzásahové území zahrnuje 80 % lesů v NP Šumava. Tedy co neuschlo doposud, uschne po další větrné kalamitě. Tyto lesy již nebudou ochraňovány před uschnutím kůrovci. Dle ministra Brabce je to zásahové území, protože je tam povolen zásah hasičů v případě požáru.
Občané - pokud nevěříte - zajděte si na Územní pracoviště NP v Prášilech, Srní, Modravě, Borové Ladě, Českých Žlebech a Stožci. Tam si vyžádejte, aby Vám ukázali nové managamentové mapy, kterými se řídí.

Petr Martan

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě