Přihlásit

Městským lesům Prachatice klesne kvůli kůrovci obrat o třetinu (ČTK)

Prachatice 29. července (ČTK) - Kůrovec letos napadl zhruba 4000 metrů krychlových dřeva v lesích firmy Městské lesy Prachatice, jež zatím z toho zpracovala 2500 metrů krychlových. Jedním z viníků je podle firmy Národní park (NP) Šumava, z jehož bezzásahových zón se kůrovec šíří. Společnost čeká letos pokles obratu, který měla loni 12 milionů Kč, kvůli kůrovci o třetinu. ČTK to dnes řekl jednatel Městských lesů Prachatice Jan Pěsta.

Loni vytěžila firma 4500 metrů krychlových kůrovcového dřeva, meziročně o 100 procent víc. Letos čeká nárůst až na 10 000 metrů krychlových. Loni vytěžila 10 000 metrů krychlových dříví, meziročně podobně.

"Situace je vážná natolik, že když s tím někdo nezačne něco dělat, celá republika přijde o smrk. (Kůrovcová) kalamita začíná být brutální," řekl Pěsta. Za největší problém označil přístup NP Šumava, který rozšiřuje bezzásahové zóny, kde se kůrovec množí a létá do okolních lesů. "Přiletí i k nám, protože doletová vzdálenost je 30 kilometrů, když mu fouká do zad i 100 kilometrů. Převládající větry jsou jihozápadní, takže to fouká z Národního parku do vnitra republiky," řekl jednatel.

Ředitel NP Šumava Pavel Hubený minulý týden ČTK řekl, že park proti škůdci, který napadá převážně smrky, zasahuje na třech čtvrtinách své rozlohy. Za kůrovcovou kalamitu podle něj nemůže NP Šumava, ale sucho.

Dalším viníkem kalamity jsou majitelé soukromých lesů, kteří někdy ani neví, že mají les, řekl. Prachatické lesy hospodaří téměř na 1600 hektarech, kůrovec letos napadl asi deset hektarů smrkových porostů a částečně i borovic, ty brouk lýkohub. Napadené jsou lesy u Husinecké přehrady i kolem lomu Lipák. Těžební četa teď zpracuje 30 metrů krychlových denně. Pro městskou firmu pracuje 20 lidí, dvě těžební čety, pomáhají harvestory, tedy stroje vhodné při těžbě dřeva k více činnostem.

Kůrovcové dříví prodává prachatická firma za cenu palivového dříví z roku 2015, která byla pod 800 Kč za metr krychlový. Palivové dříví se dnes prodává nanejvýš za 350 Kč, což je méně než výrobní náklady, které jsou u prachatických lesů 400 Kč na metr krychlový těžby. Průměrná prodejní cena za metr krychlový dřeva byla u prachatických lesů loni 1208 Kč, letos bude kolem 900 Kč. Obrat firmy byl loni 12 milionů, zisk po zdanění 500 000 Kč.

Městské lesy Prachatice měly loni přirozené zmlazení lesů 56 procent. Nově její lesníci osázeli necelých pět hektarů. "Kvůli kůrovci letos přibudou holiny tam, kde není přirozené zmlazení," řekl Pěsta.

V ČR bude letos podle ministerstva životního prostředí minimálně 30 milionů metrů krychlových kůrovcového dřeva. Dlouhodobý průměr roční těžby kůrovcového dříví byl do roku 2015 podle odborníků 1,5 milionu metrů krychlových. Letos v prvním pololetí jen podnik Lesy ČR zvýšil meziročně těžbu kůrovcového dřeva o 112 procent na 2,87 milionu metrů krychlových. Podniku patří téměř polovina lesů v zemi. NP Šumava loni vytěžil přes 250 000 krychlových metrů dřeva, z toho asi 50 000 krychlových metrů kůrovcového dřeva. Podle ČSÚ loni těžba dřeva v ČR vzrostla kvůli kůrovcové kalamitě o třetinu na historicky nejvyšších 25,7 milionu m3.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Nedělní vichřice způsobila v lesích škody menší než Sabine

Nedělní vichřice způsobila v lesích škody menší než Sabine

Lesnictví

Aktualizováno 25. 2. Vichřice, která v neděli 23. 2. a v noci na 24. 2. zasáhla Českou republiku, nadělala v lesích státního podniku Lesy ČR...

Vláda schválila koncepci státní lesnické politiky do roku 2035

Vláda schválila koncepci státní lesnické politiky do roku 2035

Lesnictví

Koncepci státní lesnické politiky, tedy základní strategii lesnictví, která bude reagovat na aktuální stav a situaci v lesích, dnes schválila vláda. Materiál se věnuje nejen...

Josef Vojáček: Jen blázen se nepoučí z chyb

Josef Vojáček: Jen blázen se nepoučí z chyb

Lesnictví

Jaký je aktuální rozsah kalamity u Lesů České republiky, jaká bude strategie ochrany lesa v letošním roce nebo jak bude vypadat lesnické i ekonomické hospodaření...

Komora soukromých lesů SVOL požaduje více financí do lesů

Komora soukromých lesů SVOL požaduje více financí do lesů

Lesnictví

16. valná hromada Komory soukromých lesů SVOL, která se konala ve čtvrtek 13. února 2020 v Jihlavě, znovu otevřela aktuální témata, která z pohledu soukromých...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby