logo Silvarium tisk

Příspěvková organizace Lesy hl. m. Prahy má „pod palcem" mnohem pestřejší agendu, než název napovídá. Kromě starosti o téměř tři tisíce hektarů zdejších lesních porostů je odpovědná za většinu z 99 pražských potoků, za velké vodní plochy i parky a památné stromy, k tomu organizuje ekologickou výchovu a provozuje záchrannou stanici pro poraněné volně žijící živočichy. Podle ředitele Ondřeje Paličky je i samotná lesnická práce v metropoli specifická. „Starost o tyto lesy, patřící z velké části do kategorie lesů zvláštního určení, je náročnější na údržbu i ohledy k bezpečnosti návštěvníků.
Musí se důsledně vysekávat okolí cest, vyvážet odpadkové koše a tak dále," poznamenal.

* Jaký je současný stav a kvalita vody v tocích, které spravujete?

Vody v potocích je málo, protože je srážkově chudé období. Kvalita vody tomu odpovídá. V potocích není dobrá, i když se dlouhodobě trochu zlepšuje. A například v Hostivařské přehradě, kde pravidelná měření kvality provádí hygienická stanice, není koupání v současnosti doporučeno.

* Když se řekne povodeň nebo na druhou stranu sucho, běžný Pražan si nejspíš jako první vybaví Vltavu. Vy se ale staráte také o většinu z 99 pražských potoků. V čem spočívá jejich význam?

Odezva například na přívalový déšť, který může nastat nad jakoukoliv částí Prahy, bývá u pražských potoků na rozdíl od Vltavy téměř okamžitá. Botič v Nuslích nebo Michli je „schopen" dosáhnout během padesáti minut ze skoro nulového průtoku druhého nebo třetího stupně povodňové aktivity. Povodně na menších tocích byly podle mě donedávna celkem podceňovány. Teď se ale ukazuje, že mohou škodit podobně jako ty na velkých řekách.

* Co se s těmito bleskovými povodněmi dá dělat?

Někdy od roku 2005 realizujeme s magistrátním odborem ochrany prostředí projekt Potoky pro život. Snažíme se menší toky revitalizacemi zatraktivnit pro lidi, jejich rekreaci, a zároveň je úpravami prodloužit a zpřístupnit břehy pro živočichy i zpomalit odtok pomocí meandrů apod. Patří k tomu také snahy odkrývat potoky, které byly v minulosti ‚zatrubňovány'. Příkladem takového projektu z poslední doby je odkrytí profilu Litovicko-Šáreckého potoka s novým rybníkem Terezka u obory Hvězda. Úprav potoků podle této filozofie se děje poměrně hodně.

Celý článek najdete v Deníku.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě