logo Silvarium tisk

Vláda minulý týden schválila možnost udělit 1500 mimořádných pracovních víz ročně pro Ukrajince, kteří by mohli pracovat v zemědělství nebo potravinářství. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval premiér Andrej Babiš, Ukrajinští pracovníci by mohli také pracovat v lesnictví, kde kůrovcová kalamita bude i v příštích letech.

„České republice již několik let přetrvává kritický nedostatek pracovních sil, přičemž v současné době je neobsazených zhruba 325 tisíc pracovních míst. Z tohoto počtu připadá na obory zemědělství, potravinářství a lesnictví a profese s těmito obory související zhruba 57 tisíc míst,“ uvádí materiál. Podle něj je největší poptávka po obsluze pojízdných zařízení, obsluze stacionárních strojů a zařízení, pomocných pracovnících v zemědělství, lesnictví a rybářství, výrobcích a zpracovatelích potravin a po mechanicích a opravářích strojů a zařízení
Každý měsíc by tak mohlo být odsouhlaseno 125 žádostí, ročně maximálně 1 500. Vyřizovat je bude zastupitelský úřad ČR v Kyjevě.

Zaměstnavatelem Ukrajinců nebude moci být žádná agentura práce, ale pouze přímý zemědělský, potravináři ský nebo lesnický zaměstnavatel. Platnost nařízení vlády je navržena do konce roku 2022 a každý rok se bude vyhodnocovat fungování víz a situace na trhu práce. V lesích chybí podle Ministerstva zemědělství kvalifikovaní dělníci, například na těžbu, kácení a odvoz dřeva, tak nekvalifikovaní pracovníci pro pomocné a pěstební práce, například úklid a následné zalesňování. Podle některých zdrojů chybí až tři tisíce lidí. „Přes dosud přijatá opatření se daří kůrovcovou kalamitu zvládat velice složitě a úplné vyřešení této otázky lze očekávat v horizontu minimálně následujících pěti let," uvedl úřad. V roce 1990 v lesnictví pracovalo na dělnických pozicích 58 tisíc lidí. Loni podle státního podniku Lesy ČR bylo v zaměstnaneckém poměru v lesnictví na dělnických pozicích přibližně 13 tisíc lidí. Další tisíce v lesích pracují jako živnostníci. Česká republika se přitom potýká s kůrovcovou kalamitou několik let. Podle předpokladů ministerstva objem kvůli kůrovci vytěženého dřeva letos dosáhne 15 až 20 milionů metrů krychlových, před dvěma lety to bylo zhruba šest milionů metrů krychlových, stoupající trend bude pokračovat. S nárůstem těžby se pak úměrně zvýší i rozsah ploch určených k zalesnění.

Celý článek naleznete v týdeníku.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě