Přihlásit

Milka kritizují kraje, ekologové i ministerstva za plán na záchranu lesů (denikreferendum.cz)

Ekologové, čtyři kraje i ministerstva obrany a životního prostředí se důrazně ohradily proti připravované lesní vyhlášce rezortu zemědělství. Vadí jim, že vyhláška nezakazuje vysazování smrkových monokultur a neřeší změny klimatu.

Nevysazujte smrkové monokultury, namísto toho lesy osaďte odolnými druhy stromů. Jinak hrozí rozšíření kalamity do lesů na většině území České republiky. Tento a podobné apely zaslali v pondělí ministrovi zemědělství v demisi Jiřímu Milkovi (ANO), který nedávno předložil k připomínkám novou vyhlášku o rozvoji lesů, ekologové, odborníci, zástupci čtyř krajů, ale i rezorty životního prostředí a obrany.

Ekologové již před dvěma týdny upozornili, že připravovaná vyhláška umožňuje opakovanou výsadbu smrkových monokultur i do míst, která jsou kvůli rozšíření kůrovce v kalamitním stavu. Ministerstvu životního prostředí vadí zejména, že nová vyhláška nereaguje na změny klimatu, projevující se silným suchem, a nenapravuje historické pochybení v podobě rozšíření smrků do nižších a středních poloh mimo místa pro jejich ideální výskyt.

„Potřebujeme začít nahrazovat smrk v některých souborech lesů středních poloh dubem nebo bukem a dalšími dřevinami. Vzhledem k nejistotě dalšího vývoje a reakcí lesních porostů na změny klimatu je nezbytné začít pěstovat pestré směsi více druhů dřevin, věkově i prostorově diferencované," uvedlo ministerstvo životního prostředí ve svých připomínkách k vyhlášce.

Podobně hovoří také ministerstvo obrany, které je zřizovatelem Vojenských lesů a statků. „Jsme si vědomi faktu, že se jedná o návrh vyhlášky, ale současný špatný stav našich lesů je mimořádným důvodem pro uskutečnění změn, které naše lesy pomohou ozdravit. Návrh prakticky vůbec nezohledňuje realitu nárůstu teplot a změnu charakteru současné vegetační stupňovitosti," konstatoval rezort obrany.

Mimo ministerstva kritizují vyhlášku také Agrární komora a čtyři kraje, konkrétně Liberecký, Zlínský, Jihomoravský a kraj Vysočina. Například Zlínský kraj navrhuje kompletně odstranit smrk ze základních cílových dřevin pro stanoviště v nižších a středních polohách, což znamená přibližně do sedmi set metrů nad mořem.

„Chce-li česká vláda skutečně řešit problémy v lesích, měl by nejdřív ministr Jiří Milek vyslyšet připomínky krajů, Agrární komory a ministerstev, která opravují jinak docela tragickou vyhlášku. Pokud myslí vláda svou reakci na kalamitu smrkových monokultur vážně, nemůže připomínky ministerstev i ohrožených krajů mávnutím ruky ignorovat," řekl expert na ochranu lesů Hnutí DUHA Jaromír Bláha.

Ministerstvo zemědělství na kritiku odpovídá mlčením
Ministerstvo zemědělství se v minulosti bránilo, že ač nová vyhláška nezakazuje výsadbu smrků a neomezuje druhovou rozmanitost lesa, tak poskytuje majitelům lesů „variabilitu rozhodování o způsobu hospodaření, a to zejména pokud jde o využití široké skladby dřevin".

Na dotazy Deníku Referendum, jaká je reakce ministerstva na připomínky, tiskové oddělení odpovědět odmítlo. „Připomínky z meziresortního připomínkového řízení vypořádáme ve standardní lhůtě, do té doby je nebudeme komentovat," informovalo Deník Referendum tiskové oddělení ministerstva.

Podobně argumentuje i bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). I podle něj vyhláška, kterou začalo ministerstvo připravovat už za jeho vlády, pomůže vysazování různorodých druhů stromů. „Jedním z důležitých problémů současného stavu lesů je také nedostatek kapacit, a to nejen u Lesů ČR, ale i jiných subjektů, které se o lesy starají," řekl Deníku Referendum Marian Jurečka.

Podle programového ředitele Hnutí DUHA Jiřího Koželouha ale vyhláška vlastníkům lesů dává až příliš velkou volnost a na mnoha místech povede právě k výsadbě smrků. „Hlavním problémem vyhlášky je fakt, že dovoluje sázení smrků i v ohrožených lokalitách. Pouze varuje, že je to rizikové," řekl Deníku Referendum Koželouh.

Kvůli kůrovcové kalamitě svolali Piráti na začátek prázdnin mimořádné jednání Sněmovny, na kterém chtějí projednávat možnosti dalšího rozvoje českých lesů. Návrh na svolání mimořádné schůze podpořila většina sněmovních stran.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Proběhla jarní aktualizace Kůrovcové mapy

Proběhla jarní aktualizace Kůrovcové mapy

Lesnictví

Kůrovcová mapa (www.kurovcovamapa.cz) byla jako provozní testování nových způsobů využití satelitních snímků v boji s kůrovcovou kalamitou spuštěna na konci roku 2018. V dubnu 2019...

Petr Král: Kalamitu u VLS musíme zmáknout

Petr Král: Kalamitu u VLS musíme zmáknout

Lesnictví

Ředitel Vojenských lesů a statků Petr Král komentoval žádost Lesnické práce o rozhovor s úsměvem a komentářem, že „lepší" období jsme si vybrat nemohli. Ve...

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

Lesnictví

Tři miliardy korun, o jejichž vyčlenění ze státního rozpočtu na boj s kůrovcovou kalamitou se vyjednává, by bylo podle ministerstva zemědělství možné uvolnit koncem roku...

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Lesnictví

Ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl na pracovním výjezdu vlády na Vysočinu 15. 5., že letos chce Ministerstvo zemědělství (MZe) podpořit správné hospodaření v lesích částkou...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby