Přihlásit

Milek pověřil vedením Lesů ČR Pospíšila. Szorád odmítl slova o nezvládnutí kůrovce (novinky.cz)

Ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO) v pondělí pověřil řízením státního podniku Lesy ČR (LČR) stávajícího ředitele lesního a vodního hospodářství Lesů ČR Tomáše Pospíšila. Dosavadního šéfa LČR Daniela Szóráda odvolal Milek v pátek. Odůvodnil to nezvládnutou kůrovcovou kalamitou. Szórád v pondělí odmítl, že by kvůli jeho řízení státní podnik nezvládal likvidaci kůrovcové kalamity.

Szorád stál v čele podniku od dubna 2014, kdy ho jmenoval tehdejší ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Milek ho odvolal minulý týden v pátek. 

Informaci o novém šéfovi podniku zveřejnil Milek v pondělí po jednání s vedením státních lesů v Hradci Králové. Výběrové řízení na nového ředitele podniku zatím ministr vypisovat nehodlá.

Hlavním úkolem podniku pod Pospíšilovým vedením podle ministra bude „maximálně využít veškeré těžební kapacity, abychom zamezili šíření kůrovce".

Szorádovo odvolání Milek odůvodnil právě údajně nezvládnutou kůrovcovou kalamitou. Szorád však tvrzení, že by kvůli jeho řízení státní podnik nezvládal likvidaci kůrovcové kalamity, odmítl. Problém se se podle něj netýká pouze lesů ve správě Lesů ČR, ale všech vlastníků lesů hospodařících v obdobných podmínkách, a to i v sousedních zemích.

Szórád v pondělí uvedl, že na několika krátkých schůzkách s ministrem Milkem nedostal dostatečnou příležitost mu záležitosti řádně ozřejmit, vysvětlit příčiny problému a navrhnout řešení. „Zpracované materiály a výzvy k řešení mimořádných situací zůstaly nenaplněny," uvedl.

„Podnik přijal řadu organizačních a provozních opatření a dlouhodobě předkládal návrhy k řešení situace, které se ovšem nepodařilo prosadit. Obávám se, že bez širší spolupráce napříč resorty nebude v silách podniku, natož jednotlivce, byť v pozici generálního ředitele, s tímto stavem, který překračuje meze standardu, něco reálně udělat," dodal Szórád.

S Milkovým odůvodněním nesouhlasí ani jeho předchůdce v úřadu Jurečka. Podle něj vyčítat problém s kůrovcem současnému šéfovi Lesů ČR může jen někdo, kdo nevidí, jak se v lesích hospodařilo posledních sedmdesát let.

„Nechápu, jak ministr v demisi, který neví, zda bude ministrem příští měsíc, si dovolí takový krok udělat," řekl Jurečka pro ČT.

Opatření k likvidaci kůrovcové kalamity hodlá Milek představit v úterý odpoledne po jednání meziresortní skupiny, které se zúčastní i premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a ministr životního prostředí v demisi Richard Brabec (ANO).

Už teď je podle ministra jisté, že kalamita nepůjde zvládnout za několik měsíců. „Kalamita je tak rozsáhlá, že to bude trvat minimálně rok dva," řekl. Uvedl, že problémem je nedostatek pracovníků, v lesnickém oboru v ČR nyní chybí asi 4000 lidí.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

SVOL žádá ministra Tomana, aby sehnal peníze na ztráty lesníků

SVOL žádá ministra Tomana, aby sehnal peníze na ztráty lesníků

Lesnictví

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL) vyzvalo ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD), aby požádal vládu a Sněmovnu o peníze na úhradu...

Čti dál
Rozhovor s Josefem Vojáčkem, generálním ředitelem Lesů ČR

Rozhovor s Josefem Vojáčkem, generálním ředitelem Lesů ČR

Lesnictví

Rozsáhlý rozhovor redakce Lesnické práce s Josefem Vojáčkem se uskutečnil jen dva týdny po jeho nástupu do čela podniku. Odpovědi ukazují realistické hodnocení současné situace...

Čti dál
MZe vydalo metodiku obnovy lesa po kůrovcové kalamitě

MZe vydalo metodiku obnovy lesa po kůrovcové kalamitě

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Ústavem pro hospodářskou úpravu lesů zveřejnilo první etapu Generelu obnovy lesních porostů po kalamitě. Jde o metodiku, která obsahuje souhrn...

Čti dál
Zajímavosti ze stavby dřeva

Zajímavosti ze stavby dřeva

Dřevařství

Dřevo je jednou z nejvýznamnějších obnovitelných surovin. Díky svému vzhledu, snadné dostupnosti, jednoduché opracovatelnosti a jeho vlastnostem, se využívá pro široké řady aplikací. Vlastnosti dřeva...

Čti dál

16°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 42%

Vítr: 17.70 km/h

  • 15 Říj 2018 21°C 12°C
  • 16 Říj 2018 21°C 10°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby