Přihlásit

Milek pověřil vedením Lesů ČR Pospíšila. Szorád odmítl slova o nezvládnutí kůrovce (novinky.cz)

Ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO) v pondělí pověřil řízením státního podniku Lesy ČR (LČR) stávajícího ředitele lesního a vodního hospodářství Lesů ČR Tomáše Pospíšila. Dosavadního šéfa LČR Daniela Szóráda odvolal Milek v pátek. Odůvodnil to nezvládnutou kůrovcovou kalamitou. Szórád v pondělí odmítl, že by kvůli jeho řízení státní podnik nezvládal likvidaci kůrovcové kalamity.

Szorád stál v čele podniku od dubna 2014, kdy ho jmenoval tehdejší ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Milek ho odvolal minulý týden v pátek. 

Informaci o novém šéfovi podniku zveřejnil Milek v pondělí po jednání s vedením státních lesů v Hradci Králové. Výběrové řízení na nového ředitele podniku zatím ministr vypisovat nehodlá.

Hlavním úkolem podniku pod Pospíšilovým vedením podle ministra bude „maximálně využít veškeré těžební kapacity, abychom zamezili šíření kůrovce".

Szorádovo odvolání Milek odůvodnil právě údajně nezvládnutou kůrovcovou kalamitou. Szorád však tvrzení, že by kvůli jeho řízení státní podnik nezvládal likvidaci kůrovcové kalamity, odmítl. Problém se se podle něj netýká pouze lesů ve správě Lesů ČR, ale všech vlastníků lesů hospodařících v obdobných podmínkách, a to i v sousedních zemích.

Szórád v pondělí uvedl, že na několika krátkých schůzkách s ministrem Milkem nedostal dostatečnou příležitost mu záležitosti řádně ozřejmit, vysvětlit příčiny problému a navrhnout řešení. „Zpracované materiály a výzvy k řešení mimořádných situací zůstaly nenaplněny," uvedl.

„Podnik přijal řadu organizačních a provozních opatření a dlouhodobě předkládal návrhy k řešení situace, které se ovšem nepodařilo prosadit. Obávám se, že bez širší spolupráce napříč resorty nebude v silách podniku, natož jednotlivce, byť v pozici generálního ředitele, s tímto stavem, který překračuje meze standardu, něco reálně udělat," dodal Szórád.

S Milkovým odůvodněním nesouhlasí ani jeho předchůdce v úřadu Jurečka. Podle něj vyčítat problém s kůrovcem současnému šéfovi Lesů ČR může jen někdo, kdo nevidí, jak se v lesích hospodařilo posledních sedmdesát let.

„Nechápu, jak ministr v demisi, který neví, zda bude ministrem příští měsíc, si dovolí takový krok udělat," řekl Jurečka pro ČT.

Opatření k likvidaci kůrovcové kalamity hodlá Milek představit v úterý odpoledne po jednání meziresortní skupiny, které se zúčastní i premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a ministr životního prostředí v demisi Richard Brabec (ANO).

Už teď je podle ministra jisté, že kalamita nepůjde zvládnout za několik měsíců. „Kalamita je tak rozsáhlá, že to bude trvat minimálně rok dva," řekl. Uvedl, že problémem je nedostatek pracovníků, v lesnickém oboru v ČR nyní chybí asi 4000 lidí.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Na Plzeňsku a Berounsku zasahovali hasiči u rozsáhlejších lesních požárů

Na Plzeňsku a Berounsku zasahovali hasiči u rozsáhlejších lesních požárů

Lesnictví

Aktualizováno. Víc než deset hektarů lesa hořelo mezi Pňovany na Plzeňsku a Stříbrem na Tachovsku. Nikdo nebyl zraněn. V současnosti (21. 8. večer) je požár, který zasáhl...

Čti dál
Stav lesů na Vysočině se kvůli suchu zhoršuje nejrychleji v ČR

Stav lesů na Vysočině se kvůli suchu zhoršuje nejrychleji v ČR

Lesnictví

Stav lesů na Vysočině se kvůli suchu zhoršuje asi nejrychleji v Česku, i kvůli vysokému zastoupení smrků. Oslabené stromy se nedokážou bránit kůrovci, který je...

Čti dál
Generálním ředitelem Lesů ČR se stane od září Josef Vojáček

Generálním ředitelem Lesů ČR se stane od září Josef Vojáček

Lesnictví

Aktualizováno 14. 8. Novým generálním ředitelem státního podniku Lesy ČR se od 1. září 2018 stane současný šéf Vojenských lesů a statků ČR (VLS) Josef...

Čti dál
Čína má zájem o další české dřevo

Čína má zájem o další české dřevo

Lesnictví

Lesy České republiky jednají se zástupci Číny o dalších kontraktech spojených s prodejem dříví. Přebytek dříví na středoevropském trhu a nejistota odbytu vedly zástupce podniku Lesy...

Čti dál

17°C

ČR - aktuální počasí

Přev.zataženo

Vlhkost: 72%

Vítr: 11.27 km/h

  • 22 Srp 2018 30°C 16°C
  • 23 Srp 2018 33°C 18°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby